80. rocznica Akcji Burza w Barkowicach Mokrych

Strefa FMRegion Piątek, 26 lipca 202420
W czwartek (25.07.2024) w Barkowicach Mokrych odbyła się uroczystość z okazji 80. rocznicy Akcji Burza oraz koncentracji żołnierzy 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. Zgromadzeni goście mogli zobaczyć odświeżony pomnik, który od 30 lat przypomina o wydarzeniach z 1944 roku. Uroczystości towarzyszyła inscenizacja historyczna oraz rajd do Leśnej Osady w Kole pod hasłem "Pościgówka 2024".

Ładuję galerię...

Pomnik w Barkowicach Mokrych jest symbolicznym miejscem, który od 30 lat przypomina o wydarzeniach z 24 lipca 1944 roku. To właśnie w tym miejscu organizatorzy - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zorganizował lokalne obchody 80. rocznicy Akcji Burza oraz koncentracji żołnierzy 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. Jak ważne dla historii jest to miejsce, tłumaczy Jakub Czerwiński.

W tym miejscu zebrał się na koncentracje 25 Pułk Piechoty Armii Krajowej. Rozkazem Kedywu powołano taką jednostkę złożoną ze wszystkich okolicznych oddziałów partyzanckich, która miała wziąć udział w Akcji Burza. Było to trudne przedsięwzięcie logistyczne, w tym rejonie zebrało się prawie 600 partyzantów. Trzeba było tych ludzi ubrać, wyżywić i szkolić ukrywając przed Niemcami, którzy wzdłuż linii Pilicy budowali umocnienia. 7 sierpnia 1944 w środek partyzanckiego zgrupowania wjechał Niemiecki samochód sztabowy z oficerami, partyzanci zlikwidowali załogę pojazdu i z tej polany wyruszyli za Pilicę w stronę Warszawy - mówił Jakub Czerwiński, historyk.

Wiceprezes piotrkowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Adam Ostrowski zaznacza, że chce zmienić oblicze obchodzenia tego typu wydarzeń. Mają one mieć większy charakter edukacyjny oraz przyciągać pasjonatów historii z całej Polski.

Cieszy, że na zorganizowaną przez nas uroczystość zjawiło się tylu gości nie tylko z regionu, ale także z całej Polski. Staraliśmy się uczcić pamięć żołnierzy i jednocześnie przekazać nowemu pokoleniu, w szczególności dzieciom patriotyczne wartości. Część artystyczna wypadła zamienicie dzięki wykonaniu Hymnu oraz utworu "Taki Kraj" przez Justynę Piesik-Kendrę. Wiersz pod tytułem "Maj" recytował autor Jan Sipa. Dodatkowy koloryt wprowadziła inscenizacja walki z 1944. Autentyczny samochód z epoki mundury i broń to zasługa Jakuba Czerwińskiego i GRH "Machorka". Była to uczta zarówno dla ucha, jak i oka. Mam nadzieje, że we właściwy sposób uczciliśmy rocznicę, nie tylko Akcji Burza i powstania pułku, ale i budowy pomnika, który został 30 lat temu w Barkowicach Mokrych umiejscowiony - mówił Adam Ostrowski, wiceprezes piotrkowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 Elementem edukacyjno - rozrywkowym dla zgromadzonych gości była inscenizacja historyczna wydarzeń sprzed 80 lat. 

Inscenizacja miała symbolicznie przedstawić epizod związany z momentem wydarzeń 7 sierpnia 1944 roku. Samochód Volkswagen typ 82 został "zniszczony" przez czujkę zabezpieczającą wylot z obozu partyzanckiego na kierunku wschodnim. Partyzanci ostrzelali auto z ukrycia, zabrali martwym Niemcom dokumenty opisujące całą linię umocnień i dyslokację sił w tym rejonie - dodaje Jakub Czerwiński.

Po uroczystości i inscenizacji historycznej spod pomnika ruszył Rajd Partyzancki "Pościgówka 2024". Uczestnicy rajdu w towarzystwie patrolu konnego do udali się na ciepły posiłek do Leśnej Osady Edukacyjne w Kole. 

Pościgówką partyzanci nazywali wysyłane patrole, które zdobywały dla nich jedzenie - aprowizację dla pułku. W naszym rajdzie uczestniczył patrol konny oraz bryczka dla prezesa piotrkowskiego koła Armii Krajowej - Mariana Makowskiego oraz zgromadzonych dzieci - dodaje Adam Ostrowski.

 

 


Zainteresował temat?

4

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Aresto ~Aresto (Gość)26.07.2024 21:48

25 PP skoncentrowany był w Przygłowie. Na obozie ćwiczebnym. Symboliczny pomnik w Mokrych to tylko część historii związanej z Przygłowem i obozem 25 PP.

42


JEDNO PYTANIE? ~JEDNO PYTANIE? (Gość)28.07.2024 20:58

Jak to się dzieje że na uroczystościach są kombatanci obwieszeni medalami którzy w momencie akcji mieli 1 rok albo 3 lata albo ich na świecie. Po co oni się wyklupiaja? 1944 80 lat temu to przynajmniej musislby mieć 97 i więcej lat? Jak i z kim oni walczyli?

30


Nie kombatant ~Nie kombatant (Gość)26.07.2024 21:25

Nadeszły nowe/stare dawne czasy, więc odbyło się bez modlitwy za poległych i zamordowanych żołnierzy Armii Krajowej..... bo to chyba miał być hołd dla tych żołnierzy.... a może się mylę?

70


Sławomir.wolanin  ~Sławomir.wolanin (Gość)27.07.2024 12:23

Czyżby to swieto
Psl to znaczy bataliony chłopskie aż zrobiło się zielono sama przystawka
Po

30


lewa. ~lewa. (Gość)27.07.2024 07:33

Między komżą a mundurem stańcie murem.

33


Hę ~Hę (Gość)26.07.2024 17:31

Doszli w końcu do tej Warszawy, czy nie, bo nie piszą. Piszą tylko o zbiórce.

31


Ja ~Ja (Gość)26.07.2024 16:29

Dlaczego o takich typu wydarzeniach zawsze piszecie po A nie przed?


Piotrkowianin Piotrkowianinranga26.07.2024 22:48

Może by tak moderator zamknął znacznik zmieniający czcionkę na pochyloną?

22


piotrkowscy delegaci ~piotrkowscy delegaci (Gość)26.07.2024 21:05

dotarli na miejsce, czy pora urlopowa?

30


Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat