Zmodernizują miejskie ciepłownie

Wtorek, 01 lutego 202274
- Dla miejskiego ciepłownictwa nie ma lepszej alternatywy – to zdanie kilkukrotnie było powtarzane w poniedziałek w siedzibie Elektrociepłowni Piotrków. Podpisano tam umowę na modernizację miejskich ciepłowni. Zamiast węgla będą one teraz zasilane gazem.

Ładuję galerię...

Chcąc dostosować się do norm unijnych, Piotrków Trybunalski musi zmodernizować swój system ciepłowniczy. Kilkanaście miesięcy temu władze podjęły decyzję o zmianie paliwa, z węgla na gaz.

 

W poniedziałek w siedzibie Elektrociepłowni Piotrków prezes spółki Marek Krawczyński podpisał umowę na przebudowę ciepłowni.

Inwestujemy w nowoczesne rozwiązania, dużo bardziej ekologiczne. Praktycznie nie będzie pyłów. Dwutlenek węgla obniżymy o jakieś 55 procent. 3-krotnie obniżymy także siarkę i tlenki azotu. W ogóle nie będzie metali ciężkich - wyliczał Marek Krawczyński, prezes Elektrociepłowni Piotrków. 

Nowe ciepłownie będą zasilane wyłącznie gazem. Jak zdradził prezes Krawczyński, w maksymalnym układzie Elektorciepłownia będzie zużywać ponad 12 tysięcy metrów sześciennych gazu na godzinę.  Wycofanie się z opalania węglem pozwoli uniknąć konieczność kupowania drożejących ciągle uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie ETS. Jak to wpłynie na przyszłą cenę ogrzewania, jeszcze nie wiadomo.

Za wcześnie o tym mówić. Ceny ciepła są regulowane i ustalane na 12 miesięcy. Co roku procedujemy ją od nowa. W zależności od sytuacji ta cena się zmienia - mówił Marek Krawczyński. 

Na uroczystym podpisaniu umowy obecny był także prezydent Krzysztof Chojniak, który podkreślał, jak ważna jest to inwestycja dla wszystkich mieszkańców. 

Jesteśmy do tego zobligowani przez przepisy, ale nie tylko to jest powodem tej inwestycji. Zależy nam na tym, abyśmy mieszkali w czystym i ekologicznym w mieście – mówił prezydent Krzysztof Chojniak podkreślając, że będzie to kosztowana inwestycja. - Mamy do czynienia z rynkiem wykonawcy i ceny są coraz wyższe. Jako miasto musieliśmy dokapitalizować spółkę, aby ta miała odpowiednią zdolność kredytową, aby tę inwestycję zrealizować. Nie mam jednak wątpliwości, że jest to inwestycja konieczna i istotna i nam jako mieszkańcom na pewno na niej zależy – wskazywał prezydent.

Andrzej Jadziak z firmy Termotech, która zaprojektowała miejskie ciepłownie, przekonywał, że dla miejskiego ciepłownictwa nie ma innej drogi niż paliwo gazowe. Jak podkreślał, biomasa jest droga, a pozostanie przy węglu i instalowanie systemów odsiarczania kosztowałoby setki milionów złotych, a koszty ciepła i tak byłyby bardzo wysokie. 

Przy miejskich ciepłowniach nie ma odstępstwa od gazu, ponieważ jest to najbardziej ekologiczne paliwo. Projektując kotłownie w Piotrkowie, zastosowaliśmy najnowocześniejsze techniki, jakie stosowane są w Europie przy tego typu inwestycjach. Podnieśliśmy sprawność kotłowni ze spotykany w normlanych rozwiązaniach około 90 procent do 97 procent. Zrobiliśmy to poprzez zastosowanie technik kondensacyjnych. Coś takiego wykorzystywane jest w domkach jednorodzinnych, a my to przełożyliśmy na tak dużą kotłownię. Dzięki temu mamy bardzo wysoką sprawność, a to przełoży się na mniejsze zużycie gazu. A to nie tylko ekologia, ale także mniejsze opłaty - wyjaśniał Andrzej Jadziak, wskazując, że mało jest miast, które opierają swoje ciepło wyłącznie na gazie. - Taka jest przyszłość. Nie ma drogi odwrotu - mówił. 

Ciepło do miasta będą dostarczać - tak jak do tej pory - dwie ciepłownie. Jako pierwsza modernizację przejdzie ta przy ul. Rolniczej. Prace mają się tutaj zakończyć jesienią tego roku. Z kolei przy ul. Orlej roboty rozpoczną się nieco później, a zakończą w lipcu 2023 roku. 

W przyszłym tygodniu zaczniemy organizować plac budowy na ciepłowni przy ul. Rolniczej. Zaplanowane roboty są inżyniersko bardzo złożone, a zastosowane technologie bardzo nowoczesne. Wszystko będzie działało w automacie, czyli praktycznie bezobsługowo. To pozwoli m.in. na pełną kontrolę wszystkich procesów - mówił Zenon Rosół, prezes Konsorcjum Projektowo-Wykonawczego "EKOBUDOWA", które jest wykonawcą inwestycji.

Koszt przebudowy ciepłowni to blisko 56 milionów złotych. Na ul. Rolniczej mają się znaleźć trzy kotły, a na Orlej dwa, ale ciepłownie mają mieć podobną moc. Budynki, w których znajdą się kotły, będą wykonane w technologii lekkiej, a część socjalno-biurowa w części murowanej. Nowa ciepłownia na ul. Rolniczej stanie na placu przed obecnym budynkiem.

Dodatkowo na ciepłowni przy ul. Orlej, w ramach osobnej inwestycji, wykonany zostanie także system kogeneracyjny, dzięki czemu ciepłownia będzie również produkować prąd.  

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

9


Komentarze (74)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

C1 ~C1 (Gość)03.02.2022 12:09

Przerobią i... gorzej narobią. Skąd pewność prezydenta i jego doradców o ciągłości dostaw gazu ?
Przypominam sobie jakie infantylne plany snuł p. A. Karzewnik i drogie opinie ekspertów, z których jak czas pokazał nic nie wynikało - ot akademickie wywody, dalekie od realiów. A pieniądze poszły z dymem...

40


koło ~koło (Gość)02.02.2022 17:54

dom 160 metrów i 1700 rachunek za gaz za dwa miesiące - ekologiczne czyszczenie portfeli obywateli, pozdrawiam

80


arek ~arek (Gość)03.02.2022 11:45

A czy ktoś spytał ,czy nas mieszkańców będzie stać na takie podwyżki za ciepło?

50


Apelka ~Apelka (Gość)02.02.2022 21:35

A nie razi was, że prezes mówi o zmniejszeniu dwutlenku węgla i siarki? Po pierwsze to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla
Po drugie: zmniejszenie emisji dwutlenku siarki. Żadna siarka nie jest wytworem spalania gazu. Nieuctwo? Niechlujność w wypowiedziach?

40


bn ~bn (Gość)02.02.2022 15:29

Komisja Europejska dziś przyjęła projekt taksonomii, który uwzględnia rolę gazu i energii nuklearnej w transformacji energetycznej, czyli uznała że gaz i atom zaliczone będą jako zielona energia.
Oznacza to, że m.in. będzie na nie można pozyskać pieniądze od UE i na rynkach finansowych.

41


Jasnowidz Rakoczy ~Jasnowidz Rakoczy (Gość)02.02.2022 20:53

Za śmieci podwyżka, za ogrzewanie podwyżka. To miasto się wyludni za dwa lata całkowicie. Mówię to Wam ja, Jasnowidz Rakoczy.

60


goœć_darek ~goœć_darek (Gość)02.02.2022 18:36

Ciepłownie na gaz? Czyli ciepła woda kilometrami rur do bloków, kamienic i domów? Przecież to są gigantyczne straty na przesyle a miało to sens jeśli ciepłownia produkowała też prąd ( duże zawodowe piece na węgiel mają większą sprawność niż małe). Produkowanie ciepła z gazu i przesyłanie wody jest chyba bzdurą - lepiej przesyłać gaz - każdy blok/dom/mieszkanie może mieć swój piec o dużej sprawnośc, sieć tańsza w utrzymaniu, łatwiej regulować produkcję ciepła. Ale wiadomo - na dużej inwestycji zarobi monopolista.

91


ezi ~ezi (Gość)02.02.2022 18:29

To ile teraz czynsze pójdą do góry ?
Zamiast myśleć o spalarni śmieci i iść w tym kierunku to pakujecie ludzi w kolejne wydatki i to niemałe.
Kwestia czasu jak pan Krawczyński wespól z Chojniakim obwieszcza na antenie strefy fm ze czynsze w spółdzielniach pojda do góry ze względy na niedoszczowane koszty przerobu ciepłowni w tym grajdołku.
Ale co was to obchodzi?
Co nas cieszy Piotrkowian to fakt iż niedługo spotkamy sie przy urnach wyborczych i podziękujemy tej ekipie.
Piotrków kiedyś miasto fabryk, teraz dzięki polityce pana prezydenta ukierunkownej na monopol jednej firmy z ulicy Zelazej,Upadł.
Z miasta rozwiniętego gospodarczo została wydmuszka pod tytułem: pracy tu nima ino Blokowiska.
I emeryci.

90


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)02.02.2022 17:55

W tych czasach przejść na gaz ja nie wiem gdzie Ci ludzie mają głowę. Jak Putin przykręci zaworki to w blokach będą ogniska palić bo inaczej zamarzną. Mamy swój węgiel brunatny i idziemy w ruski gaz. Ekologia? Kiedyś były wielkie fabryki gdzie i potężne kominy oraz auta które jak jechały to nie było nic za nimi widać i jakoś zdrowo było o szczerze chciałbym tyle dożyć co ludzie z tamtych czasów żyją ale pewnie mi się nie uda.

81


Uebdjdj ~Uebdjdj (Gość)02.02.2022 16:52

Ja to myślę że pensje ludzi będą do oddania w całości za opłaty mieszkania ogrzewania itp. Ludzie szykujcie się na życie za 100zl na miesiąc.

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat