Na początku, licznie zgromadzeni na wydarzeniu mieszkańcy powiatu oraz przybyli goście mogli pokrótce zapoznać się z wydarzeniami, jakie miały miejsce 80 lat temu podczas bitwy na Górach Borowskich. - Wrzesień 1939 roku był jednym z najbardziej tragicznych okresów w historii naszego kraju. Gromadzimy się dzisiaj na tej ziemi Gór Borowskich, przesiąkniętej krwią żołnierza polskiego by przeżyć 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Trzeba ją nazwać rocznicą grozy i chwały. Na skutek agresji niemieckiej i sowieckiej ziemie polskie dostały się pod okupację. Postanowiono zniszczyć nie tylko polskie państwo, ale też polski naród. Wyrazem tego była chęć wymordowania przez okupantów w pierwszej kolejności polskiej elity. Zagrożenie dla Polski było o tyle większe, że za agresorami poza chęcią zagarnięcia cudzego terytorium, stały zbrodnicze totalitarne ideologie, komunizm i narodowy socjalizm. Naród polski musiał więc stoczyć walkę na wielu płaszczyznach. Tutaj, na Górach Borowskich, żołnierze polscy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem ówczesnego płk. Ludwika Czyżewskiego, z karabinem w ręku, przeciw miażdżącej przewadze najeźdźcy, kierując się dewizą "Bóg, Honor, Ojczyzna", nie pozwolili na wyrwanie sobie ludzkiej dumy i godności. Swoją postawą przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, z czego my dzisiaj korzystamy - powiedział Roman Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska.
Organizatorzy zaprezentowali przybyłym także widowisko słowno-muzyczne o tematyce patriotycznej. Jego fragmentu możecie wysłuchać poniżej.
Po części oficjalnej i artystycznej, na szczycie Gór Borowskich odprawiono mszę świętą, podczas której uczczono pamięć poległych. Odprawił ją ks. Tadeusz Mikołajczyk, proboszcz parafii w Bogdanowie, przy asyście innych duchownych.
W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele Sejmu, Senatu, a także władz samorządowych: województwa łódzkiego, starostw powiatowych i urzędów miejskich w Piotrkowie Trybunalskim oraz Bełchatowie. Nie zabrakło też żołnierzy, harcerzy i reprezentantów szkół z terenów ziem piotrkowskiej i bełchatowskiej. Szczególnymi gośćmi były osoby związane z wydarzeniami sprzed 80 lat i ich rodziny.
W bitwie na Górach Borowskich, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, 80 lat temu poległo aż 663 żołnierzy.