Moszczenicę ogrzeje geotermia?

Wtorek, 28 listopada 202331
Czy gmina Moszczenica będzie ogrzewana za pomocą geotermii? Jest na to szansa. Władze gminy pozyskały 100 procent dofinansowania na wykonanie próbnego odwiertu, który pozwoli ustalić czy znajdujące się pod ziemią zasoby, mogą być wykorzystywane do celów ogrzewania.
Fot. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne Fot. Moszczenickie Tereny Inwestycyjne

Kilka dni temu ogłoszono listę gmin, które otrzymały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród nich, jako jedyna w naszym regionie,  znalazła się Moszczenica. 

To dla nas najpiękniejsza i bardzo radosna informacja. Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy już w ubiegłym roku. Jesteśmy przygotowani, dysponujemy odpowiednim projektem technicznym, mamy także wydzieloną działkę. To około hektara ziemi przy Moszczenickich Terenach Inwestycyjnych. Jest to teren w samym centrum Moszczenicy, tuż przy torach kolejowych - wskazuje  Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica. 

Urzędnicy czekają teraz na potwierdzenie tej decyzji na piśmie. To pozwoli ogłosić przetarg, a następnie wybrać wykonawcę, który wykona odwiert. Będzie on bardzo głęboki, bo planowany jest na 2 kilometry. Jeśli badania będą pozytywne, władze planują wodę wykorzystywać do celów grzewczych. 

Dysponujemy badaniami, które przekazał nam powiat piotrkowski. Wynika z nich, że ta woda ma około 95-97 stopni Celsjusza. Z tego względu o ciepłotę w ogóle się nie obawiam. Większe obawy są, jeśli chodzi o jakość tej wody, a konkretnie zasolenie. Mamy jednak na uwadze nowoczesne technologie, które służą do odsalania, więc nie powinno z tym być dużego problemu. Wierzę, że dobrze się to dla nas skończy - dodaje Marceli Piekarek. 

Jak wskazuje wójt, w zakresie odwiertu Moszczenica ściśle współpracuje z Piotrkowem. Niewykluczone jest, że z moszczenickich wód geotermalnych zasilany w ciepło będzie także Piotrków. To jednak okaże się, dopiero gdy znane będą wyniki badań. 

 

Jeśli bez problemów uda się przeprowadzić przetarg, to prace przy odwiercie powinny rozpocząć się w pierwszych miesiącach przyszłego roku. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

witek ~witek (Gość)29.11.2023 12:38

Wszystkim się wydaje, że wystarczy wywiercić otwór, dostać się do gorącej wody i tą gorącą wodę wpuścić do grzejników. Tylko, że to jest myślenie na poziomie przedszkolaka niestety. Wykorzystanie wód geotermalnych nie jest takie proste. To nie jest jeden odwiert a wiele odwiertów. Kilkoma pompuje się gorącą wodę do wymienników ciepła a wystudzoną wodę wpompowuje z powrotem pod ziemię. Ale to nie wszystko. Taka gorąca woda, ma rozpuszczone różne związki i gazy. Zanim taka woda trafi do wymiennika ciepła trzeba ją odgazować, a to jest metan, siarkowodór, radon, tlenki węgla i inne, które wypuszcza się do atmosfery. A potem pozbawić innych związków, przeważnie różnych soli, które bez tego bardzo szybko zniszczyłyby całą instalację.

32


goœć_fred ~goœć_fred (Gość)02.12.2023 20:41

To wszystko jest proste, każdemu z naszych wychwalanych sąsiadów, zależy aby głupi Polak kupował jak naj drożej. Takie inwestowanie jest wbrew naszym pseudo przyjaciołom.

20


goœć_jan ~goœć_jan (Gość)29.11.2023 17:16

To może , tak na początek do dyskusji wszelakich "mądrali" ktoś by zrobił bilans cieplny przedsięwzięcia. Ile MWt może/mogą dać źródło/źródła w Moszczenicy ? Jakie zapotrzebowanie na ciepło ma Moszczenica ? Jakie zapotrzebowanie na ciepło ma Piotrków ? Jakie byłyby/mogą być straty ( ile % strat ?) w przesyle do Piotrkowa 10-15 km ? Jakie mogą być koszty koszty sieci w rozproszonej Moszczenicy ?

50


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)28.11.2023 17:36

Niedawno w Radio Strefa FM prezes piotrkowskiej ciepłowni stwierdził, że w naszej okolicy wody geotermalne nie nadają się do wykorzystania w ciepłownictwie ze względu na zbyt niską temperaturę tj.ok. 50°C. Stwierdził również, że ogrzewanie z wykorzystaniem wód geoterm. jest bardzo drogie, i byłoby o wiele droższe od ogrzewania gazowego.

42


termit ~termit (Gość)29.11.2023 06:47

Wow! Wójt wie co robi!? W miejscu gdzie będzie odwiert przez dziesięciolecia funkcjonowała kotłownia zakładowa, i nagrzała wody podziemne!? To nie żaden cud!?

42


Max ~Max (Gość)28.11.2023 14:28

A co z zaczopowanymi odwiertami jeszcze z końca lat 70 tych w Uszczynie? Tam szukając ropy natrafiono na gorącą wodę. Później po upadku Gierka zaprzestano poszukiwań. Na pewno w Starostwie są mapy i potrzebne informacje. Jeśli w oddalonej o 10 km Moszczenicy jest wystarczająco gorąca woda, to czy u nas jej nie będzie? Źródła geotermalne są głównie zlokalizowane w Polsce w pasie od Szczecina do Przemyśla, oczywiście o różnej temperaturze wody. Ten temat był poruszany na portalu i zawsze szybko się kończył, jakby trafiał do jakiejś "zamrażarki". Jeśli Unia ograniczy nawet gaz, bo o tym się mówiło, to geotermia mogłaby być kapitalną alternatywa. Z geotermia grzewczą wiążą się też problemy jeśli chodzi o zasolenie wody, ale to trzeba sprawdzić. Czekamy na jakiś ruch w tym kierunku zarówno władz Miasta, jak i Powiatu. Chyba warto wreszcie poważnie temat potraktować.

140


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)28.11.2023 17:24

Nie podniecajcie się tak bardzo. Zainteresujcie się zmianami w prawie górniczym. Jeśli wdrożą to, co tam zapisali, i zaczną wtłaczanie spalin pod ziemię (spaliny byłyby lokalne i dodatkowo zwożone z innych eurolandów), to możecie zapomnieć nie tylko o geotermii ale i o czystej wodzie ze złóż głębinowych. W zamian będą tąpnięcia, lokalne trzęsienia ziemi i niewykluczone, że i wyduszenie całych miejscowości, jeśli dojdzie do nagłego uwolnienia takiego "magazynu". "Ekologia" w lewackim globalistycznym wydaniu wcale nie jest dla dobra przyrody, ani tym bardziej planety. Pamiętajcie, że według ichnich doktryn to ludzie są "rakiem planety" i "robactwem". Wyciągnijcie wnioski póki nie jest za późno. A tak się składa, że Polacy z jakichś tajemniczych powodów mają ograniczoną możliwość korzystania z własnych bogactw naturalnych i zasobów. Dlatego zamyka się kopalnie i dlatego geotermia nie jest jeszcze masowo wykorzystywana. Przemyślcie to sobie i nie dawajcie sobie mydlić oczu. To nie żadne teorie spiskowe, piszę o tym, co zostało już przeforsowane.

63


Nic nowego ~Nic nowego (Gość)28.11.2023 19:47

Przecież już na Chrześcijańskich Spotkaniach Młodych mówili, że będzie odwiert... Nic nowego

30


Gienek ~Gienek (Gość)28.11.2023 12:24

Super, Moszczenice ogrzeją wody termalne, a Piotrków ogrzeje Pan Krawczyński gazem i węglem po cenach z kosmosu. Dlaczego Miasto nie wnioskowało o dotację? Ilę będę miał podwyżki za ogrzewanie w bloku 49 m2 mieszkania od stycznia 2024r. ? Który wydział UM odpowiada tym razem za brak wnioskowania o dotacje w tym zakresie?

152


karol ~karol (Gość)28.11.2023 15:08

W Wolborzu nastawiali wiatraków, i co z tego mają?

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat