Czym byłby wspomnienia z PRL bez opowieści o pochodach z okazji 1 maja i organizowanych w tym dniu festynach? Żadne obchody świąt pracowniczych nie były w stanie przebić celebry towarzyszącej Świętu Pracy - 1 maja. W epoce PRL-u, słusznie nazywanej minioną, dzień ten należał w kalendarzu do jednych z najważniejszych, tuż obok takich świąt jak 9 maja - Dzień Zwycięstwa, 22 lipca - Święto Odrodzenia Polski czy Rocznica Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej.
A jak celebrowano 1 maja nad Strawą?
Po Słowackiego dopiero od 1967
Skoro państwowe uroczystości, w dniu wolnym od pracy, to oczywiście na głównej ulicy miasta, pod pomnikiem ku czci żołnierzy radzieckich, dziś stanowiącego miejską rzeźbę i nazywanego przez większość piotrkowian „Żaglówką”. Piotrkowskie pochody zgodnie z odgórnymi wytycznymi odbywały się głównymi ulicami miasta, najpierw Alejami Bieruta (dzisiejsza Aleja 3 Maja), by z czasem, od 1967 roku, przenieść się na ulicę Słowackiego, gdzie maszerowano wzdłuż deptaku, obowiązkowo przed trybuną z lokalnymi notablami, ustawioną na płycie przed wspomnianym pomnikiem. Zanim ruszyliśmy w pochodzie obowiązkowo stawialiśmy się na zbiórce na pl. Kościuszki. Tam podpisywaliśmy listę obecności i odbieraliśmy przydzielone materiały propagandowe, w tym słynne szturmówki. A potem radośni i uśmiechnięci defilowaliśmy przed trybuną na Krzywdzie. Niekiedy zdarzało nam się "urwać" nim świętujący doszli do końca ulicy- opowiadają dawni uczestnicy pierwszomajowych marszy.
Pochód w kilku odsłonach
Pod koniec lat 40. obchody Święta Pracy wyglądały jednak nieco inaczej. I tak, jak donosiło w 1948 roku „Życie Piotrkowa i Tomaszowa” w porannym wydaniu z 1 maja tegoroczne Święto Pracy będzie obchodzone w Piotrkowie bodajże najbardziej uroczyście od chwili wypędzenia okupantów. Jest ono zorganizowane w sposób aby mogły wziąć w nim udział jak najszersze masy ludności.
- “Całe to skrzyżowanie jest do du.. !”
- Sześciolatki w szkołach. Dla kogo zabraknie miejsca?
- Italiano, co dalej z tobą?
- Unikalne miejsce w piotrkowskim sądzie
- BHT Piotrkowianin JUKO Piotrków Trybunalski – plany na nowy rok
- HARC kręcił teledysk
- Pozytywnie nakręceni – Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC
- Jak rozpoznać powiat
- Andrzej Poniedzielski – jestem poetą użytkowym