Eliza Bartkowska nie jest już dyrektorem Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. Zastąpi ją profesor Dariusz Samulak. Z kolei od 1 października w PCMD nie będzie funkcjonować oddział wewnętrzny. To skutek wypowiedzenia umowy przez placówkę w ramach sieci szpitali. Teraz Zarząd Powiatu Piotrkowskiego rozważa złożenie wniosku do prokuratury na dyrektora ŁOW NFZ, ponieważ ich zdaniem nie zapełnił odpowiedniej opieki mieszkańcom Piotrkowa i powiatu.
Łódzki NFZ rozstrzygnął w piątek konkurs ofert na świadczenia w poradni diabetologicznej na terenie Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego. Wybrano ofertę Powiatowego Centrum Matki i Dziecka.
Konsekwencją wyjścia Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie z sieci szpitali jest nie tylko likwidacja interny w tej placówce, ale również znaczne ograniczenie dostępu do nocnej i świątecznej opieki medycznej. Dotąd ponad 160 tysięcy mieszkańców miasta i powiatu mogło liczyć na pomoc pięciu zespołów lekarsko-pielęgniarskich. Teraz zostaną dwa. Czy to wystarczy?
W szpitalu przy Roosevelta w Piotrkowie nie będzie już oddziału wewnętrznego, to skutek wypowiedzenia przez tę placówkę Narodowemu Funduszowi Zdrowia umowy w ramach sieci szpitali. Sytuację pacjentów miasta i powiatu komentuje NFZ.
Wszystko wskazuje na to, że tylko do końca miesiąca będzie funkcjonować oddział wewnętrzny w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, dyrektor szpitala wypowiedziała Narodowemu Funduszowi Zdrowia umowę ryczałtową, a to oznacza, że oddziały, które znajdowały się w tzw. sieci szpitali miały zostać zamknięte. W sprawie porodówki ogłoszono konkurs, który wygrało PCMD, ale w sprawie oddziału wewnętrzego takiej decyzji nie podjęto, ponieważ podobny oddział znajduje się też w szpitalu przy ul. Rakowskiej. Zarządzającym piotrkowskim PCMD zależy jednak na tym, aby interna tam pozostała, w tym celu zaproponowali dyrektorowi Funduszu, że ostatecznie mogliby poprowadzić internę w ramach sieci. Po rozmowach, które odbyły się we wtorek taka opcja jest jednak mało prawdopodobna, co oznacza, że od środy pacjenci nie będą już na ten oddział przyjmowani, a do końca miesiąca ma on zostać zamknięty.
Oddział Położniczo-Ginekologiczny zostaje w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka, czyli w szpitalu przy ul. Roosevelta. Narodowy Fundusz Zdrowia właśnie rozstrzygnął konkurs na prowadzenie porodówki w Piotrkowie.
Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił 3 września konkurs na prowadzenie leczenia w poradni diabetologicznej. Konkurs ogłoszono dla obszaru Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego.
Dyrektor, lekarze i pielęgniarki Oddziału Wewnętrznego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie apelują do przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia o zawarcie odrębnego kontraktu na internę wraz z poradniami specjalistycznymi. Mimo pism wysyłanych do NFZ, pracownicy szpitala powiatowego nie otrzymali żadnych odpowiedzi w tej sprawie. W związku z tym w placówce przy ul. Roosevelta odbyła się we wtorek konferencja prasowa, ponadto starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wszystko wskazuje na to, że Zakład Opiekuńczo Leczniczy, który ma powstać w Piotrkowie po Powiatowym Centrum Matki i Dziecka będzie placówką komercyjną. Konkursy na ZOL już się odbyły, a wszystkie pieniądze zostały rozdysponowane. Wszystko wskazuje również na to, że PCMD nie zachowa również nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz Oddziału Internistycznego, który zostanie przeniesiony do szpitala wojewódzkiego.
Skraca się czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Łódzkiem. Jak informuje NFZ, pięć szpitali zoperuje pacjentów w stanie stabilnym jeszcze w tym roku. Pacjenci w stanie pilnym czekają na operację od kilku dni do 2 tygodni. Liczba pacjentów oczekujących na zabieg w ciągu roku zmniejszyła się o 18 tys. Do pacjentów, którzy będą czekali na zabieg dłużej niż rok Łódzki Fundusz wysłał SMS-y z informacją, że mogą z niego skorzystać wcześniej.