Jedną z inicjatyw dofinansowanych z Funduszy Europejskich była budowa obiektów sportowych o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię. W Sulejowie powstały dwa innowacyjne budynki: pasywna hala sportowa oraz pierwsza pasywna pływalnia w kraju i jednocześnie pierwsza pływalnia na terenie powiatu piotrkowskiego i gminy Sulejów. Budynki te potrzebują minimalną ilość energii do ogrzewania i prawidłowego funkcjonowania. Budowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie ma duże znaczenie dla skuteczności działań związanych z ochroną środowiska.
Profilaktyka to działania zapobiegające wystąpieniu choroby albo opóźnienie jej postępu. Choroba rozpoznana we wczesnej fazie daje duże szanse na efektywne leczenie. Dlatego tak istotne jest korzystanie ze wszystkich udogodnień systemowych i wykonywanie refundowanych badań profilaktycznych, rehabilitacyjnych oraz szczepień, aby utrzymać lub przedłużyć swoją aktywność zawodową. Regularne korzystanie z badań profilaktycznych nie tylko pozwala na kontynuowanie zatrudnienia, ale może uratować nam życie.
Energia słoneczna to odnawialne źródło energii. Jej wykorzystanie niesie ze sobą wiele zalet. Przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i uniezależnienia od niestabilnych rynków paliw kopalnych. Skorzysta na tym gmina Gorzkowice, która otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich. Niemal 400 tysięcy złotych przeznaczono na montaż instalacji fotowoltaicznych oraz ujęć wody. Na początku tego roku podpisano umowę na realizację zadania.
Wykorzystanie energii słonecznej niesie ze sobą wiele zalet. Przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, możliwości korzystania z różnych źródeł energii oraz uniezależnienia od niestabilnych rynków paliw kopalnych. Skorzysta na tym gmina Sulejów, która otrzymała dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich. Ponad 2 miliony złotych przeznaczono na realizację inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii w postaci montażu instalacji fotowoltaicznych. Pod koniec zeszłego roku podpisano umowę z wykonawcą.
Polska stała się beneficjentem kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Każde województwo, w tym Łódzkie, posiada własny program regionalny, który finansuje projekty na jego terenie. W ramach nowej perspektywy na lata 2021-2027 nasz region otrzyma kwotę o niemal pół miliarda euro większą niż w latach 2014-2020. Pieniądze będą przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości, lepszy dostęp do edukacji, ochronę zdrowia, kulturę, poprawę infrastruktury społecznej, ochronę środowiska naturalnego oraz technologie cyfrowe, energetykę i transport.
Polska to jedno z państw unijnych, które najefektywniej i najsprawniej wykorzystuje dostępne środki. W perspektywie finansowej na lata 2014-2020 województwo łódzkie pozyskało 2,26 mld euro, dzięki którym miasta, miejscowości i wsie z roku na rok stawały się coraz bardziej nowoczesne i przyjazne dla ludzi. Przy wsparciu środków unijnych wzrosła innowacyjność firm, realizowane były projekty z dziedziny: kultury, edukacji, zatrudnienia, czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego. Do naszego województwa trafi rekordowa kwota 2 mld 745 mln unijnych euro! Jak je rozdysponować? Będziemy się zastanawiać m.in. podczas Europejskiego Forum Gospodarczego.
W 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W ramach Funduszy otrzymaliśmy blisko 150 miliardów euro. Dofinansowania tysięcy projektów umożliwiły nam znaczny postęp gospodarczy, kulturalny, technologiczny oraz społeczny. Liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie stale rośnie, a obecność w Unii Europejskiej ma wpływ na życie każdego z nas. Otwarcie rynków zbytu oraz możliwość rozwoju przy wsparciu dotacji sprawiły, że Polska stała się integralną częścią cywilizacji zachodniej.
na każdym kroku. Realizacja różnych projektów, od poprawy infrastruktury i prowadzenia działań na rzecz cyfryzacji, przez rewitalizację terenów zdegradowanych i ochronę dziedzictwa kulturowego, aż po rozwój turystyki w regionie, promocję postaw ekologicznych i przejście na niskoemisyjną gospodarkę lokalną, sprawia, że mieszkańcy powiatu piotrkowskiego mogą wspólnie z Funduszami Europejskimi tworzyć lepszą przyszłość.
Polska jest jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych, który sprawnie i efektywnie wykorzystuje przyznane środki. Fundusze Europejskie są dla naszych rodzimych firm zarówno impulsem inwestycyjnym, jak i szansą na zwiększenie konkurencyjności. Bez dofinansowań rozwój wielu przedsiębiorstw z województwa łódzkiego byłyby utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy. Jak zdobyć środki na otwarcie działalności gospodarczej oraz dotacje i pożyczki na rozwój firmy, mieszkańcy naszego regionu będą mogli dowiedzieć się podczas bezpłatnych wrześniowych konsultacji zorganizowanych na terenie całego województwa.