Fundusze Europejskie, z których skorzystaliśmy, znacząco wpłynęły na rozwój społeczno-gospodarczy województwa łódzkiego, a zmiany zauważalne są w wielu obszarach i aspektach życia.
Rozwój regionu
Ze środków unijnych realizowano inicjatywy na rzecz rozwoju lokalnego, zatrudnienia, jak również działalności średnich i małych przedsiębiorstw. W Łódzkiem powstało ponad 2 tysiące nowych miejsc pracy. Dzięki wsparciu infrastruktury kolejowej na przebudowanych lub zmodernizowanych liniach liczba przewozów pasażerskich sięgnęła 3 milionów rocznie. Po dofinansowanych drogach wojewódzkich każdego dnia porusza się około 182 tysiące osób. Budowa sieci dróg przyczyniła się do zwiększenia komfortu jazdy, poprawy bezpieczeństwa, a także wywarła pozytywny wpływ na środowisko. Ponad 35 tysięcy osób otrzymało dofinansowanie do budowy instalacji do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii. Z Funduszy Europejskich sfinansowano działania związane z gospodarką odpadami, z których skorzystało ponad 184 tysiące mieszkańców województwa. REACT-EU - jeden z największych specjalnych programów unijnych, ograniczył społeczne i gospodarcze skutki pandemii.
Dofinansowania przeznaczone były również na cele związane z ochroną miejsc należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne. Odwiedza je niemal 500 tysięcy osób rocznie, a ponad milion korzysta z objętych wsparciem muzeów, bibliotek, czy domów kultury. Dzięki udziałowi Funduszy Europejskich zmodernizowano, wyremontowano i wyposażono w odpowiedni do nauki sprzęt i narzędzia setki placówek edukacyjnych. Korzysta z nich niemal 15 tysięcy uczniów. Powstały żłobki i kluby dziecięce, do nowo wybudowanych lub zmodernizowanych szkół i przedszkoli uczęszcza 22,5 tysiąca dzieci. Z usług zdrowotnych w postaci badań, rehabilitacji, profilaktyki korzysta 400 tysięcy osób rocznie, a w dofinansowanych szpitalach i przychodniach każdego roku leczy się niemal 150 tysięcy pacjentów.
Człowiek najlepszą inwestycją
Unia Europejska intensywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy oraz inwestuje w ludzi, szczególnie tych, którzy mają trudności ze znalezieniem pracy. W Łódzkiem pomoc otrzymało ponad 35 tysięcy osób bezrobotnych, a niemal 10 tysiącom przyznano bezzwrotne środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wsparciem objęto ponad 20 tysięcy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym oraz niemal 7 tysięcy osób z niepełnosprawnościami. Celem tych działań była zarówno aktywizacja osób biernych zawodowo do podejmowania pracy na otwartym rynku, jak i zachęcanie pracodawców do ich zatrudniania. Unia Europejska pomogła 13 tysiącom osób zagrożonym ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, których objęto usługami wspierania rodziny i pieczy zastępczej. Środki unijne przeznaczone były też na cele związane z kształceniem oraz poszukiwaniem nowych rozwiązań w dziedzinie edukacji. 60 tysięcy uczniów rozwinęło kompetencje kluczowe począwszy od przedsiębiorczości i innowacyjności, przez kompetencje społeczne na świadomości kulturalnej kończąc. Dzięki wsparciu w postaci kursów i szkoleń pracę zawodową mogły podjąć osoby bezrobotne, o niskich kwalifikacjach oraz niepełnosprawni. Wsparcie otrzymało 50 tysięcy pracowników i osób prowadzących własną działalność gospodarczą, a ponad 60 tysięcy osób objęto programem zdrowotnym.
Fundusze Europejskie w Piotrkowie Trybunalskim i powiecie piotrkowskim
Wsparcie z Funduszy Europejskich w latach 2014-2020 przeznaczone było między innymi na cele związane z kształceniem oraz poszukiwaniem nowych oryginalnych rozwiązań w dziedzinie edukacji. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim dzięki zorganizowaniu szkoleń oraz zakupowi nowego sprzętu i pomocy dydaktycznych podwyższyła się jakość kształcenia. Środki unijne przeznaczane były również na cele związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Rozbudowano Opactwo Cystersów w Sulejowie. Znajduje się tam teraz unikatowy w skali ogólnopolskiej Hotel Podklasztorze. W hotelu na gości czekają pokoje, które zostały urządzone w stylowy i podkreślający historyczny charakter obiektu sposób. Fundusze pozyskiwane z Unii Europejskiej wsparły również turystykę. W powiecie piotrkowskim zagospodarowano tereny nad rzeką Pilicą na odcinku od Maluszyna do Sulejowa. Utworzono kajakowy szlak wodny oraz zbudowano stanice kajakowe, kładki, zamontowano tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Nad rzeką w Sulejowie można skorzystać z pięknej plaży, odpocząć, zjeść i popływać. Ostatnie lata to czas niezwykle dynamicznego rozwoju powiatu piotrkowskiego, zawdzięczamy to naszej obecności w Unii i temu, że ważne dla naszego regionu inwestycje mogliśmy finansować z Funduszy Europejskich.