Polska jest jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych, który sprawnie i efektywnie wykorzystuje przyznane środki. Fundusze Europejskie są dla naszych rodzimych firm zarówno impulsem inwestycyjnym, jak i szansą na zwiększenie konkurencyjności. Bez dofinansowań rozwój wielu przedsiębiorstw z województwa łódzkiego byłyby utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy. Jak zdobyć środki na otwarcie działalności gospodarczej oraz dotacje i pożyczki na rozwój firmy, mieszkańcy naszego regionu będą mogli dowiedzieć się podczas bezpłatnych wrześniowych konsultacji zorganizowanych na terenie całego województwa.
COVID-19 zrewolucjonizował znaną nam rzeczywistość, zatrzymał gospodarkę, wymusił zmianę trybu pracy i edukacji oraz znacznie obciążył opiekę zdrowotną. Z tego powodu Komisja Europejska stworzyła kompleksowy plan naprawczy, którego zadaniem jest ograniczenie społecznych i gospodarczych skutków pandemii. REACT-EU jest jednym z największych programów unijnych, jego budżet wynosi ponad 50,6 miliardów euro. Działania UE zapewniają zrównoważone ożywienie gospodarcze w całej Europie i gwarantują, że żaden z jej regionów nie zostanie pominięty.
Współpraca i solidarność to jedne z głównych wartości Unii Europejskiej, które są realizowane za pomocą Funduszy Europejskich na terenie całego województwa łódzkiego. Różne inicjatywy i projekty, od prowadzenia działań na rzecz cyfryzacji, przez rewitalizację terenów zdegradowanych i poprawę infrastruktury, ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój turystyki, aż po dbanie o środowisko naturalne i przejście na niskoemisyjną gospodarkę lokalną, pomagają spajać lokalne społeczności i tworzyć lepszą przyszłość regionu wraz z Funduszami Europejskimi.
Organizacje ekologiczne w Polsce od wielu lat działają na rzecz ochrony środowiska. Nie jest to tylko modny trend, ale rzeczywiste działania mające na celu poprawę jakości otaczającej nas przyrody. Sprzyja temu proekologiczna postawa Unii Europejskiej. Jej starania ukierunkowane są też na poprawę warunków życia człowieka, który jest elementem przyrody i jest od niej w pełni uzależniony. Do gmin województwa łódzkiego trafiają kolejne pieniądze na ekologiczne środki transportu, budownictwo i odnawialne źródła energii. Mieszkańcom naszego regionu żyje się coraz wygodniej i zdrowiej.
Już w lipcu rusza kolejna rekrutacja w ramach programu „Powrót na rynek pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat”, w którym można otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich do wynagrodzenia niani. Wszyscy rodzice wracający do pracy, którzy szukają opieki dla swoich pociech, mogą teraz skorzystać z tego specjalnego programu wsparcia finansowanego ze środków europejskich.
W Niewiadowie już niedługo będzie można skorzystać z nowej atrakcji regionalnej – Akademii Sportu, która powstaje na miejscu dawnego kąpieliska. Budowa tego nowoczesnego obiektu na terenie powiatu tomaszowskiego jest możliwa dzięki wsparciu ze środków unijnych. Największą atrakcją tego nowego obiektu sportowego z pewnością będzie najnowocześniejszy w Polsce basen ekologiczny z naturalnym systemem oczyszczania wody.
W Sulejowie, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, powstała nowoczesna aula multimedialna, która już wkrótce będzie otwarta dla mieszkańców regionu. Obecnie na terenie nowo wybudowanego obiektu trwają prace kosmetyczne. Budynek auli został dobudowany do już istniejącego obiektu Miejskiej Biblioteki Publicznej i stał się nowoczesną siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie.
Strefa poświęcona Funduszom Europejskim, występy zespołów muzycznych, strefa zabaw dla dzieci, spotkania z beneficjentami i przepyszne jedzenie od lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich – na takie atrakcje mogą liczyć uczestnicy wydarzeń plenerowych w regionie. Pikniki Województwa Łódzkiego to już tradycja. Imprezy nie tylko promują dofinansowania unijne, ale stwarzają okazję do spędzenia czasu z rodziną i znajomymi.
Szlak bursztynowy to dawna droga handlowa pomiędzy krajami śródziemnomorskimi a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Tą trasą podróżowali kupcy, których celem była wymiana towarów oraz informacji na bałtyckie złoto. Tak bursztyn znad Morza Bałtyckiego docierał do krajów cywilizacji śródziemnomorskiej. Starożytni Rzymianie wykorzystywali cenny surowiec nie tylko do wyrobu biżuterii, ale uważali go za środek zapachowy, leczniczy i magiczny. Współcześnie w Europie rekonstruuje się przebieg i odtwarza dzieje tego ważnego szlaku handlowego. Dzięki Funduszom Europejskim ta starożytna droga na terenach Polski stała się wielką atrakcją turystyczną.
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich z Łowicza organizuje w drugiej połowie maja webinarium, którego tematem będzie nowy konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Jego stawką są dotacje na wsparcie edukacji przedszkolnej. Przedszkola to bardzo ważny etap edukacji dzieci. Dzięki unijnym dotacjom powstają w nich nowe miejsca nauki i zabawy dla najmłodszych.