Problem nadmiaru samochodów z "elką" na dachu jest w Piotrkowie znany od dawna, bo i od dawna skarżą się nań mieszkańcy. Zaproponowane rozwiązania już budzą opór szkół jazdy. - Nie ma chyba kierowcy, który by nie zauważył, że to co się dzieje w Piotrkowie w godzinach szczytu, przechodzi ludzkie pojęcie - mówi piotrkowianin Wojciech Karpiński.
Na niecodzienny pomysł wpadła dyrekcja piotrkowskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Już wkrótce WORD chce przyszłym kierowcom zaoferować dodatkowe szkolenia. Mieliby uczestniczyć w nich tylko chętni, jeszcze przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy. Na jednodniowych zajęciach dowiadywaliby się, jak wygląda egzamin i co dokładnie jest oceniane, bo według dyrekcji WORD nieznajomość wymagań jest przyczyną niezdawania egzaminów.
W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Piotrkowie
trwa wymiana taboru. Obecnie egzaminy dla kandytatów na kierowców prowadzone są na 10-ciu samochodach marki Opel Corsa i 8-miu Toyotach Yaris. Jednak za kilka miesięcy Toyot przybędzie i wtedy egzaminowani, nie będą wybierać marki pojazdu, a dopiero na miejscu dowiedzą się na jakim samochodzie przyjdzie im zdawać egzamin praktyczny.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi ogłosiła wczoraj wyniki sprawdzianu, który zadecyduje o przyszłości absolwentów gimnazjów.
W naszym województwie pisało go ponad 30 tys. uczniów w 381 szkołach. Sprawdzian najlepiej wypadł w powiecie łowickim - zarówno w części humanistycznej, jak i matematyczno-przyrodniczej. W tej drugiej najgorzej poszło trzecioklasistom z pow. kutnowskiego, nad polskim przez wakacje powinna posiedzieć młodzież z pow. skierniewickiego.
Egzaminu nie można było nie zdać, ale liczba zdobytych punktów decyduje, czy uczniowi uda się dostać do dobrego liceum lub technikum. Każdy uczeń mógł uzyskać 100 punktów - po 50 za każdą z dwóch części.
W całym kraju średnia z egzaminu wyniosła ledwie 57 pkt na 100 możliwych.Średnia z woj. łódzkiego była minimalnie lepsza - 58 pkt. 30,50 pkt przeciętny uczeń z naszego regionu zdobył za część humanistyczną, 27,51 za ścisłą.
Pierwszy egamin już za nimi. Ponad 1620 maturzystów z piotrkowskich szkół ponadgimnazjalnych, zdawało obowiązkową pisemną maturę z polskiego.
Blisko 1700 absolwentów piotrkowskich szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło dziś do egzaminu dojrzałości z języka polskiego.
Gimnazjaliści zaczęli pierwszy dzień egzaminów. Ważnych, bo od wyniku testu może zależeć wybór szkoły ponagimazjalnej.