Artykuły do tagu: Wojna

Poszukują niemieckiego samolotu wojskowego
Zwiększają polskie konto zestrzeleń. Grupa zapaleńców – miłośników historii - odkryła w lesie pod Radomskiem szczątki niemieckiego samolotu zestrzelonego we wrześniu 1939 roku przez polskiego myśliwca. Henschel to ofiara bitwy powietrzno – lądowej Kampanii Obronnej stoczonej w rejonie Piotrkowa, Radomska i Częstochowy. Tej walki powietrznej nie odnotowały jednak pisemne źródła, do dziś nie figuruje ona w statystyce polskich zestrzeleń.
12 października 1943. Zapomniana rocznica
Jeszcze 21 lat temu była to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Świętowali ją przede wszystkim żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Dziś o 12 października 1943 roku praktycznie się nie mówi choć w historii Polski to ważna data. Z kilku względów…
Kolejna rocznica agresji radzieckiej: Cios w plecy
Zabicie tysięcy polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach kaźni w 1940 roku to konsekwencja wydarzeń, które miały miejsce wiele miesięcy wcześniej. 17 września 1939 roku łamiąc wiele międzynarodowych konwencji i umów wojska radzieckie wkroczyły na terytorium państwa walczącego w tym czasie z hitlerowskimi Niemcami. Był to swoisty cios w plecy tyle, że wcześniej postanowiony przez dwa graniczące z Polską, mocarstwa.
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, dziś obchodzimy kolejną rocznicę upamiętniającą to wydarzenie.
Piotrków. W rocznicę
90 lat temu zdarzył się cud. Młode państwo, które walczyło o granice, nagle musiało walczyć również o przetrwanie. Sowiecka Rosja nie miała bowiem zamiaru uzyskać jak najwięcej z polskiego terytorium. Lenin i spółka dążyli do likwidacji Polski, ale także Niemiec, Węgier, Austrii i innych państw. Rewolucja miała stać się ogólnoeuropejską. Na przeszkodzie w realizacji tych celów stanął jednak Józef Piłsudski i naród kraju, który po latach niewoli walczył o niepodległy byt.
Z okazji Bitwy Warszawskiej w całym kraju odbywały się okolicznościowe uroczystości. Piotrków również nie mógł zapomnieć o bohaterach 1920 roku. W niedzielę 15 sierpnia pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza wieńce złożyli: przewodniczący Rady Miasta Paweł Szcześniak i wiceprezydent Andrzej Kacperek.
Powstało 5 października 1939 roku. Istniało przez 3 lata. Dziennie z głodu umierało w nim 30 osób. Mowa o piotrkowskim getcie, pierwszym w Polsce i w Europie.
Piotrków: 70 rocznica powstania getta
70 lat temu (8 października 1939 roku) powstało w Piotrkowie pierwsze na ziemiach polskich getto.
Piotrków: Pamiątkowa tablica ku czci Sendlerowej
Niewiele osób wie, że przez kilka lat w Piotrkowie w kamienicy przy al. 3 Maja 14 mieszkała Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna. Sendlerowa odznaczona była medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom - za uratowanie z warszawskiego getta ponad dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci. Otrzymała także najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Dziś, ku czci Ireny Sendlerowej odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na fasadzie domu w którym mieszkała.
Wrzesień ’39 w Piotrkowie
1 września 1939 roku wybucha II wojna światowa. Piotrków znajduje się na głównym szlaku operacyjnym armii niemieckiej. W pierwszych dniach ataku hitlerowców życie traci ponad stu mieszkańców Piotrkowa. Ale cierpią nie tylko piotrkowianie.
Żołnierz ma obowiązek bronić dowódcy, dlatego nie pozwolimy bezkarnie obrażać kapitana Warszyca! - grzmią kombatanci Armii Krajowej. Chcą zawiadomić prokuraturę, że Bogusław Jakubowski, szef stowarzyszenia Weterani Lewicy w Piotrkowie, obraził cześć kpt. Stanisława Sojczyńskiego, nazywając go bandytą i zbrodniarzem.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat