Święto Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szydłowie - Władysława Reymonta - wieńczy trzydniowe obchody Dni Reymontowskich Ziemi Piotrkowskiej. Obchody rozpoczęły w niedzielę się uroczystą mszą świętą. W programie uroczystości znalazły się m.in. festyn rodzinny "Na Ludową Nutę", Dzień Rękodzieła Artystycznego czy występy lokalnych zespołów muzycznych.
Nowe bloki, ba, nawet osiedla wyrastają w Piotrkowie jak grzyby po deszczu. Przykładem choćby Zielona Aleja przy Broniewskiego, Klonowa Dolina przy Wierzejskiej czy Reymonta Park przy ul. Reymonta. Pytanie tylko, kto będzie tam mieszkał, skoro mieszkańców wciąż ubywa.
Po pierwsze trzeba być uczniem szkoły noszącej imię Władysława Stanisława Reymonta. Po drugie – uczestniczyć w Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich. Po trzecie – przygotować perfekcyjną recytację fragmentu prozy autora „Chłopów”. Po czwarte – znaleźć uznanie w oczach konkursowego jury, które w trakcie „reymontowskich” zlotów ocenia popisy uczniów startujących w konkursie „Mówimy Reymontem”.
Osada należąca niegdyś do rodziców Stanisława Władysława Reymonta, która znajduje się w Prażkach w gminie Będków, niszczeje. Niszczeje dlatego, że nie ma chętnych, by zająć się historycznym miejscem. Nie jest zainteresowany powiat tomaszowski ani gmina Będków. Brak pieniędzy sprawia, że pamiątki po nobliście leżą zamknięte w kartonowych pudłach. Znaleźli się jednak tacy, którzy chcą uratować lokalny skarb.
Co dalej z pamiątkami po Reymoncie? Łóżko, w którym sypiał, krzesło na którym siedział, butelki, z których pijał, przyroda, którą podziwiał, i ludzie, których opisał w “Chłopach”...
1 czerwca od rana do godziny 14.00 ulica Reymonta (odcinek od Jagiellońskiej do Żeromskiego) w Piotrkowie będzie zamknięta dla ruchu.