Ponad milion złotych - taką kwotę codziennie Powiatowy Urząd Pracy w Piotrkowie Trybunalskim realizuje w postaci przelewów na konta lokalnych przedsiębiorców, którzy ubiegają się o wsparcie w związku z pandemią koronawirusa.
Kleszcze to niewielkie pajęczaki występujące na terenie całej Europy. Najczęściej wybierane przez nie miejsca to skraj lasu, puszczy lub polany, a także miejskie parki i ogrody oraz ścieżki często użytkowane przez ludzi i zwierzęta. Ponieważ mogą przenosić choroby groźne zarówno dla nas, jak i dla naszych zwierząt domowych, warto się przed nimi zabezpieczać w odpowiedni sposób.
Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób straciło pracę. Ta sytuacja zmusiła ich do szukania innej formy zatrudnienia. Niektórzy zwolnieni postanowili zgłosić się do urzędów pracy. Wielu interesantów odwiedza również piotrkowską placówkę.
Zdaniem ekspertów to najgorszy wynik od kwietnia ubiegłego roku. Jak wynika z danych statystycznych od kilku miesięcy w wielu województwach odnotowuje się wzrost stopy bezrobocia. W styczniu 2020 roku bez pracy pozostawało 5,5% Polaków. Jak to wygląda w powiecie piotrkowskim i Piotrkowie Trybunalskim?
Rozmaite zasiłki, takie jak 500+ sprawiają, że wiele kobiet nie decyduje się dziś na podjęcie pracy zawodowej – twierdzi Dorota Cudzich, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piotrkowie Trybunalskim, z którą rozmawialiśmy nie tylko o bezrobociu, ale i o sytuacji na rynku pracy w regionie piotrkowskim.
W Piotrkowie Trybunalskim stopa bezrobocia plasuje się poniżej średniej krajowej oraz wojewódzkiej, wynosi około 5%. Obecnie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy jest 3800 osób.
Pracodawcy w całym kraju mają problem ze znalezieniem młodych osób do pracy. Młodzi zazwyczaj szukają zatrudnienia w dużych miastach, a nierzadko rezygnują z zatrudnienia, bo... jest to nieopłacalne. Zainteresowania podjęciem pracy nie wykazują zwłaszcza młode matki, które pobierają chociażby 500+.
To najniższa stopa bezrobocia w historii. Nigdy w Piotrkowie i powiecie piotrkowskim nie była tak niska. Bezrobocie systematycznie spada od 2012.
Na koniec kwietnia krajowa stopa bezrobocia wyniosła 7,7%. Tak niskiego wskaźnika nie zanotowano od 26 lat.
Henryka Gawrońska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piotrkowie odchodzi w marcu na emeryturę. Pełniła tę funkcję od momentu powstania tej instytucji w 1999 roku. Nowego szefa PUP wybierze komisja konkursowa powołana przez Zarząd Powiatu Piotrkowskiego.