Studenci i pracownicy największych wrocławskich uczelni zawitali wczoraj do Piotrkowa, gdzie na placu Pofranciszkańskim, na zainscenizowanym wrocławskim rynku, zachęcali uczniów piotrkowskich szkół do studiowania we Wrocławiu.
Uczniowie Gimnazjum Nr 4 w Piotrkowie z okazji Dnia Ziemi zasadzili pod murami szkoły symboliczne drzewko.
Bo już mają własne mundury, bo do zawodu są lepiej przygotowani niż rówieśnicy, bo być w takiej szkole jest cool. Uczniowie klasy policyjnej w Bełchatowie różnie tłumaczą swój wybór. Liczba gimnazjalistów, którzy w tym roku zdecydowali się pójść ich śladem, zaskakuje nawet policjantów.
Coraz więcej trzynastoletnich matek w Piotrkowie, chociaż mówi się o coraz większej świadomości młodych ludzi i łatwym dostępie do wiedzy (często z Internetu). Jak w piotrkowskich szkołach realizowany jest przedmiot wychowanie do życia w rodzinie? Czy to spełnianie kryterium kuratorium, naiwne pogadanki czy cenne rady na dorosłe życie?
To zupełnie nowatorski pomysł. W Piotrkowie powstaje pierwszy Uniwersytet Dzieci i Młodzieży.
Studentem Uniwersytetu może zostać każdy kto jest uczniem szkoły podstawowej lub gimnazjum. Zajęcia prowadzone będą w dwóch grupach wiekowych od 7 do 10 oraz od 11 do 14 lat. Inauguracja zajęć planowana jest na 5 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie. Mali studenci będą uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych głównie przez kadrę akademicką oraz znane postaci ze świata sztuki i polityki.
Podający kawę robot, dostarczony przez firmę Haering, będzie jedną z atrakcji jutrzejszych 9. Piotrkowskich Targów Edukacyjnych "TPS 2009". W targach, które odbywają się pod patronatem "Polski Dziennika Łódzkiego", weźmie udział ponad 30 wystawców, przede wszystkim szkoły ponadgimnazjalne oraz wyższe. Zobaczyć ich ofertę przyjdą uczniowie trzecich klas gimnazjów.
Czy posłać sześciolatka do szkoły, czy raczej przedłużyć mu dzieciństwo? Przed takim wyborem staną rodzice już w przyszłym roku szkolnym. Z kolei już za 3 lata obowiązek szkolny obejmie wszystkie sześciolatki. Czy czeka nas rewolucja w systemie oświaty? Czy na tę rewolucję przygotowane są piotrkowskie szkoły i przedszkola?
Likwidacja zerówek i sześciolatki do szkoły - to najważniejsze ze zmian, które zakłada nowa ustawa o systemie oświaty. Dokument obecnie czeka na podpis prezydenta.
Uczniowie gimnazjum i liceum Rawita w Piotrkowie od wtorku nie chodzą do szkoły. Dyrekcja placówki zawiesiła zajęcia aż do końca tygodnia. Oficjalnym powodem jest rzekoma "naprawa kaloryferów". Wizyta naszych reporterów, którzy sprawę próbowali wyjaśnić na miejscu, w gabinecie dyrektorki, wywołała wyraźne zdenerwowanie.
Ponad stu pracowników oświaty zostało wczoraj, z okazji Dnia Nauczyciela, uhonorowanych nagrodami prezydenta miasta w wysokości 3 tys. zł. Wśród nagrodzonych, obok dyrektorów i nauczycieli, po raz drugi znaleźli się pracownicy administracji, m.in. woźne, sprzątaczki, księgowe.