Pierwszy krok do zasilenia składu wolontariuszy, to wizyta na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Po wypełnieniu formularza lider rejonu kontaktuje się z kandydatem.
Prowadzimy rozmowę i jeżeli dojdziemy do porozumienia, że chcemy współpracować, to następnie wolontariusz przechodzi szkolenie, wdrożenie i może już uczestniczyć w pracach rejonu. Rejestracje prowadzimy do końca września. Zachęcamy natomiast do tego, żeby nie czekać na ostatnią chwilę - mówi Marta Kępska, liderka regionu piotrkowskiego.
Wolontariusze odwiedzają potrzebujące osoby, czy rodziny i prowadzą z nimi szczegółowy wywiad. Za pomocą kwestionariusza ustalają jakie rzeczy są im niezbędne. Co daje Szlachetna Paczka?
Gromadzimy i przekazujemy informacje o tym, czego potrzebują nasi podopieczni. Darczyńca może dzięki temu obdarować ich rzeczami niezbędnymi. Oczywiście także same rodziny są selekcjonowane. Nie bierzemy pod uwagę na przykład osób, które proszą o różne rzeczy, bo "w zeszłym roku sąsiadka dostała lodówkę". Szukamy tych realnie potrzebujących wsparcia - dodaje wolontariusz Artur Szczegielniak.
Przedstawiciele Szlachetnej paczki podkreślają, że w związku z wciąż rosnącymi cenami większości produktów, ta pomoc jest tym bardziej istotna.
W dzisiejszych czasach, kiedy inflacja szaleje, wszyscy to odczuwamy. W mediach często słyszymy o trudach klasy średniej. Cierpią też osoby, które mają kredyty. Drożeją ceny paliwa i tak dalej. Nie mówi się zaś o tych - chyba ponad dwóch milionach ludzi - którzy naprawdę muszą przeżyć za grosze. My wchodzimy w taka biedę, gdzie spotykamy się z osobami, które muszą przeżyć na przykład za 20, czasem 10 zł dziennie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę co możemy kupić za takie pieniądze - mówi Marta Kępska.
Łącznie w całej Polsce w nadchodzących edycjach Szlachetna Paczka wraz z Akademią Przyszłości będą potrzebowały ponad 14 tys. liderów i wolontariuszy. Już teraz możecie natomiast sprawdzić jak zostać darczyńcą.