Wydział Zdrowia i Nauk Społecznych WSPS, na którym odbyły się egzaminy, funkcjonuje w Piotrkowie od 2014 roku, w tym czasie wykształcił około 400 osób, które obecnie świetnie radzą sobie na rynku pracy, głównie na stanowiskach związanych z medycyną. Zapytaliśmy jedną ze studentek pielęgniarstwa, dlaczego zdecydowała się wybrać taki kierunek. - Na co dzień pracuję jako pielęgniarka operacyjna, a te studia pozwalają mi uzupełnić moją wiedzę. Ten zawód jest oczywiście bardzo odpowiedzialny, ale zarazem niezwykle satysfakcjonujący. Akurat ja asystuję do zabiegów przy pacjentach cierpiących na nowotwory, szczególnie piersi lub układu pokarmowego. Blok operacyjny jest swego rodzaju sercem całego szpitala – powiedziała nam pani Justyna.
Dziś w piotrkowskiej filii WSPS kształci się 360 studentów. Zainteresowanie studiami jest duże, a wynika to z rynku pracy. Pielęgniarek w Polsce brakuje wszędzie. To jednak nie ostatnie słowo przedstawicieli uczelni. - Przy ul. Słowackiego, gdzie obecnie w Piotrkowie się znajdujemy, będziemy przejmować kolejne piętro, co pozwoli nam na pewno poszerzyć naszą ofertę edukacyjną. Poza tym będziemy mogli też stworzyć nowe pracownie i przyjąć więcej studentów. Chcielibyśmy otworzyć też nowe kierunki medyczne - powiedział nam Roman Szopa, wicekanclerz Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego. Pracownicy uczelni cieszą się, że poziom nauczania w WSPS ciągle się poprawia. – Wśród wszystkich szkół wyższych w Polsce, wykształciliśmy najwięcej pielęgniarek i położnych. Ta liczba wynika z podziału limitów przyjęć, rozdzielanych przez Ministerstwo Zdrowia. Doceniając naszą pracę, jego przedstawiciele dawali nam maksymalne limity. Co warte podkreślenia, prowadzimy też zajęcia dla obywateli Ukrainy – dodał Roman Szopa.
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego powstała w Dąbrowie Górniczej 11 października 2004 roku. Jako jedyna uczelnia niepubliczna posiada Centrum Symulacji Medycznej (SOR, sale do debrifingu, kokpit dyspozytorski) oraz w pełni wyposażony ambulans. Od lutego 2020 roku dysponuje też Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej dla pielęgniarek i położnych. Używanie symulatorów tj. fantomy dwóch osób dorosłych, dziecka oraz niemowlęcia, umożliwia bardziej efektywne kształcenie przyszłych ratowników medycznych. Wśród sukcesów uczelni jest np. zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie na najlepszy program kształcenia na kierunek ratownictwo medyczne. WSPS jako pierwsza uczelnia w Polsce otrzymała zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Obecnie oferta dla przedstawicieli tego zawodu została wzbogacona o liczne kursy oraz specjalizacje.