Szukają nowej energii dla miasta

Piątek, 21 września 20120
W Zelowie szukają alternatywnej energii do ogrzania mieszkań. Opłaty za ciepło są coraz wyższe, dlatego władze miasta postanowiły jak najszybciej pomóc mieszkańcom i obniżyć koszty nawet o 30%.
Szukają nowej energii dla miasta
Burmistrz Zelowa podczas wizyty w Augustowie.

Kilka tygodni temu burmistrz Zelowa, Urszula Świerczyńska podczas wizyty w Augustowie zapoznała się z instalacją regazyfikacji gazu, która wykorzystywana jest w procesie ogrzewania zakładu przemysłowego oraz indywidualnych odbiorców.

- Koszty budowy takiej stacji nie są małe. To około 5 milionów złotych. Gdybyśmy mieli takie pieniądze, od razu inwestycję chcielibyśmy zrealizować. Dlaczego? Prawie wszystkie kotłownie w gminie są na olej opałowy. Koszty oleju są znaczne. Ogrzewanie gazem byłoby o 30% tańsze. Regazyfikacja gazu jest procesem przemysłowym polegającym na zamianie gazu ziemnego z postaci skroplonej w postać gazową. W takiej postaci wykorzystywany jest on do procesu grzewczego. Wizyta dała nam możliwość zapoznania się z procesem technologicznym, finansowym oraz prawnym przy realizacji takiego przedsięwzięcia. Najlepszym rozwiązaniem byłaby dla nas firma, która zainwestowałaby w budowę takiej stacji (a później gaz dystrybuowała na teren gminy). Podobnie stało się właśnie w Augustowie. Czynimy starania, żeby takiego inwestora pozyskać – mówi Grzegorz Lorek, wiceburmistrz Zelowa.

- Bez względu na to, jak potoczy się sprawa budowy stacji, musimy zadbać o to, by mieszkańcy płacili mniej za ogrzewanie. Drugim z wariantów paliw alternatywnych jest pociągnięcie gazociągu z Łasku. Koszt inwestycji byłby porównywalny – z tym jednak, że leżałby po stronie PGNiG. Do tego po drodze z Łasku do Zelowa jest lotnisko (które ma ogrzewanie na węgiel) sołectwo Czestków i gmina Buczek, które są również zainteresowane projektem. Rozmowy z tymi podmiotami już się toczyły. Robiliśmy wstępne wyliczenia, do ilu odbiorców gaz by docierał. Teraz wszystko zależy od zarządu PGNiG, który musi podjąć decyzję. Poza tym z Łasku do Zelowa biegnie linia kolejowa, która jest własnością Skarbu Państwa – nikt nie ponosiłby kosztów przesyłu – zaznacza wiceburmistrz.

Jakim paliwem będzie ostatecznie ogrzewana gmina Zelów? Okaże się już niebawem. Bardziej prawdopodobne wydaje się pociągnięcie gazociągu z Łasku. Władze miasta zaznaczają, że jeżeli do tego dojdzie, to już za dwa lata w Zelowie mieszkania będą ogrzewane gazem.

JK


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat