Kilka tygodni temu burmistrz Zelowa, Urszula Świerczyńska podczas wizyty w Augustowie zapoznała się z instalacją regazyfikacji gazu, która wykorzystywana jest w procesie ogrzewania zakładu przemysłowego oraz indywidualnych odbiorców.
- Koszty budowy takiej stacji nie są małe. To około 5 milionów złotych. Gdybyśmy mieli takie pieniądze, od razu inwestycję chcielibyśmy zrealizować. Dlaczego? Prawie wszystkie kotłownie w gminie są na olej opałowy. Koszty oleju są znaczne. Ogrzewanie gazem byłoby o 30% tańsze. Regazyfikacja gazu jest procesem przemysłowym polegającym na zamianie gazu ziemnego z postaci skroplonej w postać gazową. W takiej postaci wykorzystywany jest on do procesu grzewczego. Wizyta dała nam możliwość zapoznania się z procesem technologicznym, finansowym oraz prawnym przy realizacji takiego przedsięwzięcia. Najlepszym rozwiązaniem byłaby dla nas firma, która zainwestowałaby w budowę takiej stacji (a później gaz dystrybuowała na teren gminy). Podobnie stało się właśnie w Augustowie. Czynimy starania, żeby takiego inwestora pozyskać – mówi Grzegorz Lorek, wiceburmistrz Zelowa.
- Bez względu na to, jak potoczy się sprawa budowy stacji, musimy zadbać o to, by mieszkańcy płacili mniej za ogrzewanie. Drugim z wariantów paliw alternatywnych jest pociągnięcie gazociągu z Łasku. Koszt inwestycji byłby porównywalny – z tym jednak, że leżałby po stronie PGNiG. Do tego po drodze z Łasku do Zelowa jest lotnisko (które ma ogrzewanie na węgiel) sołectwo Czestków i gmina Buczek, które są również zainteresowane projektem. Rozmowy z tymi podmiotami już się toczyły. Robiliśmy wstępne wyliczenia, do ilu odbiorców gaz by docierał. Teraz wszystko zależy od zarządu PGNiG, który musi podjąć decyzję. Poza tym z Łasku do Zelowa biegnie linia kolejowa, która jest własnością Skarbu Państwa – nikt nie ponosiłby kosztów przesyłu – zaznacza wiceburmistrz.
Jakim paliwem będzie ostatecznie ogrzewana gmina Zelów? Okaże się już niebawem. Bardziej prawdopodobne wydaje się pociągnięcie gazociągu z Łasku. Władze miasta zaznaczają, że jeżeli do tego dojdzie, to już za dwa lata w Zelowie mieszkania będą ogrzewane gazem.
JK
- Kontrole szamb w regionie
- Nowe inwestycje w obrębie Pilicy i Zalewu Sulejowskiego
- Wałęsające się psy w gminie Wolbórz: problem mieszkańców i wyzwanie dla samorządu
- Fundusze europejskie dla województwa łódzkiego
- Wojsko opanowało Bugaj
- Dzień babci w przedszkolu Kubuś Puchatek w Piotrkowie
- Tragedia w szpitalu w Piotrkowie. Pacjentka nie przeżyła, bo odmówiono jej pomocy w szpitalu? [aktualizacja]
- Piotrkowska policja zatrzymała dilera narkotyków
- Prezydent Piotrkowa przekazał wyjątkowy dar na licytację WOŚP