Rok 2012 z głowy, z przymrużeniem oka

Tydzień Trybunalski Piątek, 04 stycznia 20130
„Tydzień Trybunalski” zaprasza do lektury.

STYCZEŃ

Pierwszy piotrkowianin przyszedł na świat 3 stycznia. Ma na imię Michał, w przeciwieństwie do wiceprezydenta, którego imię brzmi: Andrzej. Pan Kacperek odwiedził szczęśliwą mamę w szpitalu. Aby jeszcze bardziej kobietę uszczęśliwić podarował jej czek na 2000 zł oraz bukiet kwiatów. Wręczaniu bacznie przyglądał się tata Michałka Marcin, który nic nie otrzymał.

Początek niezwykle ożywionej korespondencji na linii miasto – KS Concordia. Najpierw w specjalnym liście poinformowano, że miasto rozwiązuje z klubem umowę dotyczącą dotacji. „Bez tych pieniędzy Concordia może nie przetrwać kolejnego roku” - martwił się dziennikarz „TT”. Przetrwała, dziennikarz zresztą też. Nadal pracuje w „TT”. I nadal się martwi.

Piotrkowski Urząd Skarbowy zajął 7. miejsce w kraju i 1. w województwie w rankingu „Gazety Prawnej” i Ministerstwa Finansów. W przeciwieństwie do paru innych, ten ranking nie mógł być ustawiony. Usłużne gratulacje od niżej podpisanego uczciwego podatnika.

Systematycznie niszczejące obiekty przy ulicy Batorego w Piotrkowie ponownie stały się własnością miasta. Wcześniej należały do Skarbu Państwa, miasta, największej miejskiej uczelni i spółki Inwemer. I ostatnio głównie niszczały. Niewiele wskazuje, by 2013 rok przyniósł w tej kwestii zasadniczą zmianę.

Odbyła się premiera długo oczekiwanej kontynuacji filmu „Sztos”. W rolę Bronka Liliputa przejmująco wcielił się piotrkowski artysta, aktor, poeta, interpretator, kiedyś kulturysta Krzysztof Kamiński. Imię bohatera – w miarę dobrze dobrane, ale to nazwisko?

Piotrkowski przedsiębiorca chce dołączyć do grona niepokornych. Co prawda na razie nie zamierza pisywać do „Uważam Rze”, czy „W sieci”, ale i tak jest o nim głośno. Grzegorz Sowa protestuje przeciwko ZUS-owi. Lokalnym mediom mówi, że „marzy, by żyć w kraju, w którym każdy obywatel po zapłaceniu podatków będzie mógł zrobić ze swoimi pieniędzmi to, co będzie chciał”. Marzyć wolno każdemu panie Grzegorzu.

Pierwszy, ale nie ostatni raz  w roku dały o sobie znać dzieci. Dzieci, czasami merytorycznie wspierane przez swoich i nie swoich rodziców. Chodzi o uczniów IV LO, którzy na wieść o planowanych przenosinach ich szkoły udały się nawet na sesję Rady Miasta. W ten sposób zaliczyły praktyczną lekcję Wiedzy o Społeczeństwie.


LUTY

Do grona regionalnych milionerów dołączyła osoba, która trafnie wytypowała szóstkę w Lotto. Wygrała 2 mln zł. Podobno od tego momentu prawie wszystko jej lotto.

Sportowcem Ziemi Piotrkowskiej po raz piąty został zapaśnik Michał Jaworski. Michał jest na tyle miłym człowiekiem, że wkrótce po plebiscycie postanowił zakończyć karierę, by ułatwić zostanie Sportowcem Roku któremuś ze swoich młodszych kolegów.


MARZEC

Zawiązała się Piotrkowska Inicjatywa Obywatelska, która jak obwieszczał „TT” „będzie kontrolować prezydenta”. Sympatycznej twarzy użyczył inicjatywie znany piotrkowski przedsiębiorca Dariusz Dzwonnik, co samo w sobie zapowiadało ciekawy ciąg dalszy, jak również dodawało całej akcji powagi.

Stowarzyszenie Loża Kulturalna Stare Miasto złożone w większości z ludzi kulturalnych z okazji Dnia Kobiet zorganizowało interesujący happening. Przypomniano na nim m.in. nieco zapomnianą postać pochodzącej z Piotrkowa Ernestyny Polowskiej. Otóż pani Ernestyna znana jest głównie z tego, że jakiś czas temu wymyśliła odświeżacz powietrza. Dziękujemy.

Nowym szefem kiedyś bardzo silnej Samoobrony został rolnik ze podpiotrowskiej wsi Kafar Andrzej Prochoń. „Chcę wyprowadzić Samoobronę w całym kraju” – obiecywał tuż po wyborze. Prawdopodobnie słowa dotrzymał, bo nikt dziś nie wie, co się z tą partią naprawdę dzieje.

Wiosna to czas partyjnych ruchów: szefem piotrkowskiego PiS został poseł Antoni Macierewicz, przewodniczącym Rady Miejsko-Powiatowej SLD Grzegorz Adamczyk, zaś piotrkowska PO pączkowała, tworząc nowe koło. Koło Samorządowo-Europejskie RP. Znawcy tematu mówią, że kręci się to koło koło miejskiej władzy, znajdującej się na zupełnie innej platformie.

KWIECIEŃ

Oficjalnym rozpoczęciem sezonu wiosenno-letniego jest w Piotrkowie uroczyste uruchomienie fontanny w parku im. Jana Pawła II. Jest to jedna z niewielu rzeczy w tym mieście, która tryska.

Podobnie jak w całym kraju, w Piotrkowie zorganizowano marsz w obronie TV Trwam. W obronie, bo powszechnie wiadomo, że tę znaną z obiektywizmu telewizję atakują mainstreamowe media, opierające się na nie wiadomo jakim kapitale. Obrońcom przygrywała Kapela Znad Baryczy – prawdziwi niepokorni artyści, prawdziwi Polacy, bo tylko takich stać dziś na udział w takim marszu.

Nowym – starym prezesem Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie został Stanisław Sipa. Otrzymał 69 głosów. Wiadomo kto głosował, wiadomo kto by nie głosował, gdyby głosował. Ale nie głosował, bo miał na głowie inne sprawy, o których nieco później.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński znów gościł w Piotrkowie. Sala MOK wypełniła się po brzegi, a prezes mówił m.in. o tym, że gdy jego partia dojdzie do władzy, to będzie lepiej. Przypomnijmy, że lepiej już było.


MAJ

Rozpoczęły się i zakończyły Interakcje – festiwal międzynarodowy, który nie wszyscy rozumieją, bo i nie wszyscy rozumieć muszą, jak tłumaczy od lat organizator Stanisław Piotr Gajda, sam często nierozumiany. Największe zrozumienie wywołało zdjęcie spodni  i ukazanie emotikonka.


CZERWIEC

Także kibice w Piotrkowie mogli wspólnie obejrzeć inaugurację EURO 2012. Mecz Polska – Grecja pokazano na wielkim telebimie. Po obronie rzutu karnego przez naszego bramkarza, uznali że mamy najdroższy Tytoń w Europie. Ale cały turniej zakończył się zgodnie z pesymistycznymi przepowiedniami o trzech meczach.
Tyle tylko, że tym razem to trzeci, a nie drugi był tym o wszystko.

Na Imieninach Piotrków zagrała najbardziej znana Maryla w Polsce. Maryla Rodowicz udzieliła też wywiadu reporterce naszej gazety. Powiedziała w nim m.in. „Ambicja pcha mnie do tego, aby proponować słuchaczom ciągle coś nowego”. Cóż, z prawdą nie ma to zbyt wiele wspólnego, przynajmniej na razie, bo pod koniec roku wokalistka rozpoczęła wydawanie swoich wszystkich starych płyt.

LIPIEC

Szokujący tytuł na pierwszej stronie „TT”: „Czy radna przeprosi za gówno i wrzoda?”. Podobne pytanie, i to w formie pisemnej, wysłał do Urzędu Miasta członek rady osiedla „Starówka” Roman Piskorz. Radną, która jak czas pokazał nie przeprosiła, była Jadwiga Wójcik. Z perspektywy czasu sprawę można uznać za gównianą.

Laureatem 37. Złotej Wieży Trybunalskiej został Tomasz Stachaczyk, założyciel jedynej piotrkowskiej stacji radiowej i „TT”. To nie pierwsza nagroda dla pana Tomka. Jak podejrzewają dobrze zorientowani, także nie ostatnia. Jak do tej pory nie doceniono jeszcze np. umiejętności muzycznych popularnego „Stacha”. A szkoda.

Spore emocje wzbudziła długo zapowiadana zjeżdżalnia wodna na kąpielisku „Słoneczko”. Może nawet większe niż długość tejże.

Nad Zalewem Sulejowskim kręcono zdjęcia do drugiej serii serialu „Komisarz Alex”, w którym główne role grają psy, oraz Jakub Wesołowski. Zdjęcia się udały, mordercę złapał pies, będzie trzecia seria.

SIERPIEŃ

Okazuje się, że nad tym samym zalewem, choć nie w miejscu kręcenia serialu, swoją plażę mają nudyści. Nudyści to ludzie, którzy szukają kontaktu z naturą. Pytanie: dlaczego nie nazywa się ich naturystami?

Odpowiedzialna za sprzątanie miasta firma ROKA wypowiedziała umowę MZDiK. Powody miały być dwa: szykanowanie i niewypłacenie obiecanego wcześniej wynagrodzenia. Jak można pracować będą szykanowanym, w dodatku za darmo? Nie można. Następca ROKI nie jest więc szykanowany.

WRZESIEŃ

O swoim istnieniu przypomniała Piotrkowska Inicjatywa Obywatelska. Przypomniała przy pomocy banerów, głośników i mikrofonu. Przy okazji uroczystej inauguracji roku szkolnego PIO zaznaczyła, że „prezydent K. Chojniak zastawił pod kredyty nasze szkoły, basen, korty i hale sportowe”. W tym ciekawym happeningu wzięli udział uczniowie naszych szkół, oraz byli uczniowie naszych szkół i użytkownicy naszych basenów, naszych kortów i hal sportowych. Naszemu prezydentowi akcja nie przypadła do gustu.

Miejscy radni zdecydowali o poważnej zmianie. Może ona oznaczać klasyczny przełom: od 1 stycznia 2013 Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji nazywa się Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Oznacza to, że do tej pory drogi były zarządzane, a teraz są utrzymane.

Z okazji Wojewódzkich Dożynek i 20-lecia Strefy FM odbył się koncert trochę starszej niż radio Budki Suflera. Z kolei z okazji jubileuszu radia zorganizowano plebiscyt na Najpopularniejszą Audycję 20-lecia. Wygrał program dziennikarzy, którzy plebiscyt wymyślili – „Magiel”. Twórcy „Magla” Robert Gala i Marcin Cecotka twierdzą, że nie liczyli głosów.

PAŹDZIERNIK

Kolejny Marcin P. w Piotrkowie! Jakby mało nam byłego rzecznika byłego prezydenta, który oczywiście przebywa na wolności, będziemy mieli Marcina P., byłego szefa Amber Gold, który od września przebywa w odosobnieniu, dokładnie na ulicy Wroniej.

Odbyły się 10. Trybunały Kabaretowe, bodaj najpopularniejsza impreza kulturalna w mieście. Największy entuzjazm widowni wzbudził występ Artura Andrusa ze znanym piotrkowskim girlsbandem, zespołem Przygoda.

LISTOPAD

Newsem miesiąca okazała się jednorazowa (jak na razie!) akcja załatania dziury w ulicy. Załatała profesjonalna firma, ale koszty poniosło nie miasto, które wcześniej poniosło takie koszty, że na kolejne nie miało już pieniędzy, a radny Jan Dziemdziora. To mogło być najlepiej zainwestowane prywatne sto złotych. Zresztą okaże się po wyborach.

GRUDZIEŃ

Piotrkowską galerię odwiedziła znana z programu „Perfekcyjna pani domu” Małgorzata Rozenek. Były porady, konkursy, nagrody i oczywiście pokaz perfekcyjnego sprzątania. Pokaz podglądali szefowie firmy odpowiedzialnej za sprzątanie miasta.

Kiedyś szczytem marzeń była Kanada, potem ktoś obiecywał Japonię, a całkiem niedawno wzorem dla kogoś innego była Irlandia. Tymczasem do Piotrkowa przyjechał były szef SLD Grzegorz Napieralski, który na otwartym wykładzie pytał: Czy Polska może być Singapurem?

Nie wiemy, ile płaci się za odbiór śmieci w Singapurze, i w sumie nadal nie wiemy, ile będzie się płacić w Piotrkowie. Radni na razie stawki nie uchwalili, ale ile by nie uchwalili, to i tak uchwalą za dużo.

Marcin Cecotka



Zainteresował temat?

4

5


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat