Gmina Wolbórz ma długoletnie "miodowe tradycje". To tutaj działa uruchomiony Inkubator Pszczelarski. Pszczoły pełnią ogromną rolę w naszym ekosystemie, dlatego ważne jest aby troszczyć się o nie i zapewniać im dobre warunki do bytowania w naszym regionie.
W ramach projektu na terenie Szkoły Podstawowej w Wolborzu utworzony zostanie teren zieleni wraz z bazą edukacyjną w postaci uli dla pszczół oraz tablic dydaktycznych o tematyce pszczelarskiej. Wykonane zostaną nasadzenia z wykorzystaniem tradycyjnych odmian rodzimych w tym głównie miododajnych oraz łąka kwietna.
Kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Dlaczego powinniśmy o nie dbać, jak kiedyś, a jak dziś pozyskuje się miód pszczeli…? - Na te i inne pytania odpowiedzi pozwoli uzyskać utworzona dzięki pozyskaniu dotacji zielona przestrzeń publiczna wraz z ulami i tablicami dydaktycznymi poświęconymi pszczołom.
Pomysł realizacji projektu pn. „Ogrody przyjazne naturze - pszczoła w mieście” zrodził się z dostrzeżenia faktu, jak niewiele przeciętny człowiek wie o pszczołach, zapylaczach, ich roli w życiu człowieka, jak mocno żyje w świecie mitów o pszczołach. Dodatkowo edukacja globalna wskazuje, jak ważne jest dbanie o zachowywanie równowagi między potrzebami ludzi, a potrzebami naturalnego środowiska, co tylko wzmocniło chęć tworzenia projektu - informują urzędnicy miejscy z Wolborza.
Po zrealizowaniu prac inwestycyjnych w ramach zadania planowane jest zorganizowanie spotkań z pszczelarzami, w celu umożliwienia dotknięcia, zobaczenia i zaznajomienia się z przedmiotami związanymi z ich codzienną działalnością. Projekt zostanie zrealizowany do końca października 2022 r.
Inwestycja w wysokości 61.468,00 zł została przyznana w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski - Ogrody przyjazne naturze - pszczoła w mieście".