Piotrków czy Sulejów? Spór o wodę ze studni nr 5

Region Poniedziałek, 21 czerwca 202187
Mogłoby wydawać się, że podobny spór zobaczymy już tylko w amerykańskich westernach. Niestety nie. Prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak i Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski wstąpili na wojenną ścieżkę. Powodem jest prawo do użytkowania nieczynnej studni głębinowej nr 5
Sulejów woda Sulejów woda

Brak wody w rurach sulejowskiego wodociągu za sprawą upalnej aury daje się mocno we znaki. Ale problem nie jest nowy. Narasta od kilku lat, Jednak dziś wymaga już natychmiastowego rozwiązania. Wody we wsiach gminy Sulejów notorycznie brakuje, bywa że w niektórych godzinach z odkręconego kranu nie popłynie ani jej kropla.

 

Tuż za granicami Piotrkowa, na terenie gminy Sulejów ( konkretnie w Uszczynie) mieści się prawdziwe wodne zagłębie . Kilkanaście prawie gotowych studni głębinowych mogłoby swoimi zasobami wody zaopatrzyć nawet kilka gmin średniej wielkości . Tyle, że studnie są pozamykane od dziesięcioleci, a ich dysponent, czyli gmina Piotrków Trybunalski nie zamierza oddać ich, ot tak sobie.

 

Historia ujęcia wody w Uszczynie rozpoczęła się mniej więcej czterdzieści lat temu. Wtedy to , przewidywano że ilość mieszkańców Piotrkowa przekroczy w nowym tysiącleciu liczbę 130 tysięcy. Zdecydowano się na wówczas kosztowne odwierty, aby zabezpieczyć wodę dla miasta na następne lata. Rzeczywistość okazała się zgoła inna. Zapotrzebowanie na wodę zaczęło spadać i eksploatacja nowego ujęcia została odłożona na następne dziesięciolecia.

Od pewnego czasu nieczynnymi studniami w Uszczynie (konkretnie studnią numer 5) zainteresował się burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski. Twierdzi, że studnia znajduje się na terenie nienależącym do Piotrkowa, w zasobach Lasów Państwowych i do tego w obrębie jego gminy. Jego zdaniem  nic nie stoi na przeszkodzie, aby się do niej natychmiast podłączyć.
Stanowisko władz Piotrkowa jest w tej kwestii zgoła inne: - Możemy zrezygnować z tej studni, ale z tytułu poniesionych wcześniej nakładów (szacowanych na około milion złotych za jeden odwiert) gmina Sulejów winna wnosić za przyłączenie opłatę w wysokości około 100 tys. zł. rocznie...

Rzecz w tym, że jest to kwota nie do zaakceptowania przez władze Sulejowa, 


100 tys. zł rocznie wydaje się kwotą wygórowaną, jednak żądanie wydania studni (bez chociażby częściowego zwrotu kosztów jej wykonania) jest chyba złym pomysłem.

Rozstrzygnięcie sporu wydaje się dość trudne, ponieważ rzeczywistość końca ubiegłego wieku charakteryzowała się tym, że wiele spraw urzędowych załatwianych było “na telefon” i dotarcie do pełnej dokumentacji z tego okresu nie zawsze jest możliwe.
Rodzi to rozmaite możliwości sięgania po argumenty pozamerytoryczne i często niepotrzebne emocje.

Mało kto wie, że Piotrków już wspomaga prawie codziennie gminę Sulejów ze swych ujęć wody przy ulicy Żwirki. Czy mógłby wspomagać bardziej? Oczywiście tak, ale nie jest to opłacalne dla Sulejowa, bo… woda z Piotrkowa jest niestety droga. Nie jest to zatem sposób na rozwiązanie problemu, przynajmniej w rozumieniu interesu mieszkańców gminy Sulejów.

 

Bezspornym jest, że mieszkańcy gminy Sulejów potrzebują wody z ujęcia w Uszczynie. Tak samo oczywistym jest, że mimo prawnego bałaganu dotyczącego własności gruntów, to gmina Piotrków wydała w przeszłości kilkanaście milionów złotych na wykonanie studni głębinowych.

Stronom konfliktu pozostaje w tej sytuacji droga sądowa, lub (może lepsze w tej patowej sytuacji) wznowienie negocjacji i spotkanie przy okrągłym stole.

Obowiązkowo z butelką wody z Uszczyna, bo upał daje się we znaki.

 

T.S.


Zainteresował temat?

8

3


Zobacz również

reklama

Komentarze (87)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Komik ~Komik (Gość)22.06.2021 09:39

Jest wyjście: kompromis , przyłączyć Piotrków do Sulejowa .

122


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)21.06.2021 21:01

Studnia jest tego kogo grunt i koniec kropka,czy jest dokument dzierzawy lub sprzedaży owego gruntu miastu Piotrków?

1014


Kk ~Kk (Gość)22.06.2021 09:25

Panie Ostrowski mniej pan honor i zrezygnuj

45


prawnik ~prawnik (Gość)21.06.2021 23:05

nieprawdą jest,że gmina Piotrków wdała jakiekolwiek pieniądze na budowę studni, które były wykonane na początku lat 80-tych. To było komunistyczne państwo polskie, więc samorząd Piotrkowa nie ma prawa opowiadać bajek, że wydał jakieś pieniądze na to ujęcie wody. Poza tym przez 40 lat samorząd Piotrkowa nie interesował się tym ujęciem,było mu to po prosto niepotrzebne. A sporna studnia leży na terenie Lasów Państwowych, co pokazuje księga wieczysta. Ponad 50% mieszkańców zachodniej części gminy Sulejów to osoby zameldowane w Piotrkowie Tryb., czyli wyborcy Prezydenta Miasta. Jak ci ludzie będą głosować wiedząc, że Pan Prezydent blokuje wybudowanie chyba jest ujęcia, to chyba jest oczywiste.

86


Pytej ~Pytej (Gość)22.06.2021 09:20

Spotkanie przed domem burmistrza z wiadrami?

13


Piotrkowianin Piotrkowianinranga21.06.2021 20:00

Cytuję:
Historia ujęcia wody w Uszczynie rozpoczęła się mniej więcej czterdzieści lat temu. Wtedy to , przewidywano że ilość mieszkańców Piotrkowa przekroczy w nowym tysiącleciu liczbę 130 tysięcy. Zdecydowano się na wówczas kosztowne odwierty, aby zabezpieczyć wodę dla miasta na następne lata.
(...)
Tak samo oczywistym jest, że mimo prawnego bałaganu dotyczącego własności gruntów, to gmina Piotrków wydała w przeszłości kilkanaście milionów złotych na wykonanie studni głębinowych.


Nie gmina Piotrków, tylko państwo polskie, bo wtedy nie było samorządów, a wszystko szło z państwowej kasy.

89


Atansjon ~Atansjon (Gość)22.06.2021 00:39

A kto sprzedał kilkanaście działek po byłym ujęciu wody w Uszczynie? Geoportal. Czym chcesz panie wice tą wodę transportować?

51


eko ~eko (Gość)22.06.2021 09:15

Woda w Piotrkowie Tryb. jest taka droga, bo samorząd (administracja) rozrósł się do ogromnych rozmiarów.

80


mj ~mj (Gość)22.06.2021 08:49

WODA MATKĄ ŻYCIA
„Brak wody może być najważniejszą kwestią, z którą ludzkość będzie miała do czynienia w najbliższej przyszłości… Nie wystarczy myśleć o dzisiejszych potrzebach; ponosimy wielką odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń, które rozliczą nas z naszego zaangażowania dla zachowania bogactw naturalnych powierzonych nam przez Stwórcę, tak abyśmy je traktowali z troską i szacunkiem.”
Jan Paweł II, lipiec 2000

O ile wiek XX był „wiekiem ropy”, to obecne stulecie będzie „wiekiem wody” wiek XXI stoi w obliczu dotykających nas niedoborów wody, która jest podstawą życia biologicznego.
Już teraz dziennie umiera około 25 tysięcy osób z powodu braku czystej wody i chorób, jakie wynikają na skutek wody niezdatnej do picia.

Osmoza odwrócona (RO) - jest najdoskonalszym sposobem filtracji dostępnym w obecnej chwili. Jest to także najczęściej stosowana metoda uzdatniania wody.

52


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)22.06.2021 07:51

Ja to się dziwię że burmistrza to jeszcze na taczce nie wywieźli.

45


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat