Advertisement

Piotrków czy Sulejów? Spór o wodę ze studni nr 5

Region Poniedziałek, 21 czerwca 2021999887
Mogłoby wydawać się, że podobny spór zobaczymy już tylko w amerykańskich westernach. Niestety nie. Prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak i Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski wstąpili na wojenną ścieżkę. Powodem jest prawo do użytkowania nieczynnej studni głębinowej nr 5
Sulejów woda Sulejów woda

Brak wody w rurach sulejowskiego wodociągu za sprawą upalnej aury daje się mocno we znaki. Ale problem nie jest nowy. Narasta od kilku lat, Jednak dziś wymaga już natychmiastowego rozwiązania. Wody we wsiach gminy Sulejów notorycznie brakuje, bywa że w niektórych godzinach z odkręconego kranu nie popłynie ani jej kropla.

 

Tuż za granicami Piotrkowa, na terenie gminy Sulejów ( konkretnie w Uszczynie) mieści się prawdziwe wodne zagłębie . Kilkanaście prawie gotowych studni głębinowych mogłoby swoimi zasobami wody zaopatrzyć nawet kilka gmin średniej wielkości . Tyle, że studnie są pozamykane od dziesięcioleci, a ich dysponent, czyli gmina Piotrków Trybunalski nie zamierza oddać ich, ot tak sobie.

 

Historia ujęcia wody w Uszczynie rozpoczęła się mniej więcej czterdzieści lat temu. Wtedy to , przewidywano że ilość mieszkańców Piotrkowa przekroczy w nowym tysiącleciu liczbę 130 tysięcy. Zdecydowano się na wówczas kosztowne odwierty, aby zabezpieczyć wodę dla miasta na następne lata. Rzeczywistość okazała się zgoła inna. Zapotrzebowanie na wodę zaczęło spadać i eksploatacja nowego ujęcia została odłożona na następne dziesięciolecia.

Od pewnego czasu nieczynnymi studniami w Uszczynie (konkretnie studnią numer 5) zainteresował się burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski. Twierdzi, że studnia znajduje się na terenie nienależącym do Piotrkowa, w zasobach Lasów Państwowych i do tego w obrębie jego gminy. Jego zdaniem  nic nie stoi na przeszkodzie, aby się do niej natychmiast podłączyć.
Stanowisko władz Piotrkowa jest w tej kwestii zgoła inne: - Możemy zrezygnować z tej studni, ale z tytułu poniesionych wcześniej nakładów (szacowanych na około milion złotych za jeden odwiert) gmina Sulejów winna wnosić za przyłączenie opłatę w wysokości około 100 tys. zł. rocznie...

Rzecz w tym, że jest to kwota nie do zaakceptowania przez władze Sulejowa, 


100 tys. zł rocznie wydaje się kwotą wygórowaną, jednak żądanie wydania studni (bez chociażby częściowego zwrotu kosztów jej wykonania) jest chyba złym pomysłem.

Rozstrzygnięcie sporu wydaje się dość trudne, ponieważ rzeczywistość końca ubiegłego wieku charakteryzowała się tym, że wiele spraw urzędowych załatwianych było “na telefon” i dotarcie do pełnej dokumentacji z tego okresu nie zawsze jest możliwe.
Rodzi to rozmaite możliwości sięgania po argumenty pozamerytoryczne i często niepotrzebne emocje.

Mało kto wie, że Piotrków już wspomaga prawie codziennie gminę Sulejów ze swych ujęć wody przy ulicy Żwirki. Czy mógłby wspomagać bardziej? Oczywiście tak, ale nie jest to opłacalne dla Sulejowa, bo… woda z Piotrkowa jest niestety droga. Nie jest to zatem sposób na rozwiązanie problemu, przynajmniej w rozumieniu interesu mieszkańców gminy Sulejów.

 

Bezspornym jest, że mieszkańcy gminy Sulejów potrzebują wody z ujęcia w Uszczynie. Tak samo oczywistym jest, że mimo prawnego bałaganu dotyczącego własności gruntów, to gmina Piotrków wydała w przeszłości kilkanaście milionów złotych na wykonanie studni głębinowych.

Stronom konfliktu pozostaje w tej sytuacji droga sądowa, lub (może lepsze w tej patowej sytuacji) wznowienie negocjacji i spotkanie przy okrągłym stole.

Obowiązkowo z butelką wody z Uszczyna, bo upał daje się we znaki.

 

T.S.


Zainteresował temat?

8

3


Advertisement
Advertisement

Komentarze (87)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ooo ciekawość ~Ooo ciekawość (Gość)22.06.2021 14:27

Sytuacja czysto hipoteczna. Piotrków pobiera wodę ze studni nr 5. Komu powinien zapłacić za korzystanie ze złoża? Gminie Sulejów, czy Lasom Państwowym??? 100 tysięcy, czy więcej?

22


nnn. ~nnn. (Gość)22.06.2021 17:49

cyt. "bo… woda z Piotrkowa jest niestety droga". Droga ,droga. Ale z miasta zawierzonego woda jest najlepszej jakości. Nie tylko ,że zawiera dużo wody w wodzie to jeszcze podbudowuje duchowo...

42


sis ~sis (Gość)22.06.2021 15:26

Ten teren pod budowę ujęcia wody miasto Piotrków dostało darmo od Skarbu Państwa, wybudowali ujęcie , które zburzyli, studnie i inne rury zakopali w ziemi, budynki zrównali z ziemią i ujęcie nie wybudowali, zmarnowali tylko pieniądze podatników. Teraz muszą ten teren oddać do Skarbu Państwa, gdyż nie został wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, , a już podzielili na działeczki budowlane i chcą sprzedawać!!!!. Tak nie ładnie oszukiwać Państwo, nie ma ujęcia, nie ma działek. A w Biblii jest napisane spragnionych napoić Panie Prezydencie Chojniak!!!!!!!!!

55


Mieszkaniec gminy S ~Mieszkaniec gminy S (Gość)21.06.2021 22:41

Burmistrz zainwestował w kładkę żeby mieć bliżej do pracy!!! . Woda jest nie potrzebna po co jak jest rzeka. MZK nic nie robi na wielokrotne zgłoszenia o nielegalnych wpinkach między zasowa a wodomierzem,wiec każdy korzysta ile chce a płaci niewiele.Taka jest super gmina Sulejów Basen też będzie w Sulejowie niedługo i można go bedzie napełnic woda z pilicy. Jak każdy może brać wody ile chce za darmo przed licznikiem to studni nie trzeba robić są inne bzdurne inwestycje w gminie i lepiej wysepic coś od Piotrkowa za darmo.

156


ZXY ~ZXY (Gość)22.06.2021 11:56

Czy sprawa zasiedzenia terenu jest jeszcze aktualna tak jak słupów elektrycznych ?

10


Trochę zorientowany ~Trochę zorientowany (Gość)22.06.2021 05:27

Bardzo wyważony artykuł. Studnie bez wątpienia są elementem składowym budowanego ujęcia. Dokumenty są zapewne w archiwum jak również w różnych miejscach. Teren samego ujęcia jest we władaniu PT. Na nim też znajdują się studnie. Dwie górna kreda , ok. 350 m i dwie dolna kreda ,ok 700 m. W tych ostatnich woda ma temperaturę ok 26 C. Od tego miejsca pociągnięta magistrala o dużej średnicy do miasta, do skrzyżowania al. 3 Maja i Kopernika. Piotrków w najbliższym czasie, choćby korzystając z funduszy unijnych , powinien skorzystać że swoich obiektów i doprowadzić wodę z Uszczyna. Studni jest 9 . Oprócz czterech, znajdują się na terenach prywatnych, w tym jedna na terenie lasów. Kuriozalne jest twierdzenie że ona należy do lasów. Wartość naniesienia to ponad milion zł. To tak, jakby twierdzić, np. słup energetyczny był własnością właściciela działki. Niewątpliwie uciążliwy brak wody w okolicznych miejscowościach wymaga szybkiego rozwiazania. Doraźnie można zasilać z PT od strony Zalesic. Kwestia otworzenia zasuw podziałowych. To tylko dobra wola sulejowskich wodociągów. Wiadomo za zgodą Burmistrza. Docelowo należy wykonać ujęcie własne na jednej lub dwóch studniach w Uszczynie. Trzeba tylko zachować pewne procedury i szanować czyjąś własność a nie działać jak partyzant, bo akurat sprzyja układ polityczny, to odpowiedni urzędnicy wydadzą pseudodecyzje a z niektórymi to się opije np. Dzierżawę. Tak działać w państwie prawa nie wolno. Nie ma się co dziwić władzom PT, że protestują przeciw prymitywnemu "zajazdowi na studnię ", do tego wciągając urzędników lasów państwowych. Na takie działanie padła cena zaporowa dzierżawy studni. Czy musi to być akurat ta? Jest jeszcze kilka do wzięcia i dogadania się z miastem. Nigdy nie słyszałem aby nie chciano pomóc spragnionym tylko trzeba nie opowiadać dyrdymałów, choćby w radiu. Usiąść do stołu, może już ktoś reprezentujący strony i rozwiązać problem. Siłowo to jeszcze długo potrwa, nawet jeśli doraźnie korzysta się z polityków i polityki.

203


bolek ~bolek (Gość)22.06.2021 10:48

Ja widzę inne rozwiązanie, skoro Panowie nie chcą się dogadać, bo każdy za kieszeń się trzyma, To Pan Ostrowski powinien zrobić odrębny odwiert koło studni nr 5 i mieć swoją czynna studnię, A Pan Chojniak będzie miał swoją studnię nr 5 ( rezerwową). Skoro ktoś poniósł nakłady na wybudowanie takiej studnii, w ramach oszacowania należy mu się ich zwrot. Może Wojewoda rozwiąże spór.

71


Wszystko w temacie ~Wszystko w temacie (Gość)22.06.2021 10:27

Nie rozumiem ludzi z gminy Sulejów, przecież tak jesteście zachwyceni obecnym burmistrzem. Place zabaw buduje, kładkę przez Pilicę wam zbudował ale o tym co dla was najważniejsze zapomina. Właśnie mamy tego przykład za te miliony wydane bez sensu na kładkę moglibyście mieć nowe ujęcie wody ale po co?? Teraz pretensje do garbatego, że ma proste dzieci... Pan burmistrz też chciałby aby wszyscy dookoła oddawali mu wszystko za darmo bo mu się należy. Panie Ostrowski teraz za darmo to nawet za przeproszeniem człowiek w twarz nie dostanie. Warto czasami schować swoje mniemanie "do kieszeni" i próbować się dogadywać jak dorosły człowiek bo "tupanie nóżką" jest dziecinne i nie na miejscu.

104


tak ~tak (Gość)22.06.2021 09:46

studni jest 9 ? kilka na PRYWATNYCH gruntach ? to co prywatny właściciel też ma oddać za darmo to co jego ? ciekawe czy jak ku[powali mieli zapis w umowie o wyłaczeniu studni ? czyja ziemia ,tego majatek na tym gruncie ,czy jak ja nabywałem działkę z ruderą ,to co kupiłem ?

72


Co z ludźmi ~Co z ludźmi (Gość)22.06.2021 09:45

Tylko, że wieczorem nie ma jak dziecka wykąpać, ale polityka najważniejsza...

90


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat