MEN: jeżeli zajdzie potrzeba, zmienimy przebieg roku szkolnego

PAPKraj Poniedziałek, 16 marca 202038
Zapisy specustawy pozwalają zmienić organizację roku szkolnego; jeżeli będzie taka potrzeba to z nich skorzystamy - oświadczył w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
fot. pixabay fot. pixabay

Piontkowski podkreślił w radiowej Jedynce, że placówki oświatowe, które nie zostały zamknięte na mocy decyzji rządu, mogą być zamykane na wniosek dyrektora w uzgodnieniu z organem prowadzącym. Zaznaczył też, że prawo zamknięcia takiej placówki ma również wojewoda. "Rozporządzenie nie wyklucza przepisów, które obowiązywały wcześniej" - dodał.

 

Szef MEN pytany, czy szkoły powinny szykować się na wydłużenie roku szkolnego powiedział, że mamy obecnie sytuację nadzwyczajną: zagrożenia zdrowia i życia, a szkoły zostały zamknięte profilaktycznie, by zapobiegać możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. "Ta dwutygodniowa przerwa nie powinna zakłócać przebiegu roku szkolnego" - ocenił minister.

 

Pytany, co z egzaminami, jeśli przerwa od zajęć zostanie wydłużona, stwierdził, że to zależy od rozwoju sytuacji. "Jeśli taka przerwa miałaby znacznie się wydłużyć, wtedy będziemy podejmowali decyzję" - oświadczył. "Dlatego wprowadziliśmy przepis do specustawy, przyjętej przez Sejm praktycznie przez wszystkie partie politycznej, dający możliwość zmiany organizacji roku szkolnego ze względu na zagrożenie życia czy zdrowia obywateli" - podkreślił szef MEN. "Jeżeli będzie taka potrzeba, to z tego przepisu skorzystamy" - dodał.

 

Piontkowski zaznaczył, że przerwa od zajęć nie jest "kolejnymi feriami", dlatego uczniowie powinni wykorzystać ją na dalsza naukę.

 

Przyznał, że w szkołach nigdy wcześniej nie był stosowany zdalny sposób nauczania, za pomocą internetu. Zapowiedział, że resort będzie prosić dyrektorów szkół, by podjęli próby przeprowadzenia szkoleń z zajęć online. "Za chwile wyślemy do szkół komunikat wskazujący na portale, z których można skorzystać nauczając online" - zapowiedział minister. Przyznał jednak, że nauczaniem online nie będą mogli zostać objęci wszyscy uczniowie, ponieważ nie każdy dom jest objęty szybkim internetem.

 

Piontkowski podkreślił również, że nauczycielom należy się dodatek za gotowość do pracy, dodał jednak, że powinni oni tę gotowość wypełniać chociażby, jak wskazał, przygotowując materiały online dla swoich uczniów. "Mam sygnały, że nauczyciele z własnej inicjatywy zaczynają organizować pracę zdalną z uczniami" - zaznaczył.

 

Piątek jest ostatnim dniem, w którym przedszkola i szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki nad dziećmi. Od poniedziałku wszystkie placówki oświatowe w kraju będą zamknięte, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

 

Na podstawie rozporządzenia ministra edukacji od 12 do 25 marca w całym kraju zostały zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Aby zapewnić opiekę najmłodszym dzieciom, przewidziano jednak okres przejściowy - przez dwa pierwsze dni, 12 i 13 marca rodzice dostali możliwość pozostawienia przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli.

 

Od poniedziałku do 25 marca przedszkola i szkoły zostaną całkowicie zamknięte. Nauczyciele będą w gotowości do pracy, natomiast nie będą musieli przychodzić do szkoły. Za ten czas będzie im się należeć wynagrodzenie.

 

 

 

Monika Zdziera/PAP


Zainteresował temat?

3

2


Zobacz również

Komentarze (38)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)16.03.2020 18:33

Zawsze czytam... Nauczyciel leń. Itp nic nie uczy, a teraz czytam kto wytłumaczy to i owo. Dziwne. Za stajk nauczyciele wynagrodzenia nie otrzymali - informacja dla niedoinformowanych. Zachwycamy się edukacja w innych państwach. Finlandia - 3 miesiące wakacji a o 13 godzinie mało kto w szkole jest.

51


gość ~gość (Gość)16.03.2020 17:17

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego i pomimo że dzieci pozostały w domach ja do pracy normalnie chodzę, pozostaje w gotowości, zdalnie przekazuje propozycję zabaw, ćwiczeń rozwijających grafomotorykę, spostrzegawczość, nadrabiam papierologie,
planuje pracę.

23


gość ~gość (Gość)16.03.2020 17:12

Wynagrodzenie za co??? Pytam się za zadanie pracy domowej przez internet. To jakiś śmiech. Tak jak ostatnio zrobili sobie strajk a później z materiałem posra.. się chcieli.

34


gość ~gość (Gość)16.03.2020 17:09

Znam sekretarkę szkoły gdzie chodzi córka powinna być o 7.oo a pojawia się ko 7.30 kończy pracę o15.oo ale często o 14.oo wszystko zamknięte. To i tak ma lane a ja nic nie mogę zalatwic

31


gość ~gość (Gość)16.03.2020 14:52

Ładnie się pisze nauczyciele wolne za to placone.Ale reszta personelu musi pracować. Gdzie tu logika i sprawiedliwość.???Tego nie wie i nikt nie widzi. Jedni sa objecikoro by się nie zarazić a drudzy to nie ludzie?? Czy gorszy sort??

34


joannaXjoa (Gość) ~joannaXjoa (Gość) (Gość)16.03.2020 13:22

Czy nauczyciele będą tłumaczyć zadania? Nagrywać filmiki ? Czy tylko zadawać do domu do samodzielnego wykonania ???? Kto ma pomóc starszym uczniom w nauce matematyki, chemii, fizyki, języków obcych ?

25


gość ~gość (Gość)16.03.2020 13:27

Co innego są chyba powtórki materiału.Tego co było na lekcji. A widać że zadają dalsze tematy z matematyki, angielskiego, chemi. Kto ma to tłumaczyć, to całkiem nowe tematy których nie było na lekcjach.

11


gość ~gość (Gość)16.03.2020 13:27

Jak będzie odbywać się nauczanie zdalne jeśli w domu jest 3-4 dzieci szkolnych a jeden komputer ? Nie będzie możliwości by wszyscy uczniowie na bieżąco uczestniczyli w eLekcji , jednocześnie oglądali eKonferencje.

60


gość ~gość (Gość)16.03.2020 10:03

Niech się w domu uczą. Nauczyciele mogą poprzez Internet prowadzić zdalnie zajęcia np.videokonferencja
I nie ma co mówić że się nie da. N8erobic A kasę brać to by każdy chciał. Precz z kartą nauczyciela. 45 tygodniowo i do 65 roku życia pracować

710


gość ~gość (Gość)16.03.2020 13:06

Nie powinni wydłużać roku szkolnego nawet jeśli szkoły będą zamknięte dłużej, bo przecież dzieci uczą się zdalnie. Nauczyciele powinni nagrywać filmiki, tłumaczyć zagadnienia, a nie tylko polecać do przeczytania dział z chemii, matematyki i ćwiczenia do rozwiązania. Jak ma je uczeń sam rozwiązać bez wytłumaczenia? Co innego samodzielnie zrobić powtórkę ale nie zakres z nowej partii materiału.

45


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat