Kolejna odsłona "Niepodległa Folklorem Malowana"

Piątek, 06 października 20239
Niepodległa Folklorem Malowana. Pod taką nazwą odbędzie się spektakl przygotowany przez Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej 'Piotrkowianie'. Początek przedstawienia w niedzielę (08.10) o godz. 18 w Centrum Idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie. Inscenizacja przypomni o 160. rocznicy powstania styczniowego i cenie, jaką za wolność płaci naród.
fot.: FB Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej Piotrkowianie fot.: FB Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej Piotrkowianie

Niedzielny spektakl będzie stanowił drugą odsłonę projektu „Niepodległa Folklorem Malowana”. Pierwsza część odbyła się przed dwoma laty w Sulejowie na Podklasztorzu. Przedstawienie przypomina historię o dążeniu do wolności, oddaniu się ojczyźnie, zaangażowaniu wsi piotrkowskiej w walce o niepodległość.

Pomysł narodził się w 2018 roku, kiedy świętowaliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Wtedy szukaliśmy pomysłów jak uczcić to święto. Głównie pamiętamy, że niepodległość rodziła się gdzieś w wielkich miastach. Okazuje się jednak, że na terenie powiatu piotrkowskiego mamy wspaniałych regionalistów i kiedy sięgamy do źródeł, to dowiadujemy się, że w tej ojczystej zagrodzie rzeczywiście toczyła się walka o niepodległość. To tam pojedynczy człowiek miał wpływ na to, jak kształtuje się rzeczywistość – mówi Dorota Jankowska, radna powiatu piotrkowskiego. - Chciałabym podkreślić, że przez to przedstawienie przemawia regionalizm i autentyzm. Osoby, o których jest mowa w tym spektaklu rzeczywiście żyły i działały na terenie całego powiatu piotrkowskiego, ale także powiatu opoczyńskiego. Wsławili się oni szczególnie w walkę odrodzeńczą państwa polskiego – dodaje radna.

Przedstawienie organizuje Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej „Piotrkowianie”. Piotrkowskie pieśni będą przeplatane grą aktorską odegraną przez członków zespołu.

Mimo że „Piotrkowianie” są zespołem amatorskim to oprócz utworów muzycznych, zaprezentują oni przepiękną grę aktorską. Głównym bohaterem tego spektaklu jest postać Walentego Koleczki, która swoimi wspomnieniami przeniesie widzów w okres powstania styczniowego. Walenty Koleczko był piotrkowianinem. Jego grób znajduje się na naszym piotrkowskim cmentarzu. Postać niezwykle zasłużona, a jakże mało znana. Dlatego w tych przedstawieniach chcemy przypominać o takich postaciach – mówi Dorota Jankowska.

Jak podkreślają organizatorzy są jeszcze obszary historyczne, które warto przypomnieć lokalnej społeczności, dlatego w przyszłości można spodziewać się kolejnej odsłony spektaklu „Niepodległa Folklorem Malowana”.

 

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kto ~kto (Gość)06.10.2023 11:23

Kto przejmował majątki Polaków po ich wywózkach na Sybir, gdy upadło Powstanie Styczniowe, bardzo chcę się tego dowiedzieć.

41


Nico ~Nico (Gość)06.10.2023 10:36

Bardzo fajnie, że takie osoby jak Pani Jankowska tak bardzo wspierają i pomagają przy takich inicjatywach. Brawo!!!

34


ytyt ~ytyt (Gość)06.10.2023 13:26

Trzeba przypomnieć, że projekt rozpoczęty został przez zespół ludowy PILICZANIE przy bardzo dużym wkładzie lokalnego historyka Pana Krzysztofa Bojarczuka.

40


łoj dyna dyna ~łoj dyna dyna (Gość)06.10.2023 12:59

Za lizaka i zdjęcie z Panem Marszałkiem te "artystki" zrobią chyba wszystko...

21


gian ~gian (Gość)06.10.2023 11:34

Piękne stroje. Ciekawe jaki będzie występ.

32


 oby ku demokracji ~ oby ku demokracji (Gość)06.10.2023 10:21

Kropka po ósemce na plakacie jest zbyteczna w tak zapisanej dacie.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat