Haering kształci po europejsku

Tydzień Trybunalski Środa, 06 października 20100
Prawdopodobnie już na wiosnę w Piotrkowie ruszy budowa akademii Haeringa. Firma wykorzystuje popularny w krajach zachodnioeuropejskich system kształcenia dualnego...
fot. J. Szczepańskafot. J. Szczepańska

...przypominający nieco nasze - popularne kiedyś - przyzakładowe szkoły zawodowe.


Najlepszy pracownik, to ten wyszkolony przez siebie

W Niemczech akademia Haeringa powstała 5 lat temu. Od tego czasu ukończyło ją już 250 uczniów. - Najlepszy pracownik, to ten wyszkolony przez nas – zaznacza Anton Häring, prezes firmy. - Wykształcenie zawodowe jest rzeczą bardzo ważną i przywiązujemy do niego ogromną wagę - tłumaczy. - Dzięki temu, że kształcimy fachowców, mogliśmy przetrwać okres kryzysu bez większych problemów. Ponadto stosowany przez nas system kształcenia zawodowego sprawdza się w innych krajach na świecie - kończy. Chodzi o system dualny, który polega na kształceniu dwutorowym. Część zajęć prowadzona jest w zakładzie pracy - są to zajęcia praktyczne w warsztatach, a część na zasadzie teoretycznej tyle, że prowadzone są już w normalnej szkole państwowej.



Kształcenie dualne w Piotrkowie

W Piotrkowie Trybunalskim taka szkoła działa już drugi rok. - Na początku uczniowie podchodzili do pomysłu nieufnie - mówi Jacek Gałek, dyrektor Haering Polska w Piotrkowie Trybunalskim. - Byli przekonani, że gdzieś są haczyki, że ich zwiążemy finansowo z firmą – dodaje. Myślę, że po tych dwóch latach ci, co u nas się kształcą, mogą poświadczyć, że tych haczyków nie ma. Są u nas dobrowolnie i co najważniejsze są kształceni na najwyższym poziomie – mówi Jacek Gałek. - W kwietniu przyszłego roku rozpocząć się ma budowa akademii podobnej do tej, która znajduje się w Niemczech, ponieważ obecnie w Piotrkowie nie mamy jeszcze odpowiedniego budynku (część zajęć odbywa się u nas, a część w wynajętych salach). Będzie ona jednak nieco większa, ponieważ będziemy kształcić więcej wychowanków. Najpóźniej na wiosnę ruszymy z budową – cieszy się dyrektor.


Docelowo w akademii będzie się uczyć 40 osób na roku, przez 3 lata, co daje około 120 osób. Firma stawia także na intensywną naukę języka. Jak mówi Jacek Gałek - obecnie każdy z uczniów ma zagwarantowanych 6 godzin języka obcego oraz dodatkowe kursy informatyczne. – Chcemy, by pracownicy byli doskonale wykształconymi fachowcami, którzy nie będą mieli problemu z poradzeniem sobie w nowoczesnej firmie – kontynuuje. A możliwość pracy będą mieli także w Niemczech (główna siedziba firmy), czy Chinach (jeden z oddziałów firmy). Każdy po zakończeniu nauki dostaje dyplom w kilku językach. Świadectwo to będzie ważne właściwie w całej Europie. Ale to nie wszystko. - Każdy z uczniów, który jest kształcony w akademii w Piotrkowie, może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1350 zł, a do tego różnego rodzaju nagrody z tytułu dobrych wyników w nauce. Nie jest wiązany umowami, po okresie edukacji może więc zmienić miejsce pracy. Jednak taki uczeń po skończeniu tej szkoły będzie specjalistą bardzo wysokiej klasy i miło będzie nam takich ludzi zatrudniać – kończy dyrektor Haering Polska w Piotrkowie Trybunalskim.



Zmiany w kształceniu zawodowym

- W Polsce szykuje się daleko idąca modernizacja kształcenia zawodowego. A jednym z jej elementów jest właśnie współpraca szkoły z pracodawcami - twierdzi Anna Wesołowska, pełnomocnik ministra edukacji ds. kształcenia zawodowego. - Przewidujemy zwiększenie wpływu organizacji pracodawców, przedsiębiorców na to, co będzie się działo w szkole, na klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego, na realizację zajęć praktycznych – wylicza. - W tej chwili wpisujemy już w projekty aktów prawnych wzmocnienie roli pracodawcy w polskim systemie edukacyjnym. Mam nadzieję, że przyniesie to pozytywne skutki zarówno dla absolwentów szkół, jak i dla szeroko rozumianego rynku pracy – dodaje Anna Wesołowska.


- Obecnie jest bardzo wiele wolnych miejsc pracy, nie ma jednak pracowników , którzy mogliby je zająć. Dlatego bardzo ważny jest rozwój kształcenia zawodowego w Polsce - twierdzi Maria Montowska, dyrektor Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
- Mamy bardzo wielu niezagospodarowanych absolwentów wyższych uczelni, ponieważ oprócz bezrobocia mamy coś takiego, jak wskaźnik wolnych wakatów. Stąd, znając wypowiedzi przedsiębiorców i to, co się dzieje w ramach izby, sądzę, że rozwój i prawidłowe planowanie programów kształcenia zawodowego rozwiąże wiele problemów na rynku pracy - uważa. - Kształcenie zawodowe należy jednak rozumieć jako nowoczesne kształcenie na różnych poziomach instytucji zajmujących się edukacją. W Polsce, jak mówi się “kształcenie zawodowe”, przed oczyma ma się przestarzałą szkolę zawodową, a to dzisiaj nie jest prawda – uważa Maria Montowska. - Jest wiele nowoczesnych szkół zawodowych, technika, które współpracują z firmami, jest także kształcenie zawodowe na poziomie wyższych uczelni, bo inżynier to przecież kształcenie zawodowe – zauważa dyrektor Polsko–Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.


W akademii Haeringa w Piotrkowie w czasie trwania programu szkoleniowego uczniowie nabywają wiedzę m.in. z dziedziny obróbki skrawaniem, mechatroniki, automatyki czy elektryki. Obecnie szkoła ma dużo chętnych i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się przez długi czas.

 

Joanna Szczepańska


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat