Dramatycznie niska liczba kandydatów do szkół!

Tydzień Trybunalski Niedziela, 18 maja 201418
Wyniki zakończonej właśnie rejestracji kandydatów do szkół średnich w szkołach naszego powiatu nie napawają optymizmem. Mało tego, w przypadku niektórych szkół są wręcz dramatyczne.
fot. Archiwum ePiotrkow.plfot. Archiwum ePiotrkow.pl

Na 60 miejsce w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulejowie kandydatów zgłosiło się zero (!). Tylko trochę lepiej jest w przypadku Technikum w tej placówce - na 180 miejsc, chętnych ogółem zgłosiło się 5, chętnych z pierwszej preferencji (liczba kandydatów, którzy wybrali tę klasę na pierwszym miejscu swojej listy preferencji, a ich podanie już zostało pozytywnie rozpatrzone przez szkołę) - 1 osoba.

Podobnie jest w przypadku Liceum w Zespole Szkół Rolniczych w Czarnocinie. Na 30 wolnych miejsc, chętnych... zero. Do Technikum w Czarnocinie zgłosiło się ogółem 76 chętnych (na 240 miejsc), ale z pierwszej preferencji tylko 15.

 

Nie lepiej jest w Liceum w Wolborzu, bo na 30 miejsc, chętnych ogółem zgłosiło się 3, z pierwszej preferencji – zero. Lepiej jest w przypadku Technikum w ZSRCKU w Wolborzu, na 480 miejsc, chętnych ogółem mamy 199, z pierwszej preferencji - 45.

Na 30 miejsc w LO w Szydłowie chętnych ogółem mamy 8, chętnych z pierwszej preferencji – tylko jedna osoba. Na 205 miejsce w Technikum w ZSP w Szydłowie, chętnych ogółem zgłosiło się 110, z pierwszej preferencji – 34.

W Liceum Ogólnokształcące w ZSR w Bujnach jest 140 miejsc. Liczba chętnych ogółem wyniosła w tej szkole 78, a liczba chętnych z pierwszej preferencji to 23. W Technikum w ZSR w Bujnach na 510 miejsc, liczba chętnych ogółem to 111, z pierwszej preferencji – 24.

Wyniki tegorocznej rejestracji w porównaniu z ubiegłym rokiem są oczywiście gorsze, jednak nie różnią się aż tak drastycznie od tych z roku 2013. Liczba kandydatów do szkół powiatu z pierwszej preferencji w 2013 roku (na dzień 30 kwietnia) to 257 osób, w 2014 r. - 237. Liczba kandydatów z dowolnej preferencji w 2013 r. wyniosła 574, w 2014 – 541.

Władze powiatu uspokajają. - W ubiegłym roku do klas pierwszych szkół dla młodzieży przyjęto łącznie 265 osób (dane wg SIO na dzień 30 września 2013 r.), czyli więcej niż było zainteresowanych na podstawie naboru elektronicznego na koniec kwietnia 2013 r. - mówi Jan Stachowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Zarządzania Oświatą w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie Trybunalskim. - Wszystkie szkoły ponadgimnazjalne przygotowują bardzo szeroką ofertę dla absolwentów gimnazjów, gdyż trudno przewidzieć, jakie będą preferencje kandydatów. Nie sprawdzają się w tym zakresie sondaże ani analizy lat poprzednich. Z góry wiadomo, że jedynie część potencjalnych miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych zostanie obsadzona uczniami, tak było w latach ubiegłych i tak będzie w tym roku.

 

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych nie kończy się oczywiście 30 kwietnia, gdyż zmiany preferencji kandydatów są możliwe zarówno w systemie naboru elektronicznego, jak i poza nim. - Ostateczne wyniki są znane dopiero we wrześniu i obecnie jest zbyt wcześnie aby przesądzać o wynikach naboru – dodaje Stachowiak.

Oby było lepiej.

 

as

 


Zainteresował temat?

11

1


Zobacz również

Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ciekawski ~ciekawski (Gość)21.05.2014 21:02

Dobre szkoły nie mają najmniejszych kłopotów z naborem. I i III LO w Piotrkowie mają po ok. 270 kandydatów z tzw. 1-ej preferencji.Gratulacje!!!

00


bossak ~bossak (Gość)19.05.2014 17:34

"expiotrkowianin" napisał(a):
Znam gminę - na wschód od Piotrkowa (już w sąsiednim powiecie) - nazwy celowo nie wymienię, w której z etatu w szkole podstawowej i gimnazjum zwolniono dobrego i ambitnego nauczyciela z powołania, aby zrobić miejsce dla córki obecnego dyrektora (przy okazji ulubienicy wójta), która ukończyła studia na jakiejś podrzędnej szkółce w Częstochowie. Pogodziłbym się z tym (trudno - taka jest polityka), tylko najbardziej żal mi młodego pokolenia, które t... acy nauczyciele "nauczają". Ukryj

00


ssssebastek ~ssssebastek (Gość)19.05.2014 08:52

"expiotrkowianin" napisał(a):
Znam gminę - na wschód od Piotrkowa (już w sąsiednim powiecie) - nazwy celowo nie wymienię, w której z etatu w szkole podstawowej i gimnazjum zwolniono dobrego i ambitnego nauczyciela z powołania, aby zrobić miejsce dla córki obecnego dyrektora (przy okazji ulubienicy wójta), która ukończyła studia na jakiejś podrzędnej szkółce w Częstochowie. Pogodziłbym się z tym (trudno - taka jest polityka), tylko najbardziej żal mi młodego pokolenia, które tacy nauczyciele "nauczają".


Dlatego głosuję na Kongres Nowej Prawicy by normalność i prawo zagościło. Nepotyzm to jak kvrwyzm najgorsze g.wno jakie może być.
Dlaczego brakuje chętnych to szkół ?
Czyżby z rodzicami spakowali walizki lub dołączyli do nich już na obczyźnie ?
Czy też jest tak małe pogłowie i duża liczba miejsc spowodowana wysokimi rocznikami ubiegłych dawnych lat bije echem pustki?

20


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)19.05.2014 07:00

Znam gminę - na wschód od Piotrkowa (już w sąsiednim powiecie) - nazwy celowo nie wymienię, w której z etatu w szkole podstawowej i gimnazjum zwolniono dobrego i ambitnego nauczyciela z powołania, aby zrobić miejsce dla córki obecnego dyrektora (przy okazji ulubienicy wójta), która ukończyła studia na jakiejś podrzędnej szkółce w Częstochowie. Pogodziłbym się z tym (trudno - taka jest polityka), tylko najbardziej żal mi młodego pokolenia, które tacy nauczyciele "nauczają".

30


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)19.05.2014 06:57

"z-powiatu" napisał(a):
szkolnictwem powinni kierować najlepsi a nie najwierniejsi


Książkowy przykład negatywny - Rafał Cz.

40


Miki ~Miki (Gość)18.05.2014 17:37

Czytam co wypisuje osoba

"Lesina23" napisał(a):

i nie ma to odzwierciedlenia w rankingu "Perspektyw" wg którego najwyższy poziom nauczania w technikach powiatu piotrkowskiego jest w szkole w Wolborzu.

21


z powiatu ~z powiatu (Gość)18.05.2014 16:48

Szkoły nie powinny służyć do uprawiania polityki- a tak się niestety zdarza i w mieście i w powiecie- szkolnictwem powinni kierować najlepsi a nie najwierniejsi

70


cd... ~cd... (Gość)18.05.2014 15:38

Wielu nauczycieli straci pracę. Obawiam się jednak, że nie pozostaną ci, którzy rzetelnie wykonują pracę i są sprawiedliwi, lecz ci którzy sa świtą dyrektora, którzy faworyzują dzieci radnych , nauczycieli, lekarzy i krzywdzą uczniów dobrych, pracowitych i dobrze wychowanych, ale bez "pleców". Wiwat niż demograficzny, a PIS niech roz...y układy

101


waltri ~waltri (Gość)18.05.2014 14:09

dyrektorzy szkół wybrani wedle politycznego klucza, brak koncepcji urzędników starostwa jeśli chodzi o zarządzanie szkołami w powiecie, nadmierne mnożenie kierunków kształcenia i efekty widoczne jak na dłoni

70


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)18.05.2014 12:00

1. Demografia. Zapotrzebowanie na szkolnictwo średnie powróci, gdy ruszy do nich pokolenie, które jest obecnie w przedszkolach (dzieci pokolenia wyżu lat 80.).
2. Szkoły spokojnie mogą przetrwać trudny okres. Jednak - z mądrym zarządzaniem. Nie natomiast wg aktualnego modelu "kolesiostwa" i upartyjnienia - pozdrawiam dyrektora Rafała Cz., ....

100


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat