Warto jednak poczekać, bo na większość mieszkań przyznawana jest 70-procentowa bonifikata od ceny rynkowej. Jakie dokumenty trzeba złożyć?
O szczegółach opowiedział Jarosław Bąkowicz - kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie: - Najemca składa wniosek o sprzedaż lokalu w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta. Do wniosku należy dołączyć kopię aktualnej umowy najmu lokalu oraz dowód wpłaty na koszty związane z wykupem lokalu (wykonanie operatu szacunkowego). Wniosek jest przesyłany do zarządcy budynku (TBS) celem jego zaopiniowania i przekazania wszelkich niezbędnych informacji dotyczących lokalu oraz rzutów budynku z zaznaczonym lokalem i pomieszczeniem przynależnym do lokalu. Prezydent miasta, sprawujący funkcję starosty, wydaje zaświadczenie stwierdzające, że lokal spełnia wymogi z ustawy o własności lokali. Następnie prezydent podejmuje zarządzenie w sprawie przeznaczenia do zbycia lokalu wraz z udziałem w gruncie. Zlecone zostaje rzeczoznawcy majątkowemu sporządzenie operatu szacunkowego celem określenia wartości rynkowej lokalu oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Prezydent podejmuje zarządzenie w sprawie podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości lokalowej, przeznaczonej do zbycia, który zostaje wywieszony na okres 21 dni. Po upływie tego terminu przygotowany zostaje protokół z rokowań w sprawie sprzedaży lokalu. Po podpisaniu przez strony protokołu z rokowań oraz wpłacie należności za wykup lokalu, następuje zawarcie umowy kupna - sprzedaży lokalu w formie aktu notarialnego. Koszty aktu notarialnego ponosi nabywca.
Warto pamiętać, że w celu zabezpieczenia ewentualnej wierzytelności gminy, nabywca na nabytym lokalu ustanawia hipotekę.
Osoba kupująca od gminy mieszkanie (oprócz zapłaty za mieszkanie) ponosi koszty sporządzenia wyceny lokalu. Opłata za wykonanie operatu szacunkowego w 2013 r. wynosiła 130 zł, natomiast w 2014 r. opłata ta wynosi 120 zł.
Jeżeli nabywca lokalu lub osoba bliska nabywcy dokona zbycia lokalu lub wykorzysta go na inne cele niż mieszkalne, przed upływem 5 lat od daty pierwotnego nabycia, Gmina żąda zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikaty po jej waloryzacji.