Wakacje to czas dla krwiodawstwa szczególnie trudny. Z jednej strony zapotrzebowanie na ten najcenniejszy lek nie maleje, a z drugiej zasoby się kurczą. Z grafiki opublikowanej przez CKiK wynika, że bardzo brakuje krwi grup: A oraz AB Rh-. Niezbyt dobra jest również sytuacja, jeśli chodzi o zasoby grupy krwi 0.
Brak krwi często spowodowany jest wakacyjnymi wyjazdami.
Okres wakacyjny to jest taki specyficzny czas dla Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. To zapotrzebowanie rośnie, m.in. ze względu na zdarzające się wypadki komunikacyjne. Ilość krwiodawców, którzy "standardowo" oddają tą krew, spada. Każdy wyjeżdża na urlopy i te okresy między donacjami nam się wydłużają - tłumaczy Mateusz Gwizdała, kierownik terenowych oddziałów CKiK w Łodzi, apelując o pomoc. - Jeśli ktoś mieszka w Piotrkowie lub regionie, jest tutaj na wakacjach, bądź przejazdem, to zapraszamy do nas. Będzie nam bardzo miło, gdy ktoś będzie mógł się podzielić z nami tym najcenniejszym lekiem, tą "kroplą życia" - podkreśla lekarz.
Co zrobić, aby móc oddać krew?
Przede wszystkim krwiodawca musi być zdrowy. To jest podstawa. Oczywiście do samej donacji trzeba się odpowiednio przygotować. Nie można przychodzić na czczo. W przeciwieństwie do badań krwi, w tym przypadku trzeba zjeść śniadanie. Najlepiej, aby nie było ono tłuste. Trzeba także pić bardzo dużo wody. Najlepiej robić to sukcesywnie, już dzień wcześniej. Wówczas łatwiej oddaje się krew, a i nam się pracuje lepiej - wylicza Mateusz Gwizdała.
Przypomnijmy, że osobom, które zdecydują się na oddanie krwi, przysługują także profity. Oprócz pakietu energetycznego, czyli słynnych czekolad, przysługują także dwa dni wolnego od pracy: dzień, w którym oddaliśmy krew oraz dzień następny.
W Piotrkowie krew można oddawać w punkcie pobrań przy ul. Słowackiego 74, który czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 8:00.