Pamiętali o poległych pod Piotrkowem

ePiotrkowRegion Niedziela, 05 września 202135236
Mieszkańcy gminy Rozprza oraz innych gmin powiatu piotrkowskiego uczestniczyli w niedzielę (5 września) w Mszy Świętej, upamiętniającej bitwę o Szosę Piotrkowską. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu spod kościoła parafialnego w Milejowie na cmentarz wojskowy, gdzie odprawiona została Eucharystia przy pomniku poległych żołnierzy.

Ładuję galerię...

Poległych 82 lata temu, wspominał dla nas Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza. - We wspólnej mogile miejsce spoczynku znalazło 631 żołnierzy Armii "Łódź" i Armii "Prusy" poległych w dniach 4-6 września 1939 roku w obronie Piotrkowa Trybunalskiego, przed I Niemiecką Dywizją Pancerną. Udało się zidentyfikować tylko 157 walczących, w tym 24 oficerów i 133 żołnierzy szeregowych. 473 osoby pochowano jako nieznane.

 

Pierwszy pomnik ku czci poległych żołnierzy wybudowano w Milejowie w 1967 roku. Uroczystości jego odsłonięcia odbyły się dokładnie 29 października. W 2001 roku cmentarz odnowiono. Przebudowano gruntownie kwatery, uporządkowano alejki i wykonano nowy obelisk.

 

Tradycyjnie w każdą pierwszą niedzielę września na cmentarzu wojennym w Milejowie, odbywają się uroczystości upamiętniające żołnierzy walczących w tzw. ”Bitwie o szosę piotrkowską” i mieszkańców okolicznych miejscowości, pomordowanych wówczas przez Niemców.


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pamięć ~pamięć (Gość)05.09.2021 20:06

Kwatery nie przebudowywano, jedynie pomnik, z kwater zniknął bukszpan. Jak tylko pamiętam /ponad 50 lat/ cmentarz był zawsze zadbany, lepiej niż teraz.

122


Ja ~Ja (Gość)05.09.2021 19:49

Szkoda że wśród Nas coraz mniej bohaterów tamtych czasów. Chwała poległym

181


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat