Rondo ma dziwny kształt. Kiedyś owalne, potem w kształcie koła, a dziś są to tak naprawdę dwa różne skrzyżowania.
Miasto chce mieć projekt przebudowy, aby w razie potrzeby wyciągnąć dokument z szuflady i starać się o pozyskanie środków. Bo same roboty (nie licząc kosztów dodatkowych) to wydatek ok. 4 mln zł.
Jest czas na gadanie i czas na robotę
- Zakończono remont ul. Jerozolimskiej. Wcześniej wykonana została Curie-Skłodowskiej, mamy zakończoną Sulejowską. Tak naprawdę zostanie tylko Śląska do uzupełnienia i Kopernika, w związku z czym rondo będzie ukoronowaniem tych wszystkich prac - mówi Małgorzata Majczyna z Biura Inwestycji i Remontów w piotrkowskim Urzędzie Miasta. - Myślę, że im wcześniej przygotujemy się do takiego dużego przedsięwzięcia, tym lepiej. Zawsze powtarzam w inwestycjach, że jest czas na dyskusję i czas na robotę. A my często te dwa czasy mylimy, tzn., kiedy jest czas na dyskusję, to tej dyskusji nie ma, a kiedy koparka wjeżdża na budowę, to wszyscy mają genialne pomysły, jak można to było zrobić inaczej. W przypadku ronda myślę, że tego czasu na dyskusję jest wystarczająco dużo.
Koncepcja przebudowy ronda została opracowana w dwóch niewiele różniących się wariantach.
Sulejowskie będzie turbinowe
Najbardziej rewolucyjna zmiana w przypadku przebudowy ronda ma dotyczyć Alei Kopernika. Miasto odzyska przy okazji sporo terenu, który trzeba będzie zagospodarować. Jak mówi dyrektor Majczyna, dziś rondo ma dziwną geometrię. - Kiedyś było w kształcie owalu, potem zostało sprowadzone do koła i tak naprawdę dzisiaj są to dwa różne skrzyżowania. Dla piotrkowian pewnie już niezbyt trudne do pokonania, natomiast dla kierowców z zewnątrz jest to trochę mylące. Prawdziwe rondo powinno w jedno miejsce koncentrować wszystkie drogi dochodzące. Powinna być to jedna, czytelna wyspa o kształcie zbliżonym do koła. Przy czym zachowujemy wloty wszystkich ulic, które dotychczas łączą się z rondem. Plan miejscowy dla dzielnicy Podzamcza mówił o tym, że ul. Jerozolimska powinna być ślepa i zamknięta. Wydaje nam się, że to był zły pomysł i chcemy ten stan zostawić, czyli Jerozolimska będzie miała i wylot, i wlot na rondo Sulejowskie - tłumaczy dyrektor BIiR.
Ale wróćmy do Alei Kopernika. Dziś dwa pasy ruchu rozjeżdżają się przy dojeździe do ronda. Pomiędzy nimi jest spory obszar zieleni zagospodarowany kwiatami, krzewami i drzewami. Tymczasem prawidłowo wykonane rondo powinno mieć wlot i wylot znajdujące się blisko siebie. Zgodnie z koncepcją, dwie jezdnie Kopernika będą zbliżały się do siebie, a rozdzielone będą 5-metrowym pasem zieleni. Północna część Kopernika (ta bliżej Jerozolimskiej) tuż przy rondzie przejdzie z 3 do 2 pasów ruchu. Południowa część będzie wygięta w stronę tej północnej. Prawoskręt w ul. Śląską pozostanie.
- Rondo turbinowe wymaga ostrożności i uwagi ze strony kierowców, bo poruszanie się po konkretnym pasie powoduje, że rondo wyrzuca w określonym kierunku, czyli ono w pewien sposób każe jechać w tym kierunku, który się wybrało. W Łodzi takie ronda funkcjonują, w innych miastach również. Policja jest bardzo zadowolona z takiego rozwiązania, chociaż pewnie będzie to miejsce, w którym na początku posypią się mandaty. Rondo turbinowe jest według mnie lepsze, jednak wymagać będzie “mądrego kierowcy” - tłumaczy M. Majczyna.
Koncepcja nr 2
Zgodnie z koncepcją nr 2 ruch na rondzie pozostałby niezmieniony w stosunku do stanu dzisiejszego. - Ta koncepcja (wygląd bardziej jajowaty), również zakłada dwa pasy ruchu. Pozostawiamy praktycznie wszystko w takim samym kształcie. Prawoskręt z Kopernika w stronę ulicy Śląskiej jest troszkę bardziej łagodny. Dodatkowo pojawiłoby się nowe oświetlenie, które również wymaga gruntownej modernizacji. Będzie przebudowa infrastruktury, która znajduje się pod ziemią. Koszt tej koncepcji jest podobny - mówi dyrektor BIiR.
Na razie to jednak tylko koncepcje. Miasto nie dysponuje projektem budowlanym ani wykonawczym.
Roboty związane z przebudową (nie licząc kosztów dodatkowych) to kwota ok. 4 mln zł netto.
Aleksandra Stańczyk
***
Urząd Miasta zaprasza do konsultacji i zgłaszania uwag. Opinie należy kierować na adres: rzecznik@piotrkow.pl z dopiskiem RONDO.
- “Całe to skrzyżowanie jest do du.. !”
- Sześciolatki w szkołach. Dla kogo zabraknie miejsca?
- Italiano, co dalej z tobą?
- Unikalne miejsce w piotrkowskim sądzie
- BHT Piotrkowianin JUKO Piotrków Trybunalski – plany na nowy rok
- HARC kręcił teledysk
- Pozytywnie nakręceni – Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC
- Jak rozpoznać powiat
- Andrzej Poniedzielski – jestem poetą użytkowym