Policjanci z Piotrkowa Trybunalskiego odwiedzili tutejsze Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie mieści się również oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W rozmowie z jego prezesem Grażyną Fałek oraz pracownicą Marią Mrozińską,omówione zostały problemy z jakimi zmagają się zwierzęta w okresie zimowym. Porzucone, bądź zagubione czworonogi, nie mają możliwości samemu znaleźć schronienia przed silnymi mrozami. Dlatego mundurowi apelują aby nie przechodzić obojętnie, kiedy spotkamy takie zwierzę. Należy powiadomić odpowiednie służby bądź skontaktować się pod numerem alarmowym 112.
Tak jak ludzie, zwierzęta przy niskich temperaturach narażone są na bardzo szybkie wychłodzenie organizmu, co może skończyć się tragicznie. Podobnie jest w przypadku zwierzęcia, które mieszka w wyznaczonym do tego kojcu. Należy zadbać aby miało ono stały dostęp do wody. Pamiętajmy, że ta, przy ujemnych temperaturach szybko zamarza. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku jedzenia, jest sucha karma, która pomimo niskich temperatur, zachowuje swoje wartości odżywcze. Buda psa powinna być wyściełana słomą. Złym wyborem będą koce, czy inne tkaniny. W wyniku wilgoci i późniejszych mrozów zamarzają, a zwierzę nie ma możliwości ogrzania się. Poza tym zwierzę nie powinno być trzymane w tym czasie na łańcuchu, bo przyczepienie się do skóry zamarzniętego metalu powoduje jego przymarznięcie.
Zgodnie obowiązującym prawem, właściciel zwierzęcia ma obowiązek zapewnić mu godne warunki bytowe oraz stały dostęp do wody i jedzenia. Należy zwrócić również uwagę na ogrodzenie kojca, bądź posesji, tak aby zwierzę nie mogło się oddalić. Jeżeli zauważymy błąkające się zwierzę, bądź mamy informacje, że przebywa ono w nieodpowiednich warunkach, reagujmy. Utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu oraz utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody jest znęcaniem się nad nim. Przestępstwo to, zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.