Wystawa IPN: Twarze piotrkowskiej bezpieki

Środa, 10 grudnia 200824
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Twarze piotrkowskiej bezpieki”. Odbędzie się ono 12 grudnia br. o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku (ul. Brzeźnicka 5). Otwarciu towarzyszyć będzie prelekcja dr Joanny Żelazko, historyka z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.
ipn.gov.plipn.gov.pl

Wystawa pokazuje twarze funkcjonariuszy zajmujących kierownicze stanowiska w WUBP w Łodzi, skupia się także na bełchatowskim, piotrkowskim i radomszczańskim aparacie bezpieczeństwa w całym okresie jego funkcjonowania. Na prezentowanych panelach, oprócz twarzy, znajdują się charakterystyki funkcjonariuszy, przebieg ich służby, zaprezentowano wycinki dokumentów pozwalających opisać postawę funkcjonariusza w przełomowych momentach, fragmenty dotyczące jego pracy w resorcie, poglądów, a także życia osobistego. Wystawie towarzyszy katalog.

 

Wystawę przygotowali pracownicy OBEP IPN w Łodzi. Scenariusz opracował Paweł Kowalski przy współpracy Leszka Próchniaka i dr Joanny Żelazko. Projekt graficzny przygotowała Milena Romanowska. Wykorzystano materiały z archiwum IPN w Łodzi. Ekspozycja jest częścią ogólnopolskiego projektu IPN, realizowanego w większości miast Polski.

 

***

 

Służby bezpieczeństwa w państwach, które znalazły się w sowieckiej strefie wpływów miały pełnić rolę tarczy i miecza partii komunistycznych. Wszędzie tam, gdzie Józef Stalin instalował podporządkowane ZSRR rządy komunistów, organizowano pod nadzorem sowieckim aparat bezpieczeństwa. Pierwsi funkcjonariusze „bezpieki” wywodzili się z pepeerowskiej Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, armii polskiej utworzonej w ZSRS i osób przeszkolonych przez NKWD. Byli to zaufani ludzie Moskwy, przeważnie agenci sowieccy. Najbardziej wpływową grupę stanowili funkcjonariuszy NKWD oddelegowani do Polski w charakterze doradców i nadzorców polskich towarzyszy.

W Polsce Urząd Bezpieczeństwa został włączony w struktury administracji państwowej. Już w utworzonym w Moskwie w 1944 r. Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego wśród resortów znalazł się Resort Bezpieczeństwa Publicznego (od 1945 r. do 1954 r. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego). Na jego czele stanął Stanisław Radkiewicz. Na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach zaczęły powstawać wojewódzkie, powiatowe i miejskie Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego. Również w ważniejszych zakładach pracy organizowano placówki UB – Referaty Ochrony.


Na terenie ówczesnego województwa łódzkiego powstało 15 urzędów powiatowych oraz 6 miejskich. Te ostatnie na przełomie listopada i grudnia 1945 r. zostały zlikwidowane, a ich kompetencje przejęły w większości urzędy powiatowe. Urzędy bezpieczeństwa w miastach powiatowych Łódzkiego powstawały na przełomie stycznia i lutego 1945 r. Organizowały je grupy operacyjne (łącznie 42 osoby), wysyłane z WUBP w Łodzi. Składały się one z kilku osób, z wyznaczonym kierownikiem grupy. Ich celem było rozpoznanie sytuacji w terenie oraz znalezienie odpowiedniej siedziby. Następnie – przy współpracy z doradcami sowieckimi i miejscowymi ochotnikami – podejmowano czynności organizacyjne. Urzędy były zwykle lokowane w budynkach zajmowanych w czasie okupacji przez Niemców, np. koszarach wojskowych lub mieszkaniach funkcjonariuszy policji. Liczbę funkcjonariuszy PUBP systematycznie zwiększano. Rekrutowali się oni często z miejscowej społeczności, dzięki czemu dysponowali znajomością terenu, lokalnych stosunków ludzi.

PUBP w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowany został w pierwszych dniach lutego 1945 r. Zlokalizowano go w budynku przy ul. Sienkiewicza 10. Organizatorem Urzędu, a następnie jego pierwszym kierownikiem był dowódca piotrkowskiej grupy operacyjnej ppor. Antoni Pankowski. Na przełomie lutego i marca 1945 r. Piotrowski PUBP liczył 20 pracowników. Wielu z nich należało w czasie II wojny światowej do AL., choć w stosunku do wszystkich przyjmowanych do służby najważniejszym kryterium było to, że „zajęli postawę patriotyczną i postanowili bronić władzy ludowej”.


Do Radomska grupa operacyjna wysłana z Łodzi przybyła ok. 21 stycznia 1945 r. Kierował nią ppłk Józef Paszkiewicz, który został pierwszym kierownikiem miejscowego UB. Początkowo na siedzibę PUBP zajęty został budynek przy ul. Sienkiewicza 3, ale w połowie 1945 r. przeniesiono ją do posesji przy al. Kościuszki 6.


Źródło: Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi

Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gerbuliniec ~Gerbuliniec (Gość)19.03.2009 09:51

Jestem młodą osobą... I się zastanawiam... Po co komu taka wystawa w piotrkowie? Co ona da? Jasne - kto źle zrobił to źle, ale to się odbije prawdopodobnie nie na nim tylko na jego rodzinie... Poza tym sami zainteresowani (skrzywdzeni) są bardzo cześto przeciwni takim wystawom i mówią że nie ma co rozgrzebywać. Było co było, teraz jest jak jest. Nastały inne czasy trzeba żyć tym co jest a nie wspominać najgorsze rzeczy. Chyba że ktoś lubi powracac do dawnych czasów... Jednak w moim przekonaniu takie coś nic nie naprawi... I to jeszcze w MOKu robią tą wystawę a nie w żadnej historycznej instytucji... dziwne PS - chciałem jeszcze tylko zwrócić uwagę na jedną kwestię - w Polsce nie było nigdy komunizmu, nigdzie na świecie nie było ;P Był tylko socjalizm(to odnośnie wcześniejszego posta czyjegoś). Pozdrawiam!!

11


nacjonalista ~nacjonalista (Gość)14.12.2009 09:43

jak ktoś nie wie ze socjalizm i komunizm to jedno to powinien sie wrucicdo szkoły podstawowej. komuna jest cały czas!!!! a ci co teraz mają 18 lat to najpierw niech nauczą sie historii a potem zaczynaja komentarze.

00


Dionizy ~Dionizy (Gość)22.03.2009 08:22

"lamaita" napisał(a):
Najpierw na słupach ogłoszeniowych a potem na czym...?powiesicie ludzi,którzy kiedyś strzegli państwa jakim wtedy było.????


Dlaczego w majestacie prawa przed sądem (który postępowanie umorzył)tylko 84 letnia chora psychiczne staruszka miała odpowiadać za to że ukradła 2 kostki masła za 4,70 łącznie, a mordercy z UB i SB którzy nie zważali na wiek zatrzymanych maja być uznawani za bohaterów tamtego systemu?

10


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga22.03.2009 07:44

"~lamaita" napisał(a):
.Na koniec zacytuję specjalnie dla Pana myśl pewną"An nescis,mi fili,quantilla prudentia mundus regatur"--------myśl ta powinna być przewodnią siłą partii,którą Pan zapewne reprezentuje


Myśl którą przytoczył lamiata bardzo trafnie opisuje czasy kiedy panowie ze zdjęć z wystawy rządzili tym krajem i kiedy jak się wydaje lamiata był szczęśliwy i zamiast to kościoła chodził na modlitwy za zebrania pop czcić lenina . Ludzie ci nie używali rozumu podstawą ówczesnych rządów był zamordyzm i posłuszne wykonywanie rozkazów czerwonej burżuazji,
From Russia with Love

10


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga22.03.2009 07:22

Nie rozumiem zdziwienia i kwestionowania potrzeby takiej wystawy? Przecież prezentowane są tam fakty i wydarzenia, które dotyczą nas jako mieszkańców tego miasta. Żyją jeszcze ludzie , którzy byli prześladowani przez osoby pokazane na wystawi. Tak jak oburzenie osób starszy mogę zrozumieć tłumacząc to tym, że byli powiązani z aparatem bezpieczeństwa PRL tak brak potrzeby znajomości historii dziwi mnie u młodych ludzi. Nie możemy oderwać swojej świadomości narodowej od historii i losów tego kraju

10


witold k ~witold k (Gość)08.03.2009 11:29

"~lamaita" napisał(a):
do Pana witolda k...Zaznaczam z pewną dozą nieśmiałości,że nawet nazwiska Pan nie pamięta dobrze..też bohatersko???


Jak rozumiem (lamaita) to nowy pseudonim byłego konfidenta. Jeśli zechce się pan ujawnić to zapraszam do przypomnienia wskazanej (a może i innych) działań z tamtego czasu. Chciałbym dowiedzieć się czy kwiaciarka z Garncarskiej to tez TW.

00


lamaita ~lamaita (Gość)07.03.2009 21:48

do Pana witolda k...Zaznaczam z pewną dozą nieśmiałości,że nawet nazwiska Pan nie pamięta dobrze..też bohatersko???

00


lamaita ~lamaita (Gość)07.03.2009 21:42

Dziwi mnie podniecenie jakie panuje w związku z wystawą jaka ma się odbyć na dniach w naszym mieście. Najpierw na słupach ogłoszeniowych a potem na czym...?powiesicie ludzi,którzy kiedyś strzegli państwa jakim wtedy było.????Proponuję ujawnić również twarze większych złoczyńców jakich nasze miasto miało zaszczyt zapisac ich w rejestrze"mieszkańcy"..a więc kobiety po skrobankach,pedofilów,lalunie zabawiające się na plebaniach,alkoholików itd...Czy my POLACY zawsze musimy żyć na skraju rozlewu krwi??plucia??obrażania??szczucia??podburzania??...Wstyd chrześcijańscy kumisi miłości i zapomnienia!!!!
Chciałbym jeszcze napisać parę słow do Pana pod loginem witold k...faktycznie odniósł Pan wielkie zaszczyty dla obalenia komunizmu nosząc wieńce pod pomniki...tylko pozazdrościć bohaterskiej postawy..był to niezaprzeczalnie wielki wyczyn z Pana strony.Szczerze ubolewam,że może Pan dziś śmiało takie wieńce kłaść gdzie Pan chce bez tego dopełnienia w postaci adrenaliny.Bo dziś cóż?służby specjalne tylko mogą uwodzić kobiety i nakłaniać je do różnych misji a potem podać to do publicznej wiadomości..bardzo subtelne działania nie godzące w niczyją godność i itd..itd..itd...Na koniec zacytuję specjalnie dla Pana myśl pewną"An nescis,mi fili,quantilla prudentia mundus regatur"--------myśl ta powinna być przewodnią siłą partii,którą Pan zapewne reprezentuje

00


Aman ~Aman (Gość)07.03.2009 10:34

Bezpieka w Piotrkowie. Wystawa odbędzie się od 11 do 31 marca w MOKu. Na mieście pojawiły się już plakaty. Może by coś o tym napisać. Teraz to dotyczy samego Piotrkowa. Pomyłkom było robienie takiej wystawy w Radomsku. Dobrze że będzie ona w Piotrkowie.

00


pik ~pik (Gość)14.12.2008 22:57

A czy ten Komendant Straży Miejskiej którego na chwilę były prezydent obsadził na stanowisku, a który pilnuje trez bezpieczeństwa powiatu piotrkowskiego też tam jest?

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat