Wystawa IPN: Twarze piotrkowskiej bezpieki

Środa, 10 grudnia 200824
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Twarze piotrkowskiej bezpieki”. Odbędzie się ono 12 grudnia br. o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku (ul. Brzeźnicka 5). Otwarciu towarzyszyć będzie prelekcja dr Joanny Żelazko, historyka z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.
ipn.gov.plipn.gov.pl

Wystawa pokazuje twarze funkcjonariuszy zajmujących kierownicze stanowiska w WUBP w Łodzi, skupia się także na bełchatowskim, piotrkowskim i radomszczańskim aparacie bezpieczeństwa w całym okresie jego funkcjonowania. Na prezentowanych panelach, oprócz twarzy, znajdują się charakterystyki funkcjonariuszy, przebieg ich służby, zaprezentowano wycinki dokumentów pozwalających opisać postawę funkcjonariusza w przełomowych momentach, fragmenty dotyczące jego pracy w resorcie, poglądów, a także życia osobistego. Wystawie towarzyszy katalog.

 

Wystawę przygotowali pracownicy OBEP IPN w Łodzi. Scenariusz opracował Paweł Kowalski przy współpracy Leszka Próchniaka i dr Joanny Żelazko. Projekt graficzny przygotowała Milena Romanowska. Wykorzystano materiały z archiwum IPN w Łodzi. Ekspozycja jest częścią ogólnopolskiego projektu IPN, realizowanego w większości miast Polski.

 

***

 

Służby bezpieczeństwa w państwach, które znalazły się w sowieckiej strefie wpływów miały pełnić rolę tarczy i miecza partii komunistycznych. Wszędzie tam, gdzie Józef Stalin instalował podporządkowane ZSRR rządy komunistów, organizowano pod nadzorem sowieckim aparat bezpieczeństwa. Pierwsi funkcjonariusze „bezpieki” wywodzili się z pepeerowskiej Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, armii polskiej utworzonej w ZSRS i osób przeszkolonych przez NKWD. Byli to zaufani ludzie Moskwy, przeważnie agenci sowieccy. Najbardziej wpływową grupę stanowili funkcjonariuszy NKWD oddelegowani do Polski w charakterze doradców i nadzorców polskich towarzyszy.

W Polsce Urząd Bezpieczeństwa został włączony w struktury administracji państwowej. Już w utworzonym w Moskwie w 1944 r. Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego wśród resortów znalazł się Resort Bezpieczeństwa Publicznego (od 1945 r. do 1954 r. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego). Na jego czele stanął Stanisław Radkiewicz. Na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach zaczęły powstawać wojewódzkie, powiatowe i miejskie Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego. Również w ważniejszych zakładach pracy organizowano placówki UB – Referaty Ochrony.


Na terenie ówczesnego województwa łódzkiego powstało 15 urzędów powiatowych oraz 6 miejskich. Te ostatnie na przełomie listopada i grudnia 1945 r. zostały zlikwidowane, a ich kompetencje przejęły w większości urzędy powiatowe. Urzędy bezpieczeństwa w miastach powiatowych Łódzkiego powstawały na przełomie stycznia i lutego 1945 r. Organizowały je grupy operacyjne (łącznie 42 osoby), wysyłane z WUBP w Łodzi. Składały się one z kilku osób, z wyznaczonym kierownikiem grupy. Ich celem było rozpoznanie sytuacji w terenie oraz znalezienie odpowiedniej siedziby. Następnie – przy współpracy z doradcami sowieckimi i miejscowymi ochotnikami – podejmowano czynności organizacyjne. Urzędy były zwykle lokowane w budynkach zajmowanych w czasie okupacji przez Niemców, np. koszarach wojskowych lub mieszkaniach funkcjonariuszy policji. Liczbę funkcjonariuszy PUBP systematycznie zwiększano. Rekrutowali się oni często z miejscowej społeczności, dzięki czemu dysponowali znajomością terenu, lokalnych stosunków ludzi.

PUBP w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowany został w pierwszych dniach lutego 1945 r. Zlokalizowano go w budynku przy ul. Sienkiewicza 10. Organizatorem Urzędu, a następnie jego pierwszym kierownikiem był dowódca piotrkowskiej grupy operacyjnej ppor. Antoni Pankowski. Na przełomie lutego i marca 1945 r. Piotrowski PUBP liczył 20 pracowników. Wielu z nich należało w czasie II wojny światowej do AL., choć w stosunku do wszystkich przyjmowanych do służby najważniejszym kryterium było to, że „zajęli postawę patriotyczną i postanowili bronić władzy ludowej”.


Do Radomska grupa operacyjna wysłana z Łodzi przybyła ok. 21 stycznia 1945 r. Kierował nią ppłk Józef Paszkiewicz, który został pierwszym kierownikiem miejscowego UB. Początkowo na siedzibę PUBP zajęty został budynek przy ul. Sienkiewicza 3, ale w połowie 1945 r. przeniesiono ją do posesji przy al. Kościuszki 6.


Źródło: Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi

Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

socjalista ~socjalista (Gość)14.12.2008 12:22

Czekam na wystawę IPN o zbrodniach NSZ i ich współpracy z okupantem...

00


witold k ~witold k (Gość)13.12.2008 13:14

"Hmm" napisał(a):
Jakie starania? To trzeba jakichś specjalnych starań, by "Twarze piotrkowskiej bezpieki" pokazac w Piotrkowie, stolicy dawnego województwa i mieście, od którego wystawa powinna rozpocząc eksponowanie chocby z uwagi na największy przecież PUB? O co tu biega?


Gwoli wyjaśnienia. Radomszczańskie środowiska od lat współpracują z IPN. Robią duże poważne programy. Tę wystawę też.
Jak znam ten piotrkowski padół to naprawdę trudno jest znaleźć kilka osób z obecnych władz miasta, które nie przyniosłyby wstydu nam i IPN-owi. Ktoś taką wystawę będzie musiał w imieniu władz otworzyć. Kto... Problem główny to nie była kadra bezpieki tylko jej dzisiejsze parobki.

00


witold k ~witold k (Gość)13.12.2008 09:11

"witold-k" napisał(a):
a kogo tam pan znalazł panie Witoldzie ??
Dodatkowo Jana Pabisa. Gościu w 1984 był kierownikiem działu w fabryce a napisał notatkę na temat mojej akcji po pracy wieczorem przed Bernardynami. Powiesiłem wieniec z szarfami po porwaniu a przed pogrzebem księdza Jerzego. Szarfy ktoś dopalił ktoś ugasił, wisiały takie strzępy a w środku
zdjęcie księdza.. Mówię o tym aby wskazać bezwzględne
posłuszeństwo czy nadgorliwość już nie wiem... najważniejsze akcję zrobiłem sami. Nikt nie wiedział wieczorem. Jednego dnia zamówiłem wieniec (na Garncarskiej)odebrałem drugiego wieczorem. Błyskawicznie przeszedłem odcinek powiesiłem i odszedłem.


http://kowalczyk.info.pl/articles.php?id=166

00


witold k ~witold k (Gość)13.12.2008 09:09

"~J." napisał(a):
a kogo tam pan znalazł panie Witoldzie ??


Dodatkowo Jana Pabisa. Gościu w 1984 był kierownikiem działu w fabryce a napisał notatkę na temat mojej akcji po pracy wieczorem przed Bernardynami. Powiesiłem wieniec z szarfami po porwaniu a przed pogrzebem księdza Jerzego. Szarfy ktoś dopalił ktoś ugasił, wisiały takie strzępy a w środku zdjęcie księdza.. Mówię o tym aby wskazać bezwzględne posłuszeństwo czy nadgorliwość już nie wiem... najważniejsze akcję zrobiłem sami. Nikt nie wiedział wieczorem. Jednego dnia zamówiłem wieniec (na Garncarskiej)odebrałem drugiego wieczorem. Błyskawicznie przeszedłem odcinek powiesiłem i odszedłem.

00


~J. ~J.ranga13.12.2008 02:01

a kogo tam pan znalazł panie Witoldzie ??

00


Hmm ~Hmm (Gość)12.12.2008 23:19

Cytuję:
Wystawa będzie w Radomsku 2 miesiące potem idzie do Bełchatowa no i może do nas. IPN czyni starania.


Jakie starania? To trzeba jakichś specjalnych starań, by "Twarze piotrkowskiej bezpieki" pokazac w Piotrkowie, stolicy dawnego województwa i mieście, od którego wystawa powinna rozpocząc eksponowanie chocby z uwagi na największy przecież PUB? O co tu biega? A może za dużo u nas aktywnych ważnych twarzy mogłoby się rozpoznac?

00


witold k ~witold k (Gość)12.12.2008 21:33

Byłem jedynym Piotrkowianinem
na inauguracji Wystawy IPN w Radomsku. Podniosła uroczystość i swego rodzaju pretensja, że na fotosach nie ma ubeckich Łobuzów, którzy nas przesłuchiwali, dręczyli itp. Tak do mnie powiedział jeden z działaczy podziemnej radomszczańskiej Solidarności. Rozumem to jako swego rodzaju pretensję czy żal. Odpowiedziałem. Spokojnie przecież wiesz jak jest trudno. Przyjdzie i na to czas. Ja na Wystawie zlazłem 4 ubeków ze swoich teczek czy miejsca pracy.
Zagaiłem panią doktor z IPN. Powiedziałem, że jestem z Piotrkowa, który jest bardzo trudny w tej sprawie. W odpowiedzi usłyszałem, że IPN to wie. Wystawa będzie w Radomsku 2 miesiące potem idzie do Bełchatowa no i może do nas. IPN czyni starania. Obiecałem naszą... pomoc.
witold k

00


witold k ~witold k (Gość)12.12.2008 11:37

"Bartosiak" napisał(a):
Nie tylko sowieci to potrafią!


Patrząc na sytuację e w Piotrkowie na to, co nazywam, „maniutkomanią”. Owszem trudno to nazwać okresem sowieckim. Jednak jak się przyjrzeć powiązaniom, kto, u kogo siedzi w kieszeni... Kto jakich parobków kupił to wyjdzie nam pewnie zjawisko. Nie chcę tu podawać nazwisk, ale wychodzi na to, że z znacznej części bezpieki nie miał pożytku komunizm nie mai demokracja. To kasata, która troszczy się o sobie i sowich parobków dopóty są lojalni. Na ten przykład może rozpatrzymy Stanisława Boczka Ubeka stojącego za TW Filozofem. Co robił w III RP ci robi dziś i z kim przez te lata... To tylko jedna z postaci.... Powinniśmy się do tematu przyłożyć, nikt za nas tego nie zrobi. Np.
http://kowalczyk.info.pl/articles.php?id=179

00


Bartosiak ~Bartosiak (Gość)12.12.2008 09:38

"mieszczuch" napisał(a):
Lata sowieckiego znewolenia, tu w tym Mieście, nie skończyły się.


Myślę, że jest inaczej. Obalenie KOMUNIZMU nie zlikwidowało WSZELKIEGO ZŁA. Metody sowieckie, bolszewickie, czy jak by tego nie nazwać może stosować władza nie mająca nic wspólnego z aparatem z czasów PRL. Metody nadużywania władzy są i będą zawsze takie same. Nie tylko sowieci to potrafią!

00


mieszczuch ~mieszczuch (Gość)11.12.2008 21:16

Nie stawiajmy grubej kreski na tym co było. Nie mylmy przebaczenia ze sprawiedliwością. Najpierw wyjaśnijmy fakty, a później decydujmy o przebaczeniu. Lata sowieckiego znewolenia, tu w tym Mieście, nie skończyły się. Świadczą o tym ostatnie "wpadki" naszych władz. Sowieckie metody zarządzania, poczucie bezkarności i propaganda są rodem z tamtej epoki. Demokracji i poszanowania człowieka tu nie ma. Mam nadzieję, że wystawa będzie kompletna. Jeśli nie - uzupełnimy brakujące wątki.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat