Skarga Prokuratury Rejonowej na Uchwałę Rady Miasta z 28 września 2011 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za świadczenia przedszkoli samorządowych prowadzonych przez miasto Piotrków, wpłynęła pod koniec grudnia ubiegłego roku. Jakich nieprawidłowości dopatrzyła się w uchwale Prokuratura?
- Zaskarżonej uchwale zarzuca się istotne naruszenie art. 14 ust. 5 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty polegające na braku precyzyjnego wskazania w jej treści rodzaju świadczeń, za które ustalono odpłatność oraz na ustaleniu w par. 3.1 tejże uchwały odpłatności za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu wykraczającą poza pięciogodzinny bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu (...) bez wskazania charakteru, ilości i czasu świadczeń, z których dziecko faktycznie korzysta – czytamy w prokuratorskiej skardze.
W związku z powyższymi zarzutami Prokuratura wniosła o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały.
Przypomnijmy, że uchwała regulująca przedszkolne opłaty wcześniej zaskarżona była również przez wojewodę. Na skutek jego interwencji z miejskiej uchwały usunięto paragraf 2, który definiował, co wchodzi w skład świadczeń przedszkoli przekraczających podstawę programową wychowania przedszkolnego. – Pozostawiono więc opłatę, jednakże bez szczegółowego określenia rodzaju świadczeń – zarzuca gminie prokuratura. – Zaskarżona uchwała ma charakter obowiązkowy i stanowi akt prawa miejscowego. Była bowiem adresowana do wszystkich mieszkańców miasta, których dzieci objęte były wychowaniem przedszkolnym i nakłada na bliżej nieokreślone grupy podmiotów obowiązek ponoszenia na rzecz gminy opłat z tego tytułu. Opłaty te miały cechy jednostronnie narzuconej mieszkańcom daniny publicznej. Zostały wprowadzone przy wykorzystaniu władztwa publicznego gminy (...) – uzasadnia swoją skargę prokuratura.
Zdaniem prokuratury nie wystarczy określić, że za pobyt dziecka w przedszkolu przekraczający czas przeznaczony na realizację podstawy programowej obowiązuje opłata. – Z takiego określenia nie wynika bowiem, jakie konkretnie zajęcia, przekraczające podstawę programową, mają być prowadzone. Określenia wymaga także czas ich realizacji – argumentuje prokuratura. – Uchwała nie powoduje możliwości rezygnacji przez rodziców lub opiekunów dzieci ze świadczeń oferowanych w ramach programu rozszerzonego, a w konsekwencji z możliwości ponoszenia opłaty.
- Groźny wypadek przy dworcu PKP w Piotrkowie. Mężczyzna po zderzeniu z volkswagenem wpadł w wiatę autobusową
- Konferencja prasowa prezydenta Piotrkowa
- Jesienny koncert w piotrkowskim MOK-u
- 17 mln na Centrum Świętego Mikołaja w Wolborzu
- Dzień Pracownika Socjalnego. Statuetki dla MOPR i PCPR w Piotrkowie
- Podsumowali tegoroczną kwestę
- Kto zostanie mistrzem gminy Sulejów?
- Problem mieszkańców bloków w Woli Krzysztoporskiej
- Szukali ciała w dawnym szpitalu