Marek Grynkiewicz
Wśród słów, frazesów i myśli
m.grynkiewicz@wp.pl

wpisów

Wakacyjne wspomnienie - na imię miał Nick
Poniedziałek, 30 lipca 2012
Anonimowość to jedna z zalet obecności w komunikacji internetowej. Pozwala ona na wyrażanie własnych opinii i sądów, często bardzo krytycznych wobec innych, z jednoczesnym schowaniem się za wymyślonym inicjałem. Ale funkcja tego pseudonimu nie ogranicza się jedynie do ukrycia własnej osoby, w naszej tradycji kulturowej identyfikowanej przy pomocy imienia i nazwiska. Znakiem rozpoznawczym staje się nazwa, w języku internetowym zwana nickiem, będąca pierwszą informacją o nas, swoistym identyfikatorem zastępującym fizyczną obecność w świecie rzeczywistym. O tym, że ów pseudonim tworzony jest - w większości przypadków - z rozmysłem, świadczą badania nad jego formą i specyficznymi cechami (por. A. Naruszewicz-Duchlińska, Pseudonimy internetowe jako forma autoreklamy). W jednej z prac wspomnianej autorki znajdziemy taką uwagę: … Przy nawiązywaniu (...) pogawędek nikt nie sili się na kompleksowe zbieranie informacji, studiowanie życiorysów i cech osobowości. Wybór partnera kontaktu dokonuje się na podstawie kilku wskazówek. Ważną rolę odgrywa przy tym jego identyfikator. Nick (...) jest czynnikiem decydującym o tym, czy kontakt zostanie nawiązany.

Okazuje się, że dla wielu internautów to bardzo ważne zadanie. To coś na podobieństwo własnego chrztu, z tą różnicą, że nie jesteśmy bezwolnie zdani na pomysłowość naszych rodziców. Mamy świadomość, że nick jest wizytówką i decyduje o atrakcyjności osoby kryjącej się za pseudonimem. Taki charakter identyfikatora powoduje, że staje się swoistym plakatem reklamowym, ujętym w krótki komunikat językowy, co z kolei sprawia, że niektóre z nich przypominają ogłoszenia drobne umieszczane w gazetach i czasopismach.
Musimy jednocześnie pamiętać, że nick nie jest wyłączną formą reprezentacji osobowości kreowanej na czacie. Będąc formą językowa, jest elementem świata wirtualnego, mającego niekiedy ograniczony związek z rzeczywistością.

Nick składa się ze znaków dostępnych z poziomu klawiatury. Zdecydowana większość internetowych pseudonimów ma prostą budowę: składają się z wyrazu bądź ciągu znaków. Nicki złożone (25%) operują kombinacją słów, cyfr, podkreśleń dolnych, małych i wielkich liter, ale przede wszystkim przekazują zazwyczaj bogatszą treść. Konieczność posiadania identyfikatora odmiennego od obecnych na czacie powoduje, że internauci wprowadzają doń modyfikacje, zachowując pierwotną ideę, na przykład: marek_230; Marek1974; marek283.

Pseudonim, pod którym jesteśmy obecni w Internecie, to informacja dla pozostałych uczestników czatu, a ponadto oferta komunikacyjna. Niewłaściwie utworzony pseudonim (tzn. nieadekwatnie do postawionych celów) może znacząco utrudnić komunikację. W literaturze poświęconej komunikacji internetowej (np. S. Rabin, B. Lagowski, Flirt w Internecie, Warszawa 2001) odnaleźć możemy porady, jak tworzyć nicki. Zalecane są następujące reguły: 1) nawiąż do swych zainteresowań, hobby, zawodu - przyciągniesz uwagę ludzi mających podobne upodobania; 2) zaprezentuj wyróżniające cię cechy zewnętrzne - umożliwisz zainteresowanie sobą wzrokowców; 3) sprawdź, czy pseudonim nie wywołuje ryzykownych skojarzeń; 4) jeśli ktoś zajął wybraną nazwę, dodaj kombinację cyfr i liter, najlepiej niosących dodatkową informację; 5) liczby przy nicku sugerują wiek - powinien się mieścić w przedziale 20 - 50 lat, ewentualnie można stosować liczby niejednoznaczne.

Jest też zbiór niewskazanych zachowań językowych: 1) nick nie może być ciągiem liczb, bo są trudne do zapamiętania; 2) nie stosuj iksów, bo możesz zostać źle zrozumiany; 3) nie bądź zbyt tajemniczy; 4) bądź atrakcyjny, lecz nie sprośny; 5) nie pozwól, by z twoim pseudonimem kojarzyły się choroby, słabości bądź dziwne skłonności.


Pozostałe felietony autora:
 Notice and takedown – granice “legal”
 Co za małpa, proszę pana!
 Trolling – internetowa podpucha
 Inicjał

Komentarze (0)
Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat