We wtorek 18 lutego odbyła się XIII sesja Rady Powiatu Piotrkowskiego. Radni wysłuchali m.in. sprawozdania starosty powiatu Piotra Łącznego z prac zarządu.
14 lutego obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Rano pod pomnikiem Stefana Roweckiego "Grota" pierwszego komendanta głównego AK, urodzonego w Piotrkowie zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i IV Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie im. Generała Stefana Roweckiego - Grota.
Premier Donald Tusk zatwierdził listę zadań przewidzianych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Kwota przyznana na 2025 rok dla województwa łódzkiego to 143 mln zł. Z czego ponad 64 mln złotych przeznaczonych zostanie na realizację zadań powiatowych i niespełna 79 mln – na gminne. Pieniądze trafią też do Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali punkt przesyłek kurierskich w powiecie piotrkowskim. W trzech paczkach funkcjonariusze znaleźli kilogram tytoniu do palenia i 35 szt. e-papierosów zawierających 628 ml płynów z nikotyną.
Historyczny, bo po raz pierwszy odbył się poza powiatem piotrkowskim. Samorządowców ugościła bowiem gmina Gomunice w powiecie radomszczańskim. Gościem specjalnym była marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
W Polsce ponad 1,17 mln osób żyje z chorobą nowotworową, a każdego roku przybywa nowych zachorowań. Wiele nowotworów we wczesnej fazie nie daje objawów lub są one mało charakterystyczne. Dlatego tak ważne w walce z nowotworami są regularne badania profilaktyczne.
Powiat radomszczański od lat angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska, ale program ERA Eko, który zyskuje na znaczeniu w 2025 roku, to krok milowy. Dzięki dedykowanym funduszom w wysokości 300 tysięcy złotych rocznie, Powiat stawia na ekologiczne inwestycje, które realnie wpłyną na poprawę jakości życia jego mieszkańców i kształtowanie proekologicznych postaw w lokalnych społecznościach.
W piątek rano do kilku piotrkowskich szkół trafiły maile z informacją o podłożonych ładunkach wybuchowych. W związku z zagrożeniem niektóre dyrekcje placówek natychmiast zarządziły ewakuację uczniów i pracowników. Na miejscu pojawiły się służby, które przeszukały budynki. Jak się okazało, były to kolejne fałszywe alarmy bombowe, które w ostatnim czasie paraliżują działalność szkół w całej Polsce.
W Gorzkowicach dwie drogi ma połączyć tunel pod torami kolejowymi. Zdaniem władz powiatu i gminy Gorzkowice będzie to skuteczne rozwiązanie dla poprawy przepustowości na wspomnianych drogach, ograniczonej obecnie przez przejazd kolejowy. W czwartek w Gorzkowicach odbyło się spotkanie dotyczące przebudowy dróg i budowy tunelu pod linią PKP. Uczestniczyli w nim wójt gminy Alojzy Włodarczyk, starosta powiatu piotrkowskiego Piotr Łączny, radni rady powiatu, radni Rady Gminy Gorzkowice oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Dorota Stańczak, a także Grzegorz Rudzki projektant inwestycji drogowych i mostowych.
15-letni uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie popełnił samobójstwo wyskakując z 9 piętra z jednego z wieżowców. Mimo podjętej reanimacji prowadzonej w karetce i na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, lekarzom i ratownikom nie udało się uratować mu życia. Do takich tragedii dochodzi w wielu miejscach w kraju. Bywa, że powodem są zawody miłosne, ale zdarza się, że młody człowiek nie może sobie poradzić z nękaniem i hejtem ze strony rówieśników. Niestety z naszych ustaleń wynika, że do śmierci młodego (i jak wiemy bardzo zdolnego) człowieka doszło, bo znęcali się nad nim jego szkolni koledzy.