Mieszkają wśród nas. Mają imiona, nazwiska i pragnienia. Nie mają domu. Pomagamy im to zmienić. Województwo Łódzkie ma blisko 4 mln zł pieniędzy unijnych dla organizacji zajmujących się osobami w kryzysie bezdomności.
Po raz pierwszy ogłoszony został konkurs na pomoc osobom borykającym się z tego typu wykluczeniem. Organizuje go Wojewódzki Urząd Pracy.
W sobotę wieczorem na ulicy Słowackiego wybuchł pożar w jednym z pustostanów. Ogień został zauważony około godziny 22:00, a na miejsce zdarzenia natychmiast skierowano służby ratunkowe.
Do groźnego pożaru doszło w dawnym budynku szpitala miejskiego im. Świętej Trójcy. Obecnie budynek nie jest już użytkowany i popada w ruinę. Dziś „zamieszkiwany” jest tylko przez bezdomnych, którzy mogli zaprószyć ogień.
Bardzo niskie temperatury, jakie nawiedziły w ostatnich dniach całą Polskę, nie ominęły również ziemi piotrkowskiej. Niestety zima zebrała już śmiertelne żniwo w Piotrkowie Trybunalskim. W nocy z niedzieli na poniedziałek (07-08.01.2024) do piotrkowskiego szpitala przywieziono mężczyznę w stanie głębokiej hipotermii, którego ostatecznie nie udało się uratować. Policjanci, medycy i osoby opiekujące się bezdomnymi mówią jednym głosem: Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka!
Już po raz czwarty odbyła się akcja pn. Zostań Mikołajem dla podopiecznych piotrkowskiej noclegowni. Wszyscy chętni mogli przygotować paczki dla potrzebujących, którzy wcześniej napisali listy z prośbą, co chcieliby otrzymać.
Piotrkowscy policjanci wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie patrolowali miejsca, w których schronienia szukają bezdomni.
Czy osoby przebywające w piotrkowskim schronisku dla bezdomnych są proszone o opuszczanie ośrodka o 6 rano? O takiej sytuacji informowali słuchacze wtorkowego magazynu Magiel na antenie Strefy FM Piotrków. Te informacje dementuje kierownik piotrkowskiego schroniska dla bezdomnych.
Piotrkowscy dzielnicowi wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie sprawdzali miejsca, gdzie osoby bezdomne szukają schronienia. Napotkani zostali poinformowani, gdzie mogą podziać się, gdy na zewnątrz panują trudne warunki atmosferyczne oraz gdzie znajdą pomoc, na przykład w postaci ciepłego posiłku.
Niskie temperatury są śmiertelnym zagrożeniem dla osób bezdomnych, samotnych, nieporadnych czy będących pod wpływem alkoholu. Wiedząc, że ktoś potrzebuje pomocy, nie bądźmy obojętni. Reagujmy za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu - apelują policjanci.
To była patologia, która tu mieszkała. Przez nich nie da się tutaj żyć - mówił reporterowi radia Strefa FM jeden z mieszkańców kamienicy, sąsiadującej ze spalonym pustostanem, w którym zamieszkali "na dziko" bezdomni.