Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę "Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku". Oryginalną ekspozycję będzie można oglądać w sierpniu i wrześniu.
W jednym z mieszkań przy ul. Iwaszkiewicza w Piotrkowie znaleziono zwłoki. 48-letni mężczyzna popełnił samobójstwo. Policję o wydobywającym się z mieszkania sąsiada fetorze powiadomił jeden z lokatorów. - W bloku jest niewyobrażalny smród, a prokuratura nie pozwala posprzątać mieszkania – skarżą się mieszkańcy budynku.
Mieszkańcy Piotrkowa uczcili 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod tablicą poświęconą piotrkowianinowi gen. Stefanowi Roweckiemu, ps. Grot.
"Łowca. Sprawa Trynkiewicza" – taki tytuł nosi nowa książka Ewy Żarskiej, dziennikarki z Piotrkowa, która w poniedziałkowy poranek w studiu Strefy FM mówiła, dlaczego postanowiła powrócić do historii sprzed 30 lat.
Pieśni patriotyczne, prelekcje, konkursy i kino plenerowe to tylko część atrakcji, w których mogli uczestniczyć mieszkańcy Sulejowa w ramach pikniku "Ścieżkami historii niepodległej Polski".
Przejeżdżając przez różne miejscowości gminy Wola Krzysztoporska, możemy napotkać stojące przy drodze kapliczki czy krzyże. Zdarza nam się wtedy skłonić głowę lub też uczynić znak krzyża. Czy jednak zastanawiamy się, skąd ten obiekt się wziął, jak się znalazł w danym miejscu, jaka jest jego historia? Być może kilka osób zada sobie te właśnie pytania, jednak często bywa tak, że trudno jest uzyskać na nie odpowiedź, bo kapliczka albo też krzyż przydrożny stoi już tak długo, że nikt nie pamięta, kto go postawił i kiedy. Może się zdarzyć, że nie ma już mieszkańców, którzy by znali jego historię i przytoczyli ją. Dlatego warto słuchać i poznawać opowieści o dawnych czasach, które nadal żyją w teraźniejszości, żeby wiedzieć o swoim małym świecie jak najwięcej. Jedną z takich właśnie historii spisał jako wspomnienie dla potomnych w listopadzie 1997 roku Stefan Filipek z Piekar. Dotyczy ona przydrożnego krzyża stojącego w jego rodzinnej miejscowości.
Należy zauważyć, że podczas rewolucji 1905 roku pierwszy raz (po powstaniu styczniowym) uczyniono wyraźny i wymowny krok w kierunku wskrzeszenia koncepcji walki zbrojnej z caratem w celu odzyskania niepodległości.
Zespół klasztorny opactwa cysterskiego położony w Podklasztorzu stał się niewątpliwie symbolem Sulejowa. To jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce. Ten przykład architektury romańskiej został wspinany na listę pomników historii.
Jak wyglądało codzienne życie mieszkańców XIX-wiecznego Piotrkowa? Gdzie znajdowała się najlepsza piotrkowska kawiarnia, co i za ile kupowano wtedy w sklepach, jak obchodzono karnawał, kto miał pierwszy samochód w mieście? Te i wiele innych ciekawostek znaleźć można w niedawno wydanej książce Kamila Walczaka pt. "Kawa na Petersburskiej, czyli spacer po XIX-wiecznym Piotrkowie". Nam autor opowiedział o kulisach powstania książki.
Już w najbliższą niedziele (8.07) na rynku w Skotnikach odbędzie się Festiwal Kulinarno-Historyczny połączony z Dniem Rodziny. Impreza rozpocznie się o godzinie 17.00.