Rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach objętych suszą mogą składać w Urzędzie Miejskim w Wolborzu wnioski o oszacowanie szkód.
Wszystko wskazuje na to, że tak. Ostatnio upały nie odpuszczają naszego regionu. W wielu gminach pojawia się problem z dostępem do wody, o czym przekonali się m.in mieszkańcy Uszczyna, czy Poniatowa. Gmina Sulejów wydała nawet zakaz podlewania ogródków. Burmistrz Wojciech Ostrowski obecnie czeka na decyzję, gdzie można utworzyć nowe ujęcie wody, bo jak sam twierdzi tak dłużej być nie może.
Kapusta droższa o ponad 500%! Podobnie jest z pietruszką czy cebulą. Z czego wynikają tak astronomiczne ceny warzyw?
Do pożaru pół hektara poszycia leśnego doszło we wtorek przed południem w miejscowości Borowa w gminie Wola Krzysztoporska. Ogień gasili strażacy z OSP KSRG Parzniewice, OSP KSRG Wola Krzysztoporska i OSP Bogdanów. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy od druhów z tej pierwszej jednostki. Z kolei strażacy z OSP KSRG Sulejów gaszą dużo większy pożar, do którego doszło w okolicach miejscowości Siedlów w powiecie opoczyńskim, tam mogło płonąć nawet 50 ha leśnych terenów. Tamtejsi druhowie wysłali nam filmik z miejsca akcji. Pożar udało się już opanować.
Do 16. listopada rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie pomocy suszowej. Termin kończył się 31 października, ale w związku z dużym zainteresowaniem minister rolnictwa i rozwoju wsi podjął decyzję o jego przedłużeniu.
Rolnicy mają piękne domy, po kilka samochodów, otrzymują unijne dotacje i płacą niskie składki - mówią jedni. Według samych rolników prawda wygląda inaczej. Jak?
Najpierw wielotygodniowa susza, potem burze i ulewne deszcze. Rolnicy narzekają. Konsumenci boją się rosnących cen żywności. O sytuacji w polskim rolnictwie mówił w czwartek w programie O tym się mówi w Strefie FM Andrzej Prochoń. Przewodniczący Związku Rolników, Przedsiębiorców i Konsumentów kategorycznie stwierdził, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma pojęcia, jak pomóc rolnikom.
Wilgoć to poważny problem, który, jeśli nie jest rozwiązany, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Będą nimi grzyby, pleśń, a także podwyższone koszty związane z ogrzewaniem, czy nieprzyjemny zapach. By poradzić sobie z wilgocią, wystarczy tak naprawdę zaopatrzyć się w osuszacz powietrza. Jednak nie jest to takie proste, biorąc pod uwagę to, ile tego typu urządzeń jest obecnie dostępnych w sprzedaży. Zanim więc dokonasz zakupu, musisz dokładnie wiedzieć, z czym jest problem i jak funkcjonuje osuszacz.
Po nawałnicach, które w ubiegłym tygodniu spowodowały spustoszenie między innymi na Pomorzu czy w Wielkopolsce, pojawiło się sporo pytań i wątpliwości dotyczących metod ostrzegania mieszkańców przed zagrożeniami. Są także zarzuty: na przykład, że Regionalny System Ostrzegania nie wykorzystuje SMS-ów jako platformy komunikacji lub że emitowane ostrzeżenia dla województw są mało precyzyjne (skrajne punkty na wschodzie i zachodzie naszego województwa dzieli 180 kilometrów).
Po nawałnicach, które przeszły nad gminą Gorzkowice czy Radomskiem w 2008 roku samorządy naszego regionu starają się dmuchać na zimne. Wprowadzone zostały smsowe systemy powiadamiania mieszkańców, poza tym powstały magazyny, w których znajduje się sprzęt niezbędny do ratowania ludzi i mienia. – Niby jesteśmy przygotowani, ale gdyby pojawiła się taka trąba powietrzna jak na Pomorzu to nie wiem czy też nie bylibyśmy zaskoczeni – mówił na antenie Radia Strefa FM Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.