Rolnicy mogą ubiegać się o dotację na inwestycje, pomagające w nawadnianiu gospodarstwa rolnego. Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęcają do zabezpieczenia swoich gospodarstw przed suszą. Trwa druga tura naboru wniosków w tej sprawie.
Tylko do piątku 29 listopada rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, mogli składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc.
Ten kłopot miało lub będzie miało wielu z nas. Kiedy zakończy się pewien etap, coraz bardziej widoczne będzie zużycie, a niektóre elementy będą wymagały drogiej naprawy lub wymiany, pozostanie nam jedno: pozbyć się. Jak to zrobić?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca tzw. pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków o pomoc, do piątku (11.10) na konta rolników trafiło już ponad 150 mln zł.
Niemal 3 tys. hektarów objętych suszą, szkody na ponad 5 mln zł i ponad 300 wniosków złożonych przez rolników. Tak w skrócie wygląda suszowy bilans dla gminy Wola Krzysztoporska.
Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomią pomoc dla rolników poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty będą pochodzić z budżetu krajowego. Wnioski będzie można składać od 3 października 2019 roku.
Za nami wyjątkowo suche miesiące, które dały się we znaki nie tylko rolnikom. Przed nami czas na działania mające na celu poprawienie tzw. zasobności w wodę. A tej jest nie tylko coraz mniej - jest także coraz droższa.
Susza przyczyniła się do wzrostu cen żywności. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że Polacy wydają coraz więcej na podstawowe produkty spożywcze.
Rolnicy poszkodowani na skutek suszy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód w gospodarstwach rolnych. Wnioski należy składać do Urzędu Gminy Wola Krzysztoporska od 8 do 12 lipca 2019 r.
Według leśników to może być najczarniejszy - pod względem liczby pożarów - rok od 1992. Tylko w samym czerwcu wybuchło ponad tysiąc pożarów. Problem ten odczuwają również mieszkańcy gminy Aleksandrów, gdzie prawie 1/3 powierzchni stanowią lasy.