Artykuły do tagu: żydzi

Czy naprawdę wyssaliśmy antysemityzm?
Po wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela wielu z nas poczuło się jak na ciężkim kacu: co najmniej źle. Czy w słowach Israela Katza były same niegodziwości i kłamstwa, czy jednak można w nich dopatrzyć się odrobiny prawdy? Smutnej i niewygodnej?
Bada losy swoich przodków związanych m.in. z Piotrkowem
Dina Feldman, działaczka z Izraela, zasiadająca przez wiele lat w tamtejszym rządzie szuka swoich korzeni, w tym również w Piotrkowie. Od lat jeździ po Polsce i trafia na historie swoich przodków. Jej ojciec Abraham Mevarech (Bęczkowski) był pionierem ruchu Mizrachi w Piotrkowie. A teraz okazuje się, że prapradziadek Diny Feldman walczył pod wodzą Kościuszki a jego postać widnieje na słynnej „Panoramie Racławickiej”. Pochodził z Piotrkowa i tu został pochowany w połowie XIX wieku.
Koncert pieśni żydowskich w Piotrkowie
W związku z 75. rocznicą likwidacji getta w Piotrkowie w środę w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się koncert pieśni żydowskich. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się: Olga Avigail Mieleszczuk (śpiew) i Grzegorz Bożewicz (akordeon).
18.10.2017 09:33
Chasydzi w Wolborzu
Grupa 50 osób narodowości Żydowskiej odwiedziła Wolbórz. Chasydzi z Izraela, Stanów Zjednoczonych i innych miejsc ze świata podróżują po Polsce odwiedzając miejsca gdzie żyli ich przodkowie.
Żydowskie pieśni w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika zaprasza na koncert pamięci żydowskich mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, który odbędzie się 18 października o godz. 17.00 w czytelni dla dorosłych MBP przy ul. Jerozolimskiej 29.
Żydowscy artyści z Piotrkowa
Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy i promocję albumu „Tęcza w sercach. Artyści żydowscy z Piotrkowa Trybunalskiego”. Wernisaż odbędzie się 8 października o godz. 18.00 w galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8. Wystawę będzie można oglądać do 19 listopada.
Uczniowie z Izraela odwiedzili piotrkowską synagogę
Uczniowie jesziwy, czyli szkoły talmudycznej z izraelskiego Yad Binyamin, odwiedzili w czwartek Wielką Synagogę przy ul. Jerozolimskiej w Piotrkowie. Młodzież zapoznała się z historią Piotrkowa i jego związkami z kulturą żydowską.
Przedstawiciele Gminy Żydowskiej odwiedzili Piotrków
Na zaproszenie adiunkta piotrkowskiego Muzeum Piotra Gajdy do Piotrkowa przybyli przedstawiciele Łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Do spotkania doszło w ubiegły wtorek.
Historia żydowskich cmentarzy. CIT zaprasza na spacer
Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie zaprasza w najbliższą niedzielę na spacer poświęcony historii żydowskich cmentarzy.
Dzieliło ich 14 tysięcy kilometrów. Historia braci Bełzów
To historia niezwykła, jakich wiele mogło się zdarzyć podczas II wojny światowej. Rodziny były bowiem rozdzielane i często nigdy się już nie spotkały. Jedni ginęli, inni trafiali w różne regiony świata. Żydowska rodzina Bełzów przeszła prawdziwą gehenną na ziemiach polskich, w większości zakończoną tragicznie. My opowiemy o dwóch braciach i ich rodzinach. Historię tę opisał niedawno dziennik „Washington Post”.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat