Rodziny wielodzietne w Tomaszowie zapłacą mniej za odbiór odpadów komunalnych? Uchwałę, która wprowadza takie rozwiązanie przygotowali pracownicy Biura Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Radni zajmą się nią na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w czwartek (31 marca).
44 wędkarzy sprzątało w sobotę obrzeża jeziora Bugaj i kąpieliska Słoneczko. Akcję jak co roku zorganizowało Koło PZW Nr 12 Piotrków-Miasto. Zebrane śmieci wywiozła firma ZiOM. Sprzątanie zakończyło się wspólnym grillowaniem.
Strażnicy miejscy, patrolujący w miniony weekend ulicę Żwirki w Piotrkowie, zauważyli na poboczu wyrzucone śmieci. Funkcjonariuszom udało się ustalić właściciela odpadów. Kobieta, która wyrzuciła śmieci przy drodze została ukarana 500-złotowym mandatem.
Budynek jest zrujnowany, wszędzie pełno śmieci, w dodatku w ruinach często przebywają osoby bezdomne. Przedstawicielka Rady Osiedla Krakowskie Przedmieście – Sulejowska Aleksandra Rozpędek już we wrześniu prosiła Straż Miejską o pomoc. - Proszę o systematyczny dozór posesji. Jest to opuszczony zaśmiecony dom, gdzie często przesiadują osoby pijące alkohol i awanturujące się – pisała piotrkowianka.
Ulica Belzacka w okolicy Polo Marketu w Piotrkowie wygląda jak śmietnik. Na fruwające po okolicy śmieci i leżące na trawnikach butelki skarży się jedna z mieszkanek miasta.
Niedawno informowaliśmy, że Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie sprawdza zgodność deklaracji śmieciowych z faktycznym stanem liczby mieszkańców danej nieruchomości. Sprawdziliśmy, jakie wnioski płyną z przeprowadzania tej kontroli. Ponadto Zarząd kupił nowy samochód, który ma służyć przy sprawdzaniu firm odbierających odpady oraz tych mieszkańców, którzy deklarowali segregację śmieci.
Co zrobić z choinką po świętach? Często pozbywamy się jej w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. A co zrobić z pozbawionym ozdób, najczęściej mocno uschniętym drzewkiem? Ciętą można po prostu zostawić przy śmietniku. Trafi na kompost. - Choinka jest bioodpadem, więc nie ma żadnego problemu, będzie zabrana i zutylizowana w formie kompostowania – mówi pracownik firmy odbierającej odpady.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie sprawdza zgodność deklaracji śmieciowych. Zgodnie z danymi przekazanymi przez magistrat okazuje się, że „zniknęła” spora część mieszkańców. Wiemy, że w złożonych deklaracjach brakuje około 10 tysięcy osób. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta stara się to zweryfikować. Wystąpiono do Urzędu Miasta, do Referatu Ewidencji Ludności o liczbę urodzeń. Po co? Mieszkańcy nie zgłaszają nowo narodzonych dzieci. - Twierdzą, że dzieci nie generują śmieci, co z praktycznego jest nieprawdą. Zużyte pampersy, opakowania po mleku, sokach czy słoiczki, jest tego bardzo dużo - mówi Dorota Kosterska, kierownik Działu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta. Dla przykładu, w 2013 roku było 661 urodzeń, w 2014 odnotowano 774, a do 30 września bieżącego roku to już 537 urodzeń.
Jedna z firm odbierających odpady od mieszkańców postanowiła, że piotrkowianie będą zbierać popiół do worków foliowych, a nie - jak dotychczas - do kontenerów na śmieci. Nie wszystkim się to podoba.
Około 5 zgłoszeń każdego miesiąca otrzymuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie w sprawie wyrzucania śmieci do miejskich kontenerów przez mieszkańców domów jednorodzinnych.