Żydowska wystawa w wolborskim Muzeum

Region Piątek, 06 lipca 201814
Grupa Żydów przyjechała do Wolborza by otworzyć okolicznościową, stałą wystawę nt. ludności żydowskiej, która zamieszkiwała w Wolborzu od XVII wieku.

Ładuję galerię...

Okolicznościowa, stała wystawa powstała z inicjatywy potomków rodzin Żydowskich, którzy odwiedzili Wolbórz w październiku ubiegłego roku. Wtedy to pojawił się pomysł aby taki kącik pamięci powstał w Muzeum Pożarniczym, gdzie już znajduje się sala poświęcona historii Wolborza. Pomysł ten został zrealizowany i teraz w gablotach obejrzeć można rytualne przedmioty i książki związane z żydowską religią a na ścianie pojawiły się sylwetki zasłużonych dla religii i kultury żydowskiej osób.

W uroczystości wziął udział rabin Shmuel Torenheim wnuk żydowskiego cadyka Akivy Meir Torenheima, który urodził się w Wolborzu. Rabinowi towarzyszyli brat i zięć oraz m.in. Dina Feldman, która bezpośrednio przyczyniła się do powstania ekspozycji żydowskiej w wolborskim muzeum. Z gośćmi na otwarciu wystawy, w towarzystwie mieszkańców Wolborza, spotkali się m.in. burmistrz Wolborza Andrzej Jaros oraz przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Szulc. 

Z Historii Wolborza

Żydzi w Wolborzu pojawili się na początku XVII w. W 1808 r. w Wolborzu mieszkało 39 Żydów, stanowiąc 5% ogółu mieszkańców. Ludność żydowska utrzymywała się wówczas głównie z drobnego handlu. W kolejnych latach ich liczba wzrastała. W 1857 r. Wolbórz zamieszkiwało 270 Żydów, co stanowiło 19% wszystkich mieszkańców. Byli wśród nich kupcy, sklepikarze, krawcy, piekarze i rzeźnicy. W 1897 r. w mieście żyło 437 Żydów, stanowiąc 26% ogółu mieszkańców.

Funkcje rabina pełnił najpierw Chaim Baruch Dembiński, a gdy odszedł na stanowisko rabina w Tuszynie, rabinem Wolborza został jego syn Jechiel Simcha Dembiński. W 1939 r. w Wolborzu mieszkało ok. 250 Żydów.

Podczas II wojny światowej we wrześniu 1939 r. Wolbórz został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo, w wyniku czego zniszczeniu uległa większość domów. Niemcy zajęli miasto 5 września 1939 roku. Podczas bombardowania wielu mieszkańców uciekło, jednak po zajęciu Wolborza przez wojska niemieckie większość powróciła. W mieście znaleźli się także uchodźcy z innych miejscowości, w tym rabin Tuszyna (były rabin Wolborza) Chaim Baruch Dembiński; łącznie w Wolborzu schronienia szukało ok. 190 osób. Łącznie w 1940 r. w mieście znajdowało się 436 wyznawców judaizmu.

Wojnę przeżyło jedynie 20 przedstawicieli przedwojennej żydowskiej społeczności Wolborza.

Cmentarz wolborskich żydów założony został w 1862 r. i zajmował powierzchnię 0,42 ha. Znajdował się na południowy-wschód od granic miasta. Ostatni pochówek odbył się prawdopodobnie w 1943 roku. Dzisiaj trudno rozpoznać to miejsce. Zachował się jedynie zarys kamiennego muru otaczającego kirkut. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali cmentarz. 

W Wolborzu znajdowała się Synagoga (przy ul. Łąkowa 4). Została wybudowana w drugiej połowie XIX w. Podczas II wojny światowej Niemcy  ją zdewastowali. Po wojnie opuszczony budynek przebudowano na mieszkania. Budynek wzniesiono na planie litery "T". 

Oprac. Barbara Duda z Muzeum Pożarniczego

 


Zainteresował temat?

4

4


Zobacz również

Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)06.07.2018 18:38

Ręce mi opadają i wstyd mi, ze jestem Polka czytając takie komentarze Witku! Wstyd mi za nawiedzonych, nienawistnych PISiorów. Bardzo życzyłabym sobie aby Polacy byli chociażby w 10% tacy jak naród Żydowski, bo oni sobie pomagają, jeden ciągnie drugiego, są najbardziej przedsiębiorczym narodem świata, a Polak Polaka nienawidzi, a jak już nie daj Boże sąsiad dorobi się czegoś więcej to opluwa mu auto.

1010


to wkródce ~to wkródce (Gość)07.07.2018 01:15

No cóż przebiegunowanie ziemi już blisko, wszystko opisane w biblii, może obejrzycie sobie WIELKIE ZMIANY MAŁEJ ZIEMI to zrozumiecie te nad aktywne ruchy plemienia o którym P.Jezus powiedział "żmijowe plemię", podstępne cwane i nienawidzące Słowian-dlaczego?

85


jaka nazwa ~jaka nazwa (Gość)07.07.2018 01:08

20 lat temu pod hasłem badań naukowych weszli do polskich archiwów przejmując dane i nazwiska żydów którzy zginęli w czasie wojny, nowe dokumenty na te nazwiska i mnóstwo cwaniaków spadkobierców Oświęcim jako obóz zbudowano do likwidacji Polaków w 1940 r, pierwszych żydów przywieziono dopiero w II połowie 1942 r, ale polscy więźniowie nie mają prawa uczestniczyć w obchodach wyzwolenia obozu, bo to żydowski obóz. Czy wy nie widzicie tej inwazji, pełzającej inwazji, na wszystkich frontach. Wstydzcie się Wolborzanie, marna szekla warta wolności?????????

112


loko ~loko (Gość)06.07.2018 21:58

Gdzie leży ojczyzna żydów ??

70


Zainteresowany ~Zainteresowany (Gość)06.07.2018 20:16

..."wasze ulice, nasze kamienice"... tak słyszeli Polacy, jak ktoś nie wie o co chodzi, niech się tu nie wypowiada....

165


gość ~gość (Gość)06.07.2018 20:13

Kto zapraszał?

83


gość ~gość (Gość)06.07.2018 19:58

Jaki wstyd? Ci ludzie kilkaset lat żyli z nami Polakami drzwi w drzwi jako sąsiedzi. To, że ktoś pamięta o przeszłości swojego miasta i losach jego mieszkańców to powód do DUMY

137


Witek ~Witek (Gość)06.07.2018 16:11

To już wstyd dla Wolborza i urzędu gminy

810


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat