Advertisement

Wybierz się z nami na spacer po zamku Biskupów Włocławskich

Region Środa, 10 maja 20235
Izba stołowa, biskupia komnata, krużganki z loggią, czy nawet baszta. To tylko niektóre elementy, z których składał się zamek Biskupów Włocławskich w Wolborzu. Razem z nami możecie wybrać się na wirtualny spacer po nim. To dzięki pracy i prezentacji archeologa Tomasza Olszackiego.

Ładuję galerię...

2023 rok to czas, gdy Wolbórz świętuje 750-lecie nadania praw miejskich. W ramach obchodów organizowane są koncerty i wydarzenia kulturalne. Jedną z kulminacyjnych chwil w całym roku ma być moment, gdy władze miasta wraz z archeologami zaprezentują makietę zamku Biskupów Włocławskich, którego zabudowę niedawno odkryto.

 

Zanim jednak bryła zamku zostanie udostępniona mieszkańcom i turystom, przedstawiciele komitetu obchodów 750-lecia, zostali zabrani na wirtualny spacer. W poniedziałek (08.05.2023) zorganizowano bowiem prezentację, podsumowującą prace wykonane podczas badania terenu i wykopalisk.

Mając ogólny zarys zamku, nałożyliśmy informacje zawarte w źródłach pisanych. Na początek idziemy mostem z zamku dolnego na górny. Wchodzimy do dolnej kondygnacji bramy i znajdujemy się w sieni bramnej. Dalej możemy iść w prawo i znaleźć się w pomieszczeniu przykrytym sklepieniem, gdzie przechowywano najcenniejsze przedmioty. Gdy zaś pójdziemy w lewo, możemy zejść do piwnic lub odwiedzić inne pomieszczenia, jak izdebka kapelańska, izba pokojowa, czy komnatę z przylegającą do niej komórką - oprowadzał Tomasz Olszacki z pracowni archeologicznej Trecento, który odpowiada za wolborskie prace. 

 

Dokonanie analizy opierało się m.in. na podstawie inwentarzy z różnych lat, spisywanych przez rewizorów obecnych na zamku. Co ciekawe opisy wnętrz zamku są niezwykle dokładnie. Wiemy jak wyglądały obrazy, które wisiały wewnątrz, gdzie znajdował się kominek, jak wyglądał piec oraz na ile części podzielone są okna. Taki materiał pozwala na odwzorowanie stanu, w jakim wnętrza obiektu były setki lat temu.

 

 

Posłuchaj i wybierz się na wirtualny spacer po zamku Biskupów Włocławskich. 

 

 

 

Prace archeologiczne prowadzone były na prywatnych terenach wolborzan, którzy zgodzili się na wykonanie badań archeologicznych. Udało się odkopać resztki fundamentów zamku. Ponadto znaleziono pochodzące z około połowy XV wieku gotyckie kafle z pieców, które były wyposażeniem zamku Biskupów Włocławskich. 


Odlew zamku, wykonany z brązu zostanie odsłonięty tuż przed dniami Wolborza, już 2 czerwca.

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

fan zamku krzysztof ~fan zamku krzysztof (Gość)10.05.2023 08:56

Kawał historii. ale pierwszym, który o tym mówił i pisał jest pan Marek Gajda, obecny radny. To jemu należy się wielkie podziękowanie. Zaszczepił w nim miłość do histoii nieżyjący pan Goliat. Trzeba oddać im obu cześć i wielkie podziękowanie. Nie byłoby tych wykopalisk, gdyby nie praca pana Marka Gajdy. Każdy inny, który twierdzi, że było inaczej podczepia się pod jego pracę. Podobno prawo do tego rości sobie nawet G. Gogol, byłły proboszcz z Wolborza. Taki mały człowieczek. Żal go. Dziekujemy panie Burmistrzu, za twoją pracę nad Zamkiem. Cieszmy się.

91


śmieszek ~śmieszek (Gość)10.05.2023 11:56

Miejmy nadzieję ,że podbudowany "wielkością" Wolborza i jego zamku parę wieków temu burmistrz nie zacznie budować zamku w wielkości rzeczywistej. Może ochłonie i ta miniatura wystarczy. Może tak a może nie. Zbliżające się wybory dziwnie pobudzają i innych włodarzy miast i miasteczek i gmin oczywiście. Prezydent Piotrkowa też takie "pobudzenie" przeżywa. Niektórzy uważają ,że to wiosna tak czyni ale...ale lud wie swoje.

42


Rich ~Rich (Gość)10.05.2023 08:36

A kto za to wszystko zapłaci - o przepraszam wybory się zbliżają. Poza tym od dawna wiadomo, że w tym miejscu były mury nic nowego.

27


Teraztak ~Teraztak (Gość)09.05.2023 23:02

Super. Nareszcie dowiedzieliśmy się czegoś więcej o tym zamku.

102


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat