Rower coraz popularniejszy wśród piotrkowian. Jak dobrze rozpocząć sezon?

Środa, 12 maja 202111
Jazda na rowerze to doskonała forma spędzania wolnego czasu, ale także świetny środek transportu. Dodatkową popularność wśród piotrkowian zyskała w trakcie pandemii, kiedy była jedną z niewielu dostępnych form aktywności fizycznej. Wraz z powrotem dobrej pogody startuje kolejny sezon rowerowy. "Jak wybrać właściwy jednoślad?" oraz "Jak przygotować już posiadany?" to pytania z jakimi zwróciliśmy się do Adriana Mogiły, właściciela jednego z piotrkowskich sklepów rowerowych.
fot. K. Czapczyk fot. K. Czapczyk

 

"Gdzie chcę jeździć?" - to pierwsze pytanie jakie, zdaniem Adriana Mogiły, powinna sobie zadać osoba, chcąca kupić nowy jednoślad. - Są rowery miejskie, które charakteryzują się bardziej wyprostowaną i komfortową pozycją, są lekko sportowe rowery crossowe, którymi wjedziemy do lasu, ale pojedziemy także szosą, są rowery MTB, służące do jazdy po lesie i cięższym terenie, są też typowe szosówki, które wymagają lepszego asfaltu – wymienia.

 

Pod odpowiedzeniu sobie na pytanie dotyczące przeznaczenia naszego roweru, kolejną ważną sprawą jest dopasowanie modelu do naszego wzrostu. Ponadto nasz rozmówca podkreśla, że warto zrobić sobie jazdę próbną, podczas której sprawdzimy komfort jazdy oraz sprawność poszczególnych elementów.

 

Adrian Mogiła ostrzega jednocześnie, że w związku z „rowerowym boomem” osoby chcące kupić nowy jednoślad często muszą się uzbroić w cierpliwość, gdyż producenci nie nadążają z realizacją wszystkich zamówień.

 

Ten problem nie będzie dotyczył natomiast osób, dla których tegoroczny sezon jest kolejnym na już posiadanym rowerze. One będą musiały tylko zadbać o jego odpowiednią konserwację i przygotowanie. - W przypadku „podstawowych” modeli, każdy posiadający nawet minimalne pojęcie jest w stanie samemu go przejrzeć. Są jednak rowery bardziej skomplikowane, posiadające inny osprzęt i wtedy już warto skorzystać z usług serwisu – mówi Adrian Mogiła.

 

- Zalecam jednocześnie, żeby osoby jeżdżące sezonowo nie zostawiały roweru bez konserwacji na zimę i oddały go do serwisu po zakończeniu sezonu. Nic mu się nie stanie jak te miesiące przeleży w garażu, a unikniemy wtedy kolejek – radzi nasz rozmówca.

W ramach przygotowania roweru do sezonu powinniśmy przed wszystkim sprawdzić hamulce. - Niezależnie od ich rodzaju musimy zobaczyć czy są one jeszcze zdatne do użytku. Należy sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach i ewentualnie je dopompować. Poszczególne elementy trzeba nasmarować oraz sprawdzić czy nie ma luzów w kołach oraz kierownicy. Na koniec poprzechylajmy go i sprawdźmy czy nie wydaje niepokojących dźwięków. To takie najważniejsze czynności konserwacyjne, a jeśli czegoś nie będziemy pewni to należy się udać do profesjonalnego serwisu– wyjaśnia Adrian Mogiła.

 

Po wykonaniu tych czynności możemy już śmiało ruszać w drogę. Dla osób lubiących jazdę w grupie już wkrótce odbędzie się pierwszy rajd organizowany przez piotrkowski OSiR, a do wspólnych przejażdżek zachęca także Piotrkowska Grupa Rowerowa. Jednocześnie Adrian Mogiła podkreśla, że rower to także doskonały środek codziennego transportu. - Myślę, że niejednokrotnie w godzinach szczytu szybciej dotrzemy tak na drugi koniec Piotrkowa, niż poruszając się samochodem, a na pewno zdrowiej – zachęca.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.05.2021 16:38

Czym nawilżyć łańcuch?

31


Kazik ~Kazik (Gość)12.05.2021 21:31

Moda na rowery bo taki mamy dobrobyt w kraju za rządu PIS.

55


ass ~ass (Gość)12.05.2021 20:55

Ale trochę strach, bo niektórzy krzyczą: Zaaaakaz pedałooooowania!

33


Filozof z podwórka ~Filozof z podwórka (Gość)12.05.2021 15:09

Jak rozpocząć sezon ? Wsiąść na rower i jechać.

60


SIWY ~SIWY (Gość)12.05.2021 16:49

Witam . Niedawno oddałem rower do wymiany opony , założenia błotników i pełny serwis. Po odebraniu rower został schowany. Po upływie około miesiąca jak wsiadłem na niego wszystko zaczęło skrzypiec..tzn. hamulce wyją i trzeszczą podczas ich użytkowania, przerzutki przeskakują... A przed oddaniem było wszystko ok. Na dodatek zapłaciłem mega pieniądze jak za taką usługę. NIE POLECAM !!!

50


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.05.2021 15:53

A ja mam ramę aluminiową

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat