Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane - Kościół cmentarny św. Marcina w Witowie

Region Niedziela, 19 marca 20234
Drewniany kościół cmentarny w Witowie powstał w 1835 r. w stylu barokowym. Jeszcze kilka lat temu odprawiano w nim msze święte, jednak upływ czasu dał się mocno we znaki tej zabytkowej drewnianej konstrukcji. Obecnie podejmowane są działania, które mają uchronić konstrukcję i wyjątkowe wnętrza kościółka.
fot. K. Rudzki fot. K. Rudzki

Kościół wybudowano w całości z drewna w konstrukcji zrębowej. Zadaszenie pokryto gontem i zwieńczono wieżyczką z blaszanym hełmem z latarnią. Budowlę posadowiono zaś na planie prostokąta z prezbiterium o ściętych narożnikach i zamkniętym wielobocznie. Jednak nie jest to pierwsza świątynia górująca nad grobami witowskiego cmentarza. Kościół ustawiono w miejsce o wiele starszej świątyni, która miała powstać przed 1657 rokiem, jeszcze przed przyjazdem do Witowa Norbertanów. Przemawia za tym wyposażenie kościółka - ołtarz główny jest wczesnobarokowy, a pochodzi z 1638 roku. Z kolei ołtarz boczny powstał w 1650 r., ale najstarszy jest znajdujący się wewnątrz tryptyk z 1585 roku z obrazem z przełomu XVII i XVIII wieku.

 

Stojący obecnie drewniany kościół jest budowlą orientowaną, co oznacza, że powstał na osi wschód-zachód, z ołtarzem na wschodzie i wejściem od strony zachodniej. Pierwotnie kościół św. Marcina pełnił rolę kościoła parafialnego, jednak z czasem jego rola sprowadziła się do funkcji kościoła cmentarnego.

 

Jeszcze do czasu zakończenia II wojny światowej stan techniczny kościoła św. Marcina określano jako dobry. Dwadzieścia lat później, podczas ewidencjonowania, określono ten stan jako zaniedbany. Niestety wraz z upływem kolejnych lat było już tylko gorzej. Jeszcze kilka lat temu w tym miejscu odprawiane były w nim msze święte, m.in. w dniu Wszystkich Świętych czy 11 listopada z okazji odpustu. Ze względu na stan techniczny został jednak wyłączony z użytkowania. Teraz podjęto się jego ratowania, także po to, by znów móc odprawiać tam nabożeństwa. Potrzebny jest kapitalny remont dachu (zarówno konstrukcji, jak i pokrycia), ściany wymagają prostowania, a do tego o odnowienie prosi się także wnętrze świątyni.


Zainteresował temat?

5

3


Advertisement
Advertisement

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

oko ~oko (Gość)22.03.2023 13:19

A może marszałek Ziemba uratuje zabytek?

10


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)21.03.2023 20:54

Dlaczego panujący w tej parafii ksiądz proboszcz przez lata dopuścił do takiego stanu tego zabytku ??
Wcześniejsze przykrycie plandekami, które po miesiącu się podarły i zaśmiecały cmentarz powinno być karane !
Teraz jak byliśmy też poodpadały z dachu nowe kantówki z 5 cm gwoździami- teraz zabezpieczony amatorsko, żeby nie napisać partacko !

40


go?ć_jan ~go?ć_jan (Gość)20.03.2023 21:58

Z tego co się orientuję to Lasy Państwowe przeznaczają spore kwoty na reklamę drewna Myślę, że remont takiego drewnianego kościół to byłaby wspaniała reklama.

51


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat