ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Faktoring sposobem za zachowanie płynności finansowej

Środa, 16 września 2020
2020 rok to rok wyjątkowo trudny dla światowej gospodarki. Skutki pandemii, która jeszcze się nie skończyła, a już przyczyniła się do upadku wielu przedsiębiorstw, będziemy odczuwać bardzo długo. Z kryzysem nie radzą sobie zarówno małe lokalne firmy, jak i wielkie globalne marki. Polskie firmy w tym trudnym czasie coraz bardziej doceniają usługę faktoringu, która umożliwia usprawnienie przepływu gotówki w przedsiębiorstwach.
Faktoring sposobem za zachowanie płynności finansowej

 

Faktoring – co to właściwie jest?

 

Faktoring najprościej mówiąc, to usługa polegająca na finansowaniu faktur. W faktoringu biorą udział trzy strony – faktor, faktorant i jego odbiorca. Faktor to strona, która udziela finansowania. Najczęściej jest to bank lub instytucja pozabankowa. Faktorant z kolei, to firma lub osoba, która korzysta z tej usługi. Odbiorca to kontrahent, z którym współpracuje faktorant i który ma wobec tego faktoranta zobowiązania do spłacenia, dlatego też często nazywany jest dłużnikiem.

Znamy już strony biorące udział w faktoringu. Pora przyjrzeć się temu, jak wygląda sam proces faktoringu.

Przedsiębiorca (faktorant) wystawia fakturę na swojego dłużnika (odbiorcę). Przedsiębiorca wysyła kopię faktury do swojego faktora, który przelewa na jego konto gotówkę. Odbiorca z kolei spłaca wierzytelność na konto wskazane przez faktora w terminie zgodnie z terminem na fakturze. Wbrew pozorom cały proces finansowania w ogóle nie jest skomplikowany!

 

Rodzaje faktoringu

W Polsce dostępnych jest kilka rodzajów faktoringu. Najczęściej spotykane to faktoring bez regresu i z regresem oraz wersja mieszana. W tym przypadku kryterium podziału jest to, która ze stron bierze odpowiedzialność za uregulowanie płatności przez odbiorcę.

Inne podziały, na które warto zwrócić uwagę:

  • ze względu na stopień jawności – faktoring jawny, niejawny i półotwarty
  • ze względu na instytucję udzielającą finansowanie – faktoring bankowy oraz pozabankowy
  • ze względu na terytorium – faktoring krajowy i międzynarodowy (eksportowy i importowy)
  • ze względu na zakres usług – faktoring globalny i pojedynczy
  • inne rodzaje faktoringu – faktoring wymagalnościowy, odwrotny, dyskontowy oraz zaliczkowy.

 

Dowiedz się więcej o faktoringu i jego rodzajach

 

Faktoring od PragmaGO®

 

W Polsce jest wiele firm i banków, które oferują faktoring. Szczególną uwagę warto zwrócić na to, co ma do zaoferowania PragmaGO®. Jest to polski fintech z wieloletnim doświadczeniem, który w swojej ofercie posiada kilka rodzajów faktoringu – faktoring globalny, finansowanie pojedynczych faktur oraz finansowanie zakupów. Finansowanie odbywa się w 100% online, a złożenie wniosku zajmuje jedynie 5 minut. Bez wychodzenia z domu czy biura można szybko i bezpiecznie poprawić płynność finansową swojej firmy.

Warto także zainteresować się opcją partnerstwa. Dzięki współpracy z PragmaGO® właściciele sklepów internetowych mogą swoim klientom zaproponować odroczenie płatności, a firmy transportowe – eskonto.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat