Majkowice położone są już niemal na granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego w pobliżu Przedborza. Ale znajdujące się tu ruiny stanowią część historycznej spuścizny regionu. Poza tym są łatwo dostępne i możliwość obejrzenia ich można uwzględnić nawet w planie jednodniowej wycieczki.
Niedawno informowaliśmy o tym, że piotrkowskie Muzeum powraca do normalnej pracy i jest znowu dostępne dla zwiedzających. To nie jedyna dobra wiadomość dla pracowników placówki i osób odwiedzających Zamek Królewski. Miasto zainwestuje w systemy mające podnieść bezpieczeństwo historycznej rezydencji polskich królów.
Czasem zdarza się, że w mechanizmie zamkowym coś się blokuje i wtedy nie działa on tak, jak należy. W pewnej części przypadków wystarczy go wtedy oczyścić, pamiętając, by na przyszłość już zawsze dbać o regularną konserwację zamków. Niekiedy jednak sprawa nie jest taka prosta, a usterka wymaga interwencji doświadczonego ślusarza. Fachowcy z Pogotowia zamkowego w Gdyni potrafią ocenić, czy każdy zamek da się naprawić, oraz rekomendują najlepsze rozwiązanie w danym przypadku.
Mimo, że budynek ten znajduje się w Piotrkowie, to nie jest tak często odwiedzany jak choćby opisywana już przez nas Wieża Ciśnień czy Rynek Trybunalski. Położony na uboczu miasta, a dawniej we wsi Byki, nadal jednak prezentuje się imponująco. Choć nie ulega wątpliwości, że przydałby się tutaj gruntowny remont.
Obecnie obiekt ten jest nazywany Zamkiem, choć przez wieki występował pod różnymi nazwami. Można w wielu źródłach znaleźć go pod nazwą wieży lub pałacu wieżowego. Był siedzibą króla, którą zamieszkiwał on podczas obrad sejmowych.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zwiedzania świątecznej wystawy "Trzej Królowie na zamku w Piotrkowie...” - jest to grafika ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum nosząca tytuł „Pokłon trzech Króli”.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim przyłącza się do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+kultura”. W tym roku wydarzenie zaplanowano na ostatni weekend września.
Z okazji 500-lecia zakończenia budowy zamku królewskiego w Piotrkowie Trybunalskim i oddania go we władanie ostatnim Jagiellonom w sobotę zorganizowano okolicznościowy piknik. Można było obejrzeć historyczny spektakl, pokazy walk rycerskich, obrazy tak wybitnych malarzy jak Wojciech Kossak, Jerzy Kossak, czy Jan Matejko oraz posłuchać muzyki dawnej.
Pracownicy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na uroczyste obchody 500-lecia zakończenia budowy zamku królewskiego i oddania go w użytkowanie ostatnim Jagiellonom. Imprezę zaplanowano na sobotę (21 września) między 15.00 a 20.00 na skwerze przy placu Zamkowym oraz na dziedzińcu piotrkowskiego Muzeum.
Pracownicy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zapraszają na darmowe zwiedzanie 500-letniego zamku króla Zygmunta Starego. Goście w ramach obchodów będą mogli podziwiać muzealne ekspozycje w weekend 14 i 15 września.