Pojawiły się w Polsce w XVIII wieku za czasów Augusta Poniatowskiego, choć niektóre źródła podają, że już w XV a nawet w XII w pisano o ciastach przypominających babskie spódnice. To od nich wzięła się nazwa ciasta w tym kształcie – baba, babka, babeczka. Do ich przyrządzenia potrzeba było wielu jaj, masła i drożdży, a receptury na nie były pilnie strzeżone. I uwaga – nie każdy miał do nich dostęp. Początkowo znane były tylko kobietom! Na temat tego smacznego wypieku, dowiecie się więcej z tekstu Beaty Królikiewicz, autorki bloga "Niebo na talerzu".
Z lukrem lub cukrem pudrem, z nadzieniem różanym, marmoladą, a nawet toffi. Dzisiaj najpopularniejszą przekąską w wielu domach i biurach jest pączek. To z okazji tłustego czwartku, który w tym roku świętujemy właśnie 11 lutego.
Nie da się ukryć, że panuje moda na korzystanie z Thermomixa. Dla wielu jest to urządzenie wyjątkowe i ekskluzywne. Niekiedy jednak rozmowy pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tego sprzętu bywają burzliwe i mogą przypominać wymianę zdań między użytkownikami iOS lub Androida. Jak to urządzenie spisuje się w codziennej diecie? Sprawdzimy wszystkie wady i zalety.
Pizza to chyba najbardziej popularny fastfood. Lubią ją zarówno młodsi, jak i starsi. Na rynku dostępnych jest tak wiele wariantów smakowych, że każdy bez najmniejszego problemu może znaleźć coś dla siebie. Pizza z szynką, wegetariańska, serowa lub hawajska to tylko podstawowe propozycje, które można wybrać z menu. Szefowie kuchni prześcigają się w wymyślaniu nowych połączeń, by zaspokoić podniebienia nawet najbardziej wymagających klientów.
Metoda gotowania sous vide cieszy się coraz większą popularnością poza kuchniami restauracyjnymi. To sposób na przygotowanie posiłków maksymalnie zdrowych i bogatych w wartości odżywcze. Stosowanie tej techniki wymaga jednak odpowiednich przygotowań i sprzętu.
Kiedy wyobrazimy sobie garnek – to większość z nas oczyma wyobraźni ujrzy biały, połyskujący model z ornamentem w formie motywu roślinnego na boku, a także z charakterystyczną, czarną obwódką biegnącą dookoła wylewu. I będzie to oczywiście garnek emaliowany. Jest to bowiem podstawowy i najbardziej uniwersalny model o wszechstronnym, możliwie jak największym zastosowaniu. Niewiele osób wie, że materiał z którego wykonywane są takie właśnie, podstawowe garnki – jest też niezwykle bezpieczny dla zdrowia i przewyższa pod tym względem wiele swoich odpowiedników.
Beata Królikiewicz to piotrkowska blogerka kulinarna, autorka bloga i książki "Niebo na talerzu", a co niezmiernie miło nam ogłosić - od stycznia także współpracowniczka portalu epiotrkow.pl. Beata znalazła dla nas kilka chwil w przedświątecznej gonitwie, aby porozmawiać o bożonarodzeniowych, kulinarnych zwyczajach Polaków. Podzieliła się z nami także przepisem na pyszny wigilijny barszcz.
Restauracje serwujące sushi wyrastają w Piotrkowie jak grzyby po deszczu, mimo że czasy dla restauratorów nie są teraz łatwe. Obecnie działa pięć lokali, w których można skosztować japońskiej kuchni, a szósty lada moment zacznie funkcjonować. Czy rzeczywiście w Piotrkowie sushi i inne japońskie dania są tak popularne? Czy może to tylko chwilowa moda, a liczba tych restauracji w mieście jest zbyt duża?
Rocznica ślubu, urodziny, imieniny, Dzień Kobiet - każda ta i wiele innych okazji wymaga odpowiedniego prezentu. Często decyzja o wyborze idealnej propozycji potrafi przysporzyć niemały kłopot, dlatego warto mieć zestawienie kilku uniwersalnych opcji. W poniższym artykule przygotowaliśmy pięć propozycji na przydatne prezenty do kuchni, sprawdź je!
Potwierdzone zakażenie koronawirusem stwierdzono u pracownicy przedszkolnej kuchni. Z kolei w liceum wirusem zarażona jest jedna z nauczycielek i uczący religii ksiądz, posługujący w kościele przy ul. Śląskiej.