W Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W związku z tym częściej chorujemy i wcześniej umieramy. Uważa się, że w województwie łódzkim przez zatrute powietrze żyjemy przeciętnie około 10 miesięcy krócej.
Jakie są skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Jak smog wpływa na nasze zdrowie i jakie czyni szkody w naszym organizmie? Zanieczyszczenie powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób układu oddechowego, takich jak astma, rak płuc, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Nawet 5 tysięcy złotych grzywny może zapłacić osoba, która zostanie złapana na spalaniu w domowym piecu śmieci. Kontrolę czym palimy w naszych piecach czy kotłach grzewczych ma prawo przeprowadzić Straż Miejska. Na co dzień stan jakości powietrza w naszym mieście jest sprowadzany przez piotrkowską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 48 tysięcy Polaków przedwcześnie zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza. Kolejne samorządy, w tym Piotrków Trybunalski, podejmują konkretne i nakierowane na zniwelowanie problemu smogu działania.
Od października bieżącego roku Miasto Piotrków Trybunalski realizuje program „Edukacja ekologiczna dla poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim”. Projekt ten jest dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
W minioną sobotę, 14 października, w Łódzkim Domu Kultury odbył się finał 5. edycji projektu "Kolorowa Lokomotywa", skierowanego do dzieci i młodzieży województwa łódzkiego. Rozstrzygnięto 3 konkursy - fotograficzny, plastyczny oraz sztuki ludowej i rękodzielnictwa. Łącznie przyznano 9 nagród głównych i 100 wyróżnień.
Wykonując prace polowe 30-letni mężczyzna przewoził ciągnikiem swoje 10-letnie dziecko. W pewnym momencie pojazd wjechał w dziurę, a syn spadł z ciągnika i uderzył w zamontowaną bronę. 10-latek z obrażeniami ciała został przetransportowany helikopterem do szpitala w Kielcach.
Piąta edycja Kolorowej Lokomotywy Łódzkiego Domu Kultury powoli dobiega końca. Spotkaniem w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi i warsztatami sztuki ludowej i rękodzieła w Bełchatowie zakończony został etap warsztatowy projektu, który realizowany był od 1 lipca 2017 roku.
5. edycja projektu "Kolorowa Lokomotywa" Łódzkiego Domu Kultury osiągnęła półmetek. 2 sierpnia grupa dzieci z Radomska w ramach projektu odwiedziła średniowieczny zamek królewski w Inowłodzu i poznała walory przyrodnicze jego okolicy. Ponadto podczas spotkania w Spalskim Parku Krajobrazowym dzieci wzięły udział w spacerze, podczas którego poznały lokalne atrakcje turystyczne oraz okazy fauny i flory.
Dwa bisy i owacje na stojąco - tak zakończył się koncert Jacaras w wolborskiej Kolegiacie w ramach 18. wędrownego festiwalu Kolory Polski Filharmonii Łódzkiej.