Grupa dzieci z Radomska odwiedziła średniowieczny zamek królewski w Inowłodzu i poznała walory przyrodnicze jego okolicy, a wszystko to za sprawą półmetku 5. edycji projektu Kolorowa Lokomotywa, którego organizatorem jest Łódzki Dom Kultury. Działania podejmowane w jego ramach mają ułatwić dostęp do kultury i sztuki, uczyć ekologii oraz zapoznawać najmłodszych z atrakcjami turystycznymi i przyrodniczymi województwa łódzkiego.
Podczas spotkania w Spalskim Parku Krajobrazowym dzieci wzięły udział w spacerze, podczas którego poznały lokalne atrakcje turystyczne oraz okazy fauny i flory. Od 5 lat partnerem projektu jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Ogromną zaletą projektu jest to, że dzieci poznają region łódzki, który pełen jest ciekawych, pięknych i nieodkrytych zakątków przyrodniczych – mówi dyrektor ZPKWŁ Hieronim Andrzejewski, który również bierze udział w wydarzeniach Kolorowej Lokomotywy. Wiedza zdobyta podczas wyprawy przydała się dzieciom podczas gry terenowej. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zagadek zlokalizowanych na terenie zamku. Ostatnim przystankiem, a zarazem punktem kulminacyjnym dnia, były warsztaty artystyczne z malarstwa, gobelinu oraz fotografii. Uczestnicy ich zajęć mogli na chwilę oderwać się od świata rzeczywistego, użyć wyobraźni i przedstawić otaczający ich świat widziany na swój sposób. – Chcemy pokazać uczestnikom, że zabawa poprzez naukę może być bardzo atrakcyjna. Celem projektu zawsze była edukacja ekologiczno-artystyczna i to się nie zmienia. Dodatkowo pokazujemy województwo łódzkie, w którym znajduje się wiele ciekawych miejsc do spędzenia czasu i wypoczynku– mówi Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury.
„Kolorowa Lokomotywa Na zielonym szlaku 2017 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego” to przede wszystkim oferta wakacyjnych wyjazdów ekologiczno-artystycznych. W tegorocznej edycji projektu odbyło się ponad 40 spotkań na terenie regionu łódzkiego.
Partnerami projektu są: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
materiał ŁDK
foto: ŁDK, Ryszard Sąsiadek